Zamek w Starych Tarnowicach

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2017-08-22 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Zamek w Starych Tarnowicach stojący przy ulicy Pyskowickiej, niedaleko kościoła Św. Marcina, to wspaniały kompleks turystyczny.Zamek od wieków stoi w dzielnicy Tarnowskich Gór, jednak od lat mego dzieciństwa straszył ruiną, a jego obejście stanowiły jedynie chaszcze. Od kilku lat natomiast za sprawą prywatnego inwestora rozkwitł jak kwiat na wiosnę i stał się magnesem przyciagającym turystów z szerokiej okolicy.

Zamek w Starych Tarnowicach

Zrekonstruowany zamek

Właściciel dokonał starannej rekonstrukcji zamku i zabudowań gospodarczych. W pierwszej kolejności zabytkowa masztarnia stała się w stylową, staropolską Gospodą u Wrochema, potem powstał elegancki hotel zaadoptowany ze starej obory i atrakcyjne obejście z porozrzuconymi rzeźbami tu i ówdzie.

Odremontowane zostały także Spichlerz oraz Stodoła. Ostatni w kolejce czekał zamek, ale i on już od kilku lat prezentuje się wyśmienicie. Tak więc naprawdę warto odwiedzić ten wspaniały zespół zamkowy będąc w Tarnowskich Górach.

Zamek w Starych Tarnowicach zimą

Historia zamku w Starych Tarnowicach

Zamek pochodzi z połowy XVI wieku. Za czasów panowania Piotra Wrochema - przedstawiciela możnego rodu, była to najokazalsza budowla w całym mieście. Reprezentowała styl renesansowy.

Do 1945 roku właścicielem majątku był Guido Henckel von Donnersmarck, potem zamek popadł w ruinę. Dziś znów odzyskał dawną świetność, dzięki obecnemu właścicielowi, którym jest Rajner Smolorz.

Zamek w Starych Tarnowicach

Zwiedzanie zamku

W 2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie wnętrz zamku i od tamtej pory zamek udostępniony jest dla turystów. Obejście jest otwarte bez opłat, nawet na dziedziniec zamkowy można wejść bez biletu, płatne są jedynie wnętrza, które kryją zabytkowe sprzęty i meble.

Wśród ekponatów można zobaczyć makietę całego Kompleksu, dzieciom zaś spodoba się tarnogórski Rynek zbudowany z klocków Lego przez nastoletniego chłopca. Spore wrażenie robi Biblioteka pełna zabytkowych ksiąg. Na zamku często odbywają się impracy plenerowe.

Zamek w Starych Tarnowicach

W pobliżu odwiedzić można Park Repecki i Sztolnię Czarnego Pstrąga.

Zamek w Starych Tarnowicach
ul. Pyskowicka 39, Tarnowskie Góry
tel. 32/ 384-74-61
biuro@komplekszamkowy.pl
www.komplekszamkowy.pl
Godziny zwiedzania: wt-pt 9.00-16.00, sb-nd 11.00-17.00, pn-nieczynne
Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 12 zł
Zwiedzanie wnętrz tylko z przewodnikiem, o pełnych godzinach

Zamek w Starych Tarnowicach


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020