Mało kto wie, ze zapora w Myczkowcach była wybudowana na Sanie kilka lat wcześniej, niż pobliska, największa w Polsce zapora w Solinie, oddalona od tej w Myczkowcach zaledwie o 7 km. Przy zaporze powstało Jezioro Myczkowskie. Zapora w Myczkowcach powstała latach 1955-60, kiedy wybudowano tzw. ziemno-betonową zaporę, spiętrzając wody Sanu do wysokości 15 metrów. Przy jej budowie wykorzystano niektóre elementy wiedzy na temat budowli hydrotechnicznych z okresu międzywojennego. Budowa jednak napotykała na trudności. Archeolodzy odkryli ciekawe stanowisko wczesnośredniowieczne - wzgórze Grodzisko, co zmusiło budowniczych do dodatkowej budowy tunelu o szerokości 4 m, którym płynie woda do jednej z turbin elektrowni.

Koryto Sanu za zaporą stało się wskutek tego korytem zasilanym jedynie przez niewielki potok Olszanica, a San rozlewa się szeroko dopiero po odebraniu wód z turbin elektrowni w pobliskim Zwierzyniu. Zapora w Myczkowcach wygląda niezwykle malowniczo wśród bieszczadzkich szczytów. To miejsce mało popularne, a przez to ciche i spokojne, z cudownym krajobrazem Bieszczad i z nieskażoną przyrodą. Obok warto odwiedzić Park Miniatur Sakralnych Myczkowce.
Myczkowce noclegi
Myczkowce to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

