Zamek w Szczecinku

Zamek w Szczecinku

Szczecinecki zamek znajduje się w kompleksie gmachów na półwyspie (do 1866 roku na wyspie) jeziora Trzesiecko. Najstarsze skrzydło południowe pochodzi z połowy XIV wieku, pozostałe skrzydła wschodnie i północne pochodzą z XIX i XX wieku.Południowe skrzydło zamku wybudowano w miejscu wcześniejszego grodziska słowiańskiego. Założony na planie prostokąta o wymiarach 13,6 x 33,5 m, ma grube na około 1,9 m mury do wysokości 7 m. Do XVI wieku postawiono skrzydło północne (bramne) oraz ceglaną wieżę zwaną więzienną przy starym południowym skrzydle od strony wschodniej. W latach 1606 - 1610 miała miejsce dalsza rozbudowa zamku przez księcia Filipa II. W latach 1619-23, książę Ulryk kazał zburzyć skrzydło północne i wybudował w jego miejscu nowe. W XIX wieku po raz kolejny zburzono skrzydło północne i wybudowano nowe, wraz ze skrzydłem wschodnim, które istnieją do dziś.

W roku 1606 zamek został podniesiony do rangi oprawy wdowiej książąt zachodniopomorskich. Najpierw mieszkała w nim księżna Anna wdowa po Bogusławie XIII, a potem od 1622 do 1650 roku księżna Jadwiga Brunszwicka, wdowa po księciu Ulryku. Szczególnie ta ostatnia zasłużyła się we wdzięcznej pamięci mieszkańców miasta, poprzez pomoc finansową dla tutejszego kościoła, a przede wszystkim dzięki fundacji jednego z pierwszych na Pomorzu Zachodnim gimnazjum.W roku 1653 zamek przejęła Brandenburgia i od tego czasu zaczął chylić się ku upadkowi. W latach 1780-93 mieściła się w nim założona przez Fryderyka Wielkiego manufaktura pasów brzusznych, a w latach 1800-1880 był tu szpital i przytułek. Po wojnie zamek zajmowało wojsko, a później był tu dom wycieczkowy „Jantarii”. W 1996 roku zamek został sprzedany prywatnemu właścicielowi. W kwietniu 2007 roku miasto ponownie stało się właścicielem obiektu. W planach jest kompleksowy remont zabytku i urządzenie w nim centrum konferencyjnego z restauracją i miejscami noclegowymi.
Tekst: SAPiK

Zamek - Centrum Konferencyjne ZAMEK
ul. Mickiewicza 2, Szczecinek
tel. 94/ 713-73-10
http://zamek.szczecinek.plGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Szczecinek noclegi

Szczecinek to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
53°42'24N, 16°41'36E
15 maj 2014
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 37 000 polubień, a na Instagramie 2 800 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację