Zamek w Ryczowie

Zdjęcia (5)

Ryczów to niewielki, ale pięknie położony zakątek na Jurze krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Ogrodzieńca. W wielu miejscach na wzniesieniach widać tu piękne, białe wapienne skały o różnych kształtach i formach. Najwyższy jest tutaj Grochowiec Wielki.Ruiny w Ryczowie

Najciekawsze jednak w Ryczowie są ruiny niewielkiej strażnicy z okresu Kazimierza Wielkiego, która przechodziła burzliwe dzieje. Obecnie zachował się z niej niewielki fragment południowej ściany warowni. Podobno zachowana przez wieki część murów runęła w XX-leciu międzywojennym na skutek erozji skały, na której strażnica została zbudowana.

Nie mniej jednak jej fragmenty, położone w sosnowo-brzozowym zagajniku, na wysokiej, trudnodostępnej wapiennej skale, są ciekawe i jakże inne od dobrze zachowanych i marketingowo dobrze prowadzonych pod kątem turystycznym, innych jurajskich świadków minionych wieków - warowni zwanych strażnicami i zamkami.Najciekawsze pasmo ostańców w Ryczowie to tzw. Góry Straszykowate z ostańcami o ciekawych nazwach, m.in. Wielki Grochowiec, Księża Góra czy Czubatka.

Ruiny strażnicy
ul. Basztowa, Ryczów

Zaznacz dom w profilu by obliczyć odległość

Noclegi w okolicy

Powiązane miejsca

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: