Zieleniec

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2016-12-02 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Zieleniec to narciarska dzielnica Dusznik Zdroju w województwie dolnośląskim, ale nie tak dawno była to samodzielna miejscowość graniczna, leżąca na krańcu Kotliny Kłodzkiej. Była to wówczas najwyżej położona miejscowość w Sudetach, o specyficznym mikroklimacie przypominającym ten alpejski, nie spotykanym gdzie indziej w Polsce.Narciarstwo w Zieleńcu

Właśnie z racji tego mikroklimatu panują tu idealne warunki do uprawiania białego szaleństwa. Od lat Zieleniec to znany w Polsce ośrodek sportów zimowych położony na stokach Serlicha (1025 m n.p.m.) i Zielonego Garbu (1026 m n.p.m.) w Górach Orlickich. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Działa tu blisko 30 wyciągów narciarskich, w tym 2 koleje linowe 4-osobowe i jedna 6-osobowa. Są też wyciągi typu babylift dla najmłodszych. Również trasy są bardzo zróżnicowane pod względem stopnia trudności i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Zieleniec

Część stoków jest oświetlonych, dlatego można tu szusować do późnych godzin wieczornych. Dla miłośników frestyle na nartach lub snowboardzie Zieleniec oferuje snowpark oraz pełnowymiarową rynnę - halfpipe. Ponadto tutejsze trasy zjazdowe i wyciągi są tak rozmieszczone, że bez ściągania nart można przejechać Zieleniec z jednego końca na drugi i z powrotem. Poza tym ulica główna usiana jest wypożyczalniami sprzętu narciarskiego oraz szkółkami.

Historia Zieleńca

Choć dzisiaj Zieleniec kojarzy się przede wszystkim z narciarstwem zjazdowym to początki miejscowości sięgają już XVIII wieku. Kariera turystyczna Zieleńca rozpoczyna się od połowy XIX wieku, kiedy zaczęli się tu pojawiać pierwsi wczasowicze i kuracjusze z Dusznik. Ze słynnych osobistości, które odwiedziły tę niewielką osadę warto wymienić Johna Quincy Adamsa, późniejszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, kompozytora - Fryderyka Chopina oraz Św. Edytę Stein. Wielkim propagatorem czynnego wypoczynku w Zieleńcu był Heinrich Rübartsch, który samodzielnie zbudował 16-metrową wieżę widokową na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.) i najprawdopodobniej pierwszy na Ziemi Kłodzkiej pozostawił ślady nart.

Zieleniec

Kolarstwo w Zieleńcu

W Zieleńcu każdego roku trenuje kadra polskich kolarzy górskich. To tutaj przygotowywała się Maja Włoszczowska do olimpiady w Pekinie w 2008 roku, gdzie zdobyła srebrny medal.

Każdego sierpnia w Zieleńcu odbywa się maraton kolarski Klasyk Kłodzki – Mistrzostwa Polski w Maratonie Górskim, który uchodzi za jeden z najcięższych w całym kraju. Mimo to uczestniczy w nim zwykle kilkaset kolarzy. W tym samym miesiącu organizowany jest tutaj Memoriał im. Artura Filipiaka – Otwarte Mistrzostwa Dolnego Śląska w Maratonie MTB.

Zieleniec

Zabytki w Zieleńcu

W centrum Zieleńca stoi piękny, zabytkowy kościół św. Anny, którym opiekują się o.o. Franciszkanie, a niedaleko znajduje się schronisko PTTK "Orlica", które stanowi idealną bazę wypadową w Góry Olickie i Bystrzyckie. Wiedzie tędy Główny Szlak Sudecki.Zieleniec atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020