53°15'6" N, 18°33'52" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Zamek krzyżacki w Papowie Biskupim koło Chełmży powstał na przełomie XIII i XIV wieku, był to jeden z pierwszych zamków-klasztorów na terenie państwa krzyżackiego.Zamek w Papowie Biskupim składał się z zamku właściwego i przylegającego do niego podzamcza. Zamek był czteroskrzydłową budowlą wzniesioną na planie kwadratu o boku 40 metrów. Posiadał wewnętrzny niewielki dziedziniec z drewnianymi krużgankami.

Zamek w Papowie Biskupim
Zamek w Papowie Biskupim

W roku 1410 zamek został na krótko zajęty przez wojska Władysława Jagiełły, zlikwidowano tu komturstwo, a warownia stała się siedzibą wójta. Cały wiek XV trwały tu potyczki pomiędzy Krzyżakami i Polakami, aż w roku 1466 na mocy II pokoju toruńskiego kończącego wojnę trzynastoletnią Papowo wraz z Ziemią Chełmińską zostało przyłączone do Polski.

W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk przekazał zamek biskupom chełmińskim, którzy władali nim aż do rozbiorów. Wówczas rozpoczął się upadek warowni i w ruinie pozostaje do dziś.

Zamek w Papowie Biskupim
Zamek w Papowie Biskupim


Zamek krzyżacki w Papowie Biskupim zbudowany jest z głazów narzutowych i granitu, jedynie sklepienia oraz otwory okienne wykonano z cegły.

Na zamku w Papowie prowadzone są badania archeologiczne Uniwersytetu w Toruniu, które pozwalają określić pierwotny kształt zamku, jako że do dzisiaj zachowały się tu jedynie fragmenty dawnej potężnej warowni.Zamek krzyżacki
Papowo Biskupie

Chełmża noclegi

Chełmża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50945 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021