Zobacz nasz projekt Opolskie - małe ale kwitnie
Zamek - widok z jeziora Łoniewskiego

Zamek w Osiecznej

(4.1 głosów: 10)
Oceń i napisz opinię

Pierwszym znanym właścicielem Osiecznej był Wojsław Borek, który w XIV wieku nad samym brzegiem Jeziora Łoniewskiego wybudował zamek - Castrum. Zabezpieczył go od strony miasta fosą oraz potężnym murem z mostem zwodzonym.W kolejnych wiekach zamek w Osiecznej naprzemiennie przechodził lepsze i gorsze chwile, zmieniając często właścicieli. Od XVIII wieku nad Osieczną panowali Niemcy i to przebudowa ostatniego z pruskich właścicieli - Henryka von Heydebranda nadała zamkowi obecny kształt.

Zamek w Osiecznej składa się z trzech części - skrzydła północnego z efektowną, stylową salą rycerską, skrzydła południowego oraz części łączącej oba skrzydła z 26-metrową wieżą, dobudowaną w 1900 roku.Niewątpliwym klejnotem zamku jest dobrze zachowany portal ufundowany przez Czarnkowskiego w 1600 roku. Portal reprezentuje styl włoskiego renesansu z motywami pochodzenia niderlandzkiego. Odznacza się wyszukaną ornamentyką rzeźbiarską.

Ulica Zamkowa w Osiecznej prowadzi do głównej murowanej bramy wjazdowej, wiodącej dalej na dziedziniec zamkowy. Główne wejście do zamku znajduje się od strony zachodniej, ozdobione jest ono dwoma murowanymi filarami podtrzymującymi lekki, zdobiony balkon.Usytuowanie zamku nad brzegiem jeziora, wśród starodrzewia pięknego, zabytkowego parku, nadaje mu niezwykłego romantyzmu, a kwitnące latem magnolie, rododendrony i różowe azalie dodatkowo zdobią ten malowniczy zakątek. Zamek w Osiecznej od 1959 roku służył jako ośrodek leczenia dzieci, obecnie mieści się tutaj Centrum Rehabilitacji im. prof. Mieczysława Walczaka.

Zamek - Centrum Rehabilitacji
ul. Zamkowa, Osieczna

Osieczna noclegi

Osieczna to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°54'7N, 16°40'27E
21 październik 2014
04 maj 2021
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację