Zamek krzyżacki w Papowie Biskupim koło Chełmży powstał na przełomie XIII i XIV wieku, był to jeden z pierwszych zamków-klasztorów na terenie państwa krzyżackiego.
Zamek w Papowie Biskupim składał się z zamku właściwego i przylegającego do niego podzamcza. Zamek był czteroskrzydłową budowlą wzniesioną na planie kwadratu o boku 40 metrów. Posiadał wewnętrzny niewielki dziedziniec z drewnianymi krużgankami.

W roku 1410 zamek został na krótko zajęty przez wojska Władysława Jagiełły, zlikwidowano tu komturstwo, a warownia stała się siedzibą wójta. Cały wiek XV trwały tu potyczki pomiędzy Krzyżakami i Polakami, aż w roku 1466 na mocy II pokoju toruńskiego kończącego wojnę trzynastoletnią Papowo wraz z Ziemią Chełmińską zostało przyłączone do Polski.
W 1505 roku król Aleksander Jagiellończyk przekazał zamek biskupom chełmińskim, którzy władali nim aż do rozbiorów. Wówczas rozpoczął się upadek warowni i w ruinie pozostaje do dziś.

Zamek krzyżacki w Papowie Biskupim zbudowany jest z głazów narzutowych i granitu, jedynie sklepienia oraz otwory okienne wykonano z cegły.
Na zamku w Papowie prowadzone są badania archeologiczne Uniwersytetu w Toruniu, które pozwalają określić pierwotny kształt zamku, jako że do dzisiaj zachowały się tu jedynie fragmenty dawnej potężnej warowni.

Zamek krzyżacki
Papowo Biskupie
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Chełmża noclegi
Chełmża to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!
Mapa z zaznaczonymi atrakcjami
