Zielona Góra

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2019-10-07 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Zielona Góra to piękne miasto malowniczo położone na wzgórzach województwa lubuskiego, w jego samym sercu, na zboczu doliny rzeki Odry, która przecina w tym miejscu pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Wraz z Sulechowem i Nową Solą Zielona Góra tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto.Zabytki w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto wielu ciekawych zabytków, bowiem II wojna światowa nie dokonała tu dużych zniszczeń i zachowała się niemal cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego deptaku miasta.

Zielona Góra

Centralnym punktem Zielonej Góry od średniowiecza po dziś jest Stary Rynek z pięknymi, XIX-wiecznymi kamienicami. Rynek przez stulecia był głównym placem handlowym, już w XV wieku powstał tu Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.

Najstarszy zabytek Zielonej Góry to konkatedra Św. Jadwigi datowana na XII wiek. Warto też zobaczyć Wieżę Łaziebną zwaną Głodową - fragment dawnej bramy miejskiej Nowej (skrzyżowanie ulic Krawieckiej i Masarskiej), służącej w czasach średniowiecza jako więzienie, również dla czarownic.

Zielona Góra

Ciekawy jest kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią czy XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela nawiązujący do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni tej odbywają się koncerty, w 1926 roku wykonano tu słynne oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego stojący przy al. Niepodległości.

Atrakcje w Zielonej Górze

Spacer po zielonogórskiej Starówce można zakończyć w Parku Winnym i Palmiarni, która powstała w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Dziś mieści się w niej restauracja z salami usytuowanymi pośród tropikalnej roślinności - unikat w skali europejskiej. Z tarasu widokowego zobaczyć można odtworzoną winnicę nawiązującą do dawnych rozległych plantacji zielonogórskich. Trzeba bowiem pamiętać, że Zielona Góra od wieków słynęła z tradycji winiarskich, o czym przypomina coroczne święto uliczne Winobranie, odbywające się na początku września.

Zielona Góra

W związku z tym stanął też na Starówce pomnik Bachusa - boga wina i po mieście porozrzucane są bachuski - seria małych rzeźb przedstawiających dzieci Bachusa. To ciekawa atrakcja, niczym wrocławskie krasnale, a dodatkowo można sobie wydrukować plan miasta z zaznaczonymi figurkami i w ten sposób zachęcić dzieci to aktywnego zwiedzania Zielonej Góry.

Dla najmłodszych warto też polecić Ogród Botaniczny przy ul. Botanicznej, na terenie którego powstało atrakcyjne Mini Zoo Bajkowa Zagroda. Na pewno maluchy będą zachwycone tym miejscem. A kto lubi drewnianą, zabytkową zabudową, koniecznie musi wybrać się do pobliskiej Ochli, gdzie czeka Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli - bardzo ciekawy skansen i dość rozległy.

Bachus


Zielona Góra atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020