Białystok
Inne budowle
mosty
Normalna
Podlaskie
2014-12-18
2020-01-28 13:46
53°7'2" N, 22°48'44" E
Godziny otwarcia
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Zerwany Most w Kruszewie leżącym na zachód od Białegostoku to ciekawa atrakcja w Narwiańskim Parku Narodowym. To dawny, zawalony most, który kiedyś przerzucony był przez rzekę Narew.Z Zerwanym Mostem związana jest miejscowa legenda, a mianowicie na przełomie XIX i XX wieku postanowiono wybudować „carską drogę”, która połączyłaby Białystok z położonym po drugiej stronie Narwi Jeżewem. Niezbędna była oczywiście budowa mostu. Prace budowlane ciągnęły się, podejmowano kilka prób, ale podmokły teren nie pozwalał na ukończenie budowy. No i wtedy podobno w sprawę wmieszał się diabeł. Obiecał, że dokończy budowę mostu w kilka dni, ale kto pierwszy przejdzie po nowym moście, będzie ofiarą diabła. Cóż było robić, robotnicy nie byli w stanie sami budowy dokończyć, przystali więc na pakt z diabłem.

Zerwany Most

Jak diabeł obiecał, tak się stało, most powstał błyskawicznie, a robotnicy wymyślili fortel i jako pierwszy przez most został przepuszczony stary, kulawy koń. Rozwścieczony diabeł zapowiedział, że ten most, jak i każdy następny wybudowany w tym miejscu, będzie stał 11 lat, po czym wybuchnie wojna.

Ciekawostką jest, że most ukończono w 1903 roku, a jak wiadomo 11 lat później wybuchła I wojna światowa. Most został spalony, odbudowano go w roku 1928, minęło 11 lat i nastał wrzesień 1939 roku. Od tej pory nikt nawet nie myśli o odbudowie mostu. Natomiast chętnie przyjeżdżają tu zarówno turyści, jak i okoliczni mieszkańcy. Miejsce jest piękne a z pozostałości mostu roztacza się wspaniały widok na rozlewiska Narwi. Spokój, cisza, ryby i zieleń…

Avatar użytkownika
toja1358 Krajtroter 10687 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115009 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020