Zamek w Tudorowie koło Opatowa jest typowym przykładem niewielkiej siedziby rycerskiej z czasów średniowiecza. Pierwotnie złożony był z wieży o charakterze obronno-prestiżowym, fortyfikacji i drewnianych zabudowań gospodarczo-mieszkalnych i powstał w XIV wieku. W 1517 roku ówczesny właściciel Jan Toporowski sprzedał siedzibę Krzysztofowi Szydłowieckiemu. Kolejni właściciele przebudowywali wieżę, a także doprowadzili do destrukcji otaczających zamek wałów obronnych oraz likwidacji stawu.Wieżę zaprzestano użytkować w II połowie XVII wieku na skutek zniszczeń z czasów potopu szwedzkiego. W 1850 roku zamek był już ruiną, kiedy Potoccy postanowili go sprzedać. W 1944 roku dobra stały się własnością Skarbu Państwa. W 1990 roku obiekt kupiła osoba prywatna.Z zamku zachowała się wysoka na 20 m wieża, nikłe resztki mostu zwodzonego oraz wałów kamienno-ziemnych. Zachował się też szaniec. Wieża miała charakter zarówno mieszkalny jak i obronny, o czym świadczą otwory strzelnicze oraz grube mury. Zamek prawdopodobnie został wybudowany z inicjatywy rycerza Pełki herbu Janina. Zamek często zmieniał właścicieli. Obecnie należy do rzeźbiarza Gustawa Hadyny, a w planach jest odremontowanie terenu.

Według legendy pierwszym właścicielem zamku i inicjatorem jego budowy był Jan Tudor angielskiego rodu uwięziony na tych ziemiach. Gdy los nierozerwalnie związał go z tymi terenami postanowił poślubić córkę kasztelana i wybudować twierdzę na samotnej skale, co też uczynił w miejscu, o którym mowa. Obiekt dostępny po wcześniejszym uzgodnieniu z jego właścicielem.

Ruiny zamku rycerskiego
Tudorów 10, TudorówAvatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71526 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1114302 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Zajazd Przystocze

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020