Zamek w Szczecinku

Zamek w Szczecinku

(4.4 głosów: 20)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Szczecinecki zamek znajduje się w kompleksie gmachów na półwyspie (do 1866 roku na wyspie) jeziora Trzesiecko. Najstarsze skrzydło południowe pochodzi z połowy XIV wieku, pozostałe skrzydła wschodnie i północne pochodzą z XIX i XX wieku.Południowe skrzydło zamku wybudowano w miejscu wcześniejszego grodziska słowiańskiego. Założony na planie prostokąta o wymiarach 13,6 x 33,5 m, ma grube na około 1,9 m mury do wysokości 7 m. Do XVI wieku postawiono skrzydło północne (bramne) oraz ceglaną wieżę zwaną więzienną przy starym południowym skrzydle od strony wschodniej. W latach 1606 - 1610 miała miejsce dalsza rozbudowa zamku przez księcia Filipa II. W latach 1619-23, książę Ulryk kazał zburzyć skrzydło północne i wybudował w jego miejscu nowe. W XIX wieku po raz kolejny zburzono skrzydło północne i wybudowano nowe, wraz ze skrzydłem wschodnim, które istnieją do dziś.

W roku 1606 zamek został podniesiony do rangi oprawy wdowiej książąt zachodniopomorskich. Najpierw mieszkała w nim księżna Anna wdowa po Bogusławie XIII, a potem od 1622 do 1650 roku księżna Jadwiga Brunszwicka, wdowa po księciu Ulryku. Szczególnie ta ostatnia zasłużyła się we wdzięcznej pamięci mieszkańców miasta, poprzez pomoc finansową dla tutejszego kościoła, a przede wszystkim dzięki fundacji jednego z pierwszych na Pomorzu Zachodnim gimnazjum.W roku 1653 zamek przejęła Brandenburgia i od tego czasu zaczął chylić się ku upadkowi. W latach 1780-93 mieściła się w nim założona przez Fryderyka Wielkiego manufaktura pasów brzusznych, a w latach 1800-1880 był tu szpital i przytułek. Po wojnie zamek zajmowało wojsko, a później był tu dom wycieczkowy „Jantarii”. W 1996 roku zamek został sprzedany prywatnemu właścicielowi. W kwietniu 2007 roku miasto ponownie stało się właścicielem obiektu. W planach jest kompleksowy remont zabytku i urządzenie w nim centrum konferencyjnego z restauracją i miejscami noclegowymi.
Tekst: SAPiK

Zamek - Centrum Konferencyjne ZAMEK
ul. Mickiewicza 2, Szczecinek
tel. 94/ 713-73-10
http://zamek.szczecinek.plGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Szczecinek noclegi

Szczecinek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
53°42'24N, 16°41'36E
15 maj 2014
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację