49°39'26" N
19°33'19" E
Małopolskie
2016-10-22 18:27:59
Zdjęcia Zawoi (10)

Zawoja to atrakcyjna małopolska miejscowość - najdłuższa w Polsce wieś, ciągnąca się na długości 10 km, nad rzekami: Skawica, Jaworzyna i Mosorczyk. Zawoja położona jest w Beskidzie Żywieckim, bezpośrednio u stóp Babiej Góry - majestatycznej pani tego regionu, która jak magnes przyciąga turystów żądnych wrażeń.Historia Zawoi

Zawoja powstała w XVI wieku, a pierwszymi osadnikami byli tu pasterze wołoscy, którzy w poszukiwaniu nowych terenów wypasowych dotarli od Siedmiogrodu w rejon Beskidu Żywieckiego i osiedlili się tu na stałe.

Z czasem Zawoja zaczęła zyskiwać miano miejscowości turystycznej, letniskowej i wypoczynkowej. Dzisiaj jest najczęściej odwiedzaną wsią w Beskidach, zarówno w lecie jak i zimą.

Babia Góra

A wszystko za sprawą Babiej Góry zwanej też Diablakiem, dumnie wznoszącej się ponad Zawoją. To najwyższy szczyt w całych Beskidach, o charakterze alpejskim, bardzo kapryśny jeśli chodzi o pogodę, natomiast niezwykle piękny jeśli chodzi o widoki!Zabytki w Zawoi

W Zawoi warto zwiedzić m.in. drewnianą karczmę z podcieniami z 1836 roku, drewniany kościół z 1888 roku (Zawoja Centrum), XIX-wieczną kapliczkę Zbójnicką (Zawoja Policzne), skansen utworzony przez PTTK na Markowych Rówienkach, schronisko na Markowych Szczawinach z 1906 roku, wille Polskiej Akademii Nauk oraz Ośrodek Edukacyjny BPN z 1930 roku (Zawoja Barańcowa).

Atrakcje w Zawoi

Latem ciekawą atrakcją może stać się wycieczka na Halę Barankową oraz spotkanie z bacą i spróbowanie oscypka czy żętycy. W okolicy poprowadzono wiele szlaków turystycznych biegnących nie tylko na Babią Górę, ale też na inne beskidzkie wzgórza i szczyty.

Narciarstwo w Zawoi

Zimą Zawoję i okolicę ogarnia białe szaleństwo. Jest tu wiele różnorodnych wyciągów narciarskich, a stoki są dobrze utrzymane, ubijane ratrakami a nawet naśnieżane.

- Mosorny Groń w Zawoi - Ośrodek Turystyczno-Narciarski Mosorny Groń, Zawoja Policzne - nowoczesny ośrodek narciarski z kolejką linową 4-osobową , długość trasy to 1420 m. Trasa ratrakwana, naśnieżana i oświetlona, przy wyciągu działa szkoła narciarska i wypożyczalnia sprzętu.
www.zawoja-ski.pl

- Wyciągi Wojtek Zawoja Czatoża - 3 wyciągi orczykowe z 3 trasami zjazdowymi. Trasy ratrakwane, naśnieżane i oświetlone, przy wyciągach działa szkoła narciarska.

- Wyciąg Kolisty Groń Zawoja Widły (bury@zawoja.info) - wyciąg orczykowy 2-osobowy, trasa ratrakowana, działa szkółka.

Oficjalna strona Zawoi

Czy wiesz, że?

Babia Góra to masyw składający się z kilku kulminacji:
Mała Babia Góra zwana Cyl 1517 m npm
Kościółki 1620m npm
Babia Góra zwana inaczej Diablakiem 1725 m npm
Gówniak inaczej Wołowe Skały 1617 m npm
Kępa 1521m npm
Sokolica 1367m npm

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W budynku Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi – Markowej znajduje się Ośrodek Edukacyjny Babiogórskiego Parku Narodowego czyli muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego.
Tuż obok powstał Ogród Roślin Babiogórskich, który zajmuje powierzchnię około 11 arów. Podzielono go na kwatery, z których każda prezentuje roślinność jednego z pięter roślinnych. W pobliżu wejścia do budynku Dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego znajdują się też rabaty roślin dekoracyjnych, które rosną na obszarze BPN.
Rabaty ukształtowane są w taki sposób, aby możliwie wiernie odtworzyć naturalne warunki, jakie panują w poszczególnych piętrach, dzięki temu turyści mają możliwość chwilowego chociaż poczucia charakterystyki danej partii Babiej Góry, począwszy od nasłonecznionych łąk i polan, poprzez cieniste lasy i bory reglowe, gęste zarośla kosodrzewiny, aż po nagie, z rzadka jedynie porośnięte niskimi wysokogórskimi roślinami skały kopuły szczytowej Diablaka. Ta namiastka zróżnicowania warunków siedliskowych może dać obraz ogromnej różnorodności przyrody babiogórskiej. W Ogrodzie Roślin Babiogórskich rośnie blisko 200 gatunków roślin na 24 rabatach. Kolekcja roślin jest znakomicie opisana.

Ciekawostkę przesłał(a) Danuta

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

2013-12-20 08:52:54

Szukałam w zbiorach Polskich Szlaków i nie znalazłam, może ma ktoś zdjęcie zbójnickiej kapliczki w Policznem ?? :)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: