Ryczów to niewielki, ale pięknie położony zakątek na Jurze krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Ogrodzieńca. W wielu miejscach na wzniesieniach widać tu piękne, białe wapienne skały o różnych kształtach i formach. Najwyższy jest tutaj Grochowiec Wielki.Ruiny w Ryczowie

Najciekawsze jednak w Ryczowie są ruiny niewielkiej strażnicy z okresu Kazimierza Wielkiego, która przechodziła burzliwe dzieje. Obecnie zachował się z niej niewielki fragment południowej ściany warowni. Podobno zachowana przez wieki część murów runęła w XX-leciu międzywojennym na skutek erozji skały, na której strażnica została zbudowana.

Nie mniej jednak jej fragmenty, położone w sosnowo-brzozowym zagajniku, na wysokiej, trudnodostępnej wapiennej skale, są ciekawe i jakże inne od dobrze zachowanych i marketingowo dobrze prowadzonych pod kątem turystycznym, innych jurajskich świadków minionych wieków - warowni zwanych strażnicami i zamkami.

Najciekawsze pasmo ostańców w Ryczowie to tzw. Góry Straszykowate z ostańcami o ciekawych nazwach, m.in. Wielki Grochowiec, Księża Góra czy Czubatka.

Ruiny w Ryczowie
Ruiny strażnicy w Ryczowie


Ruiny strażnicy
ul. Basztowa, Ryczów

Ryczów noclegi

Ryczów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218037 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145377 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021