Mało kto wie, ze zapora w Myczkowcach była wybudowana na Sanie kilka lat wcześniej, niż pobliska, największa w Polsce zapora w Solinie, oddalona od tej w Myczkowcach zaledwie o 7 km. Przy zaporze powstało Jezioro Myczkowskie.Budowa zapory w Myczkowcach

Zapora w Myczkowcach powstała latach 1955-60, kiedy wybudowano tzw. ziemno-betonową zaporę, spiętrzając wody Sanu do wysokości 15 metrów. Przy jej budowie wykorzystano niektóre elementy wiedzy na temat budowli hydrotechnicznych z okresu międzywojennego.

Zapora w Myczkowcach
Zapora w Myczkowcach

Budowa jednak napotykała na trudności. Archeolodzy odkryli ciekawe stanowisko wczesnośredniowieczne - wzgórze Grodzisko, co zmusiło budowniczych do dodatkowej budowy tunelu o szerokości 4 m, którym płynie woda do jednej z turbin elektrowni.

Koryto Sanu za zaporą stało się wskutek tego korytem zasilanym jedynie przez niewielki potok Olszanica, a San rozlewa się szeroko dopiero po odebraniu wód z turbin elektrowni w pobliskim Zwierzyniu.

Zapora w Myczkowicach
Zapora w Myczkowicach


Zapora w Myczkowcach wygląda niezwykle malowniczo wśród bieszczadzkich szczytów. To miejsce mało popularne, a przez to ciche i spokojne, z cudownym krajobrazem Bieszczad i z nieskażoną przyrodą. Obok warto odwiedzić Park Miniatur Sakralnych Myczkowce.

widok z zapory na San

Myczkowce noclegi

Myczkowce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 217837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1168352 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

donarcadio Nowicjusz 4 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2014-08-07 na

Około 100 metrów od zapory znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne). Bardzo polecam przepłynięcie się po jeziorze wśród piękna bieszczadzkiej przyrody. Kąpiele polecane są raczej morsom (woda w Jeziorze Myczkowskim jest duża bardziej zimna niż w sąsiadującym Solińskim).

Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021