Zielona Góra

Zielona Góra atrakcje

(4.4 głosów: 70)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Przejeżdżając w Lubuskiem z jednego noclegu w Łagowie do drugiego w Olszynie zostawiliśmy sobie cały dzień tylko na Zieloną Górę - największe odwiedzane przez nas miasto. Jejku, tego czasu zawsze mało, odpuściliśmy Nową Sól i Kożuchów, mimo że mi zależało, a i tak prawie brakło czasu na cudną Zieloną Górę!

Zaczęliśmy od Ogrodu Botanicznego i Zagrody Bajkowej, to bardzo fajne zakątki dla małych i dużych, za bardzo niewielkie pieniążki. Jak dobrze że takie miejsca powstają, głównie dla mieszkańców, bo to oni na co dzień mogą korzystać z ich dobrodziejstw nie rujnując portfela, a jednak wspaniale się z dziećmi spaceruje po takiej zadbanej i atrakcyjnej przestrzeni. Ja jestem z tych mam, co wolą z dziećmi w terenie być i na żywo pokazywać zwierzątka, rośliny, zamki itd, niż dawać do prywatnych przedszkoli, żeby to wszystko moim dzieciom pokazali w książeczkach czy w jaki tam inny sposób. Więc takie miejsca bardzo popieram, polecam, doceniam i oby jak najwięcej włodarzy myślało w ten sposób! Ogród Botaniczny to miejsce kolorowe, pełne roślin i kwitnących kwiatów, z domkami dla pszczół, z opisami rośli wybranych, więc edukacyjne, ale też z leżakami i zabawami dla dzieci. W Bajkowej Zagrodzie jest jeszcze bardziej kolorowo, tutaj prócz plastikowych postaci z bajek żyją prawdziwe zwierzątka w zagrodach, które można karmić. Amelka uwielbia zwierzątka od maleńkości, zresztą starsze dziewczyny również. Z tą różnicą, że Nala jako roczniak w Zoo rozglądała się za dziurami w asfalcie, a Amelia już jako półroczniak była bardzo zainteresowana żywymi istotami i jak tylko wózek odjeżdża od zwierzątek to jest płacz. Ale jedno nam utkwiło z Bajkowej Zagrody najbardziej, tam można kupować pokarm w tych kulkach plastikowych przekręcanych i gdy przy królikach przekręciły dziewczyny ten kluczyk po kulkę, a króliki może nie uchodzą za jakieś super inteligentne zwierzaki, to one biegiem pobiegły wszystkie do rurki, którą spadało do nich to nasze jedzonko 🙂 Niesamowite! Nie muszę mówić, jaką dziewczyny miały frajdę, jak się te puchate kulki z uszami kłębiły wokół tej jednej rureczki 🙂 No i już nam tu zeszło dużo czasu...

Starówka Zielonej Góry jest piękna, bardzo mi się to miasto spodobało, a żeby spokojnie pochodzić, jeszcze w domu wydrukowałam dziewczynom z netu mapkę z Bachusikami, żeby miały zajęcie i motyw do chodzenia 🙂 Idealnie się to sprawdziło, a że Bachusików jest sporo, bo to takie małe zazwyczaj figurki, to mieliśmy wszyscy frajdę co chwilę. Ja kolegę fotografa spotkałam nawet 🙂

Zielona Góra to piękne miasto malowniczo położone na wzgórzach województwa lubuskiego, w jego samym sercu, na zboczu doliny rzeki Odry, która przecina w tym miejscu pasmo wzgórz znane jako Wał Zielonogórski. Wraz z Sulechowem i Nową Solą Zielona Góra tworzy tzw. Lubuskie Trójmiasto.

Zabytki w Zielonej Górze

Zielona Góra to miasto wielu ciekawych zabytków, bowiem II wojna światowa nie dokonała tu dużych zniszczeń i zachowała się niemal cała przedwojenna zabudowa miejska. Szczególne walory estetyczne posiada Stare Miasto oraz przedwojenne wille stojące wzdłuż alei Niepodległości - reprezentacyjnego deptaku miasta.

Zielona Góra
Zielona Góra


Centralnym punktem Zielonej Góry od średniowiecza po dziś jest Stary Rynek z pięknymi, XIX-wiecznymi kamienicami. Rynek przez stulecia był głównym placem handlowym, już w XV wieku powstał tu Ratusz z wieżą lekko odchyloną od pionu.

Najstarszy zabytek Zielonej Góry to konkatedra Św. Jadwigi datowana na XII wiek. Warto też zobaczyć Wieżę Łaziebną zwaną Głodową - fragment dawnej bramy miejskiej Nowej (skrzyżowanie ulic Krawieckiej i Masarskiej), służącej w czasach średniowiecza jako więzienie, również dla czarownic.

Zielona Góra
Zielona Góra

Ciekawy jest kościół ewangelicko-augsburski z cenną secesyjną polichromią czy XX-wieczny kościół Najświętszego Zbawiciela nawiązujący do typu wczesnochrześcijańskiej bazyliki. Z racji znakomitej akustyki w świątyni tej odbywają się koncerty, w 1926 roku wykonano tu słynne oratorium Quo Vadis Feliksa Nowowiejskiego z udziałem kompozytora. Wrażenie robi też modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego stojący przy al. Niepodległości.

Atrakcje w Zielonej Górze

Spacer po zielonogórskiej Starówce można zakończyć w Parku Winnym i Palmiarni, która powstała w 1961 roku jako przybudówka zabytkowego domku winiarskiego. Dziś mieści się w niej restauracja z salami usytuowanymi pośród tropikalnej roślinności - unikat w skali europejskiej. Z tarasu widokowego zobaczyć można odtworzoną winnicę nawiązującą do dawnych rozległych plantacji zielonogórskich. Trzeba bowiem pamiętać, że Zielona Góra od wieków słynęła z tradycji winiarskich, o czym przypomina coroczne święto uliczne Winobranie, odbywające się na początku września.

Zielona Góra Starówka
Ochla Skansen
Zielona Góra


W związku z tym stanął też na Starówce pomnik Bachusa - boga wina i po mieście porozrzucane są bachuski - seria małych rzeźb przedstawiających dzieci Bachusa. To ciekawa atrakcja, niczym wrocławskie krasnale, a dodatkowo można sobie wydrukować plan miasta z zaznaczonymi figurkami i w ten sposób zachęcić dzieci to aktywnego zwiedzania Zielonej Góry.

Dla najmłodszych warto też polecić Ogród Botaniczny przy ul. Botanicznej, na terenie którego powstało atrakcyjne Mini Zoo Bajkowa Zagroda. Na pewno maluchy będą zachwycone tym miejscem. A kto lubi drewnianą, zabytkową zabudową, koniecznie musi wybrać się do pobliskiej Ochli, gdzie czeka Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli - bardzo ciekawy skansen i dość rozległy.

Zielona Góra
Zielona Góra

Noclegi w Zielonej Górze

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Zielona Góra - mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Zielonej Góry

Bachus
Zielona Góra
Bachusik
Bachusik
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra
Zielona Góra Bachusik
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
Zielona Góra Palmiarnia
kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
Zielona Góra Ogród botaniczny
Zielona Góra Ogród botaniczny
Zielona Góra Ogród botaniczny
Zielona Góra Bajkowa Zagroda
Zielona Góra deptak, Danusia
Zielona Góra Ratusz, Danusia
na deptaku, Danusia
Ratusz, Danusia
widok z Rynku na kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, Danusia
Wieża Łaziebna, Danusia
relikty na Starym Rynku, Danusia
konkatedra św. Jadwigi, Danusia
Informatikus Ekonomikus, Danusia
Obserwatorium Astronomiczne, Artur
Obserwatorium Zielona Góra, Artur
Ciekawek, Danusia
Transportikus, Danusia
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Szewc Klonowa
Warto przyjechać do Zielonej Góry. Palmiarnia jest za darmo a wina smakują cudownie. Zwiedzanie muzeum jest bardzo tanie, symboliczna opłata. Byłem z trójką dzieci i spędziliśmy tam dwie godziny. Byliśmy zachwyceni. Animacja na temat miasta była wspaniała. Naprawdę wielki ukłon. Wynajęcie 4 osobowego pokoju w WOSIR DRZONKÓW to koszt 325 zł.
marta
Kocham to miasto, ciekawe miejsca do zwiedzenia
Anna Piernikarczyk
Zielona Góra to jedno z zaledwie kilku większych miast w całym województwie lubuskim. Mimo to ma bardzo dużo uroku i jest zielonym, a wręcz kolorowym miastem za sprawą kwiecia, zieleńców, pięknego wzgórza z winnicą i Palmiarnią oraz Ogrodu Botanicznego. A do tego wszędobylskie Bachusiki sprawiają, że aż chce się po nim wędrować 🙂
Barsolis Karol Turysta Kulturowy

Lubuskie to kraina wina i miodu .

Zielona  Gora jak stolica ( 1 z 2 )  jest bardzo ciekawym miastem,

Bywam tam na Winobraniu  co roku .

 

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023