Zamek w Tudorowie, Magdalena

Zamek w Tudorowie

(3.5 głosów: 2)

Zamek w Tudorowie koło Opatowa jest typowym przykładem niewielkiej siedziby rycerskiej z czasów średniowiecza. Pierwotnie złożony był z wieży o charakterze obronno-prestiżowym, fortyfikacji i drewnianych zabudowań gospodarczo-mieszkalnych i powstał w XIV wieku. W 1517 roku ówczesny właściciel Jan Toporowski sprzedał siedzibę Krzysztofowi Szydłowieckiemu. Kolejni właściciele przebudowywali wieżę, a także doprowadzili do destrukcji otaczających zamek wałów obronnych oraz likwidacji stawu.Wieżę zaprzestano użytkować w II połowie XVII wieku na skutek zniszczeń z czasów potopu szwedzkiego. W 1850 roku zamek był już ruiną, kiedy Potoccy postanowili go sprzedać. W 1944 roku dobra stały się własnością Skarbu Państwa. W 1990 roku obiekt kupiła osoba prywatna.

Z zamku zachowała się wysoka na 20 m wieża, nikłe resztki mostu zwodzonego oraz wałów kamienno-ziemnych. Zachował się też szaniec. Wieża miała charakter zarówno mieszkalny jak i obronny, o czym świadczą otwory strzelnicze oraz grube mury. Zamek prawdopodobnie został wybudowany z inicjatywy rycerza Pełki herbu Janina. Zamek często zmieniał właścicieli. Obecnie należy do rzeźbiarza Gustawa Hadyny, a w planach jest odremontowanie terenu.Według legendy pierwszym właścicielem zamku i inicjatorem jego budowy był Jan Tudor angielskiego rodu uwięziony na tych ziemiach. Gdy los nierozerwalnie związał go z tymi terenami postanowił poślubić córkę kasztelana i wybudować twierdzę na samotnej skale, co też uczynił w miejscu, o którym mowa. Obiekt dostępny po wcześniejszym uzgodnieniu z jego właścicielem.

Ruiny zamku rycerskiego
Tudorów 10, TudorówOpatów noclegi

Opatów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°46'9N, 21°27'12E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021