Zamek w Niepołomicach

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2016-05-13 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Królewski Zamek w Niepołomicach stoi w centrum średniowiecznego miasteczka, niemal przy samym Rynku. Wspaniale odrestaurowany zamek jest prawdziwą ozdobą Niepołomic, które często są odwiedzane przy okazji wizyty w pobliskim Krakowie.Historia zamku

Zamek w Niepołomicach przez wieki był miejscem, w którym odpoczywały koronowane głowy, często był nawet nazywany drugim Wawelem. Wybudował go w XIV wieku Kazimierz Wielki, ale największy rozkwit Niepołomice przeżyły podczas panowania królów Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, czyli w XVI wieku. Wówczas zamek przebudowano w stylu renesansowym. Na niepołomickim zamku odbywały się zjazdy koronne, sądy nadworne, nadawano tu przywileje, przyjmowano poselstwa, ale najczęściej po prostu polowano w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej.

Niepołomice

Zamek został zniszczony podczas potopu szwedzkiego i od tamtej chwili stopniowo tracił na znaczeniu. W latach 1991-2007 przeprowadzono tu gruntowny remont, który przywrócił rezydencji królewskiej dawną świetność.

Muzeum Niepołomickie

Dziś zamek w Niepołomicach to perła renesansu, udostępniona dla turystów zarówno jako Muzeum, jak i Hotel. Dzięki temu możemy poznać wnętrza tej pięknej rezydencji. Muzeum czynne jest codziennie i pozwala oglądać ciekawe wystawy o historii tego miejsca.

Niepołomice

Zamek Królewski - Muzeum
ul. Zamkowa 2, Niepołomice
tel. 12/ 281-32-32
fundacja@zamekkrolewski.com.pl

www.zamekkrolewski.com.pl
www.muzeum.niepolomice.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 10.00-17.00 (V-IX do 18.00)
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 złZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020