Ruiny zamku w Ryczowie, mokunka

Zamek w Ryczowie

(4.5 głosów: 10)

Ryczów to niewielki, ale pięknie położony zakątek na Jurze krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Ogrodzieńca. W wielu miejscach na wzniesieniach widać tu piękne, białe wapienne skały o różnych kształtach i formach. Najwyższy jest tutaj Grochowiec Wielki.Ruiny w Ryczowie

Najciekawsze jednak w Ryczowie są ruiny niewielkiej strażnicy z okresu Kazimierza Wielkiego, która przechodziła burzliwe dzieje. Obecnie zachował się z niej niewielki fragment południowej ściany warowni. Podobno zachowana przez wieki część murów runęła w XX-leciu międzywojennym na skutek erozji skały, na której strażnica została zbudowana.

Ruiny w Ryczowie, mokunka
Ruiny w Ryczowie, mokunka

Nie mniej jednak jej fragmenty, położone w sosnowo-brzozowym zagajniku, na wysokiej, trudnodostępnej wapiennej skale, są ciekawe i jakże inne od dobrze zachowanych i marketingowo dobrze prowadzonych pod kątem turystycznym, innych jurajskich świadków minionych wieków - warowni zwanych strażnicami i zamkami.Najciekawsze pasmo ostańców w Ryczowie to tzw. Góry Straszykowate z ostańcami o ciekawych nazwach, m.in. Wielki Grochowiec, Księża Góra czy Czubatka.

Ruiny strażnicy w Ryczowie, mokunka
Ruiny strażnicy w Ryczowie, mokunka

Ruiny strażnicy
ul. Basztowa, Ryczów, mokunka

Ryczów noclegi

Ryczów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°25'39N, 19°36'6E
15 luty 2017
05 marzec 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą

Zamek w Ryczowie na blogu

Z rowerem za pan brat? Mamy dla Ciebie fajną traskę

Ale to trasa dla wytrwałych, my dostaliśmy wczoraj nieźle po tyłkach 🙂 W ramach Jurajskich Szlaków Jesiennych zrobiliśmy pętlę rowerową Pilica - Smoleń - Ryczów. 25 km drogi, z przewyższeniami około 600 metrów, z kilkoma podjazdami i jeszcze piaskami na trasie. 

Łatwo nie było, ale wrażenia zapamiętamy na długo 🙂 Zobacz naszą relację i film z tej podróży. Jeśli nie chcesz, by jakiś nasz filmik Ci umknął, zasubskrybuj nasz kanał!

 

24 wrzesień 2020 13:19
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację