Zamek w Łęczycy

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2017-02-09 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Królewskie Miasto

Łęczycki zamek został zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego jako jeden z typowych architektonicznych założeń kazimierzowskich, a miało to miejsce najprawdopodobniej w latach 1357-65. W swoich murach zamek gościł również innych polskich władców: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Pewnie dlatego Łęczyca bywa nazywana królewskim miastem.Historia zamku

W 1462 roku na zamku doszło do wielkiego pożaru, który znacznie zniszczył mury i wnętrza. Dopiero w II połowie XVI wieku ówczesny starosta łęczycki - Jan Lutomierski odremontował budowlę. Powstał wówczas nowy budynek mieszkalny zwany "domem nowym", który domurowano do wieży bramnej od północy.

Zamek w Łęczycy

Wiek XVII i XVIII to czas podupadania zamku, ale po 1793 roku Łęczyca znalazła się w rękach pruskich i stała się wówczas nowoczesną fortecą, a mury nabrały cech parkanu.

W 1831 roku rozpoczęła się rozbiórka zamku, a ówczesny burmistrz Łęczycy sprzedawał budulec na cegłę. W skromnej formie budowla przetrwała do roku 1918, kiedy to Polska odzyskała niepodległość. 

Zamek w Łęczycy

Muzeum

Zaraz po wojnie rozpoczęto remont budowli, w której później powstało Muzeum Ziemi Łęczyckiej. W latach 60-tych XX wieku odbudowano wieżę główną, Dom Nowy wraz z budynkiem bramnym i część murów obronnych. Później nowy piękny zamek przeszedł w ręce miasta i ponownie udostępniono w nim wystawy muzealne - archeologiczną, etnograficzną i historyczną. Dziś placówka nosi nazwę Muzeum w Łęczycy.

Zamek - Muzeum w Łęczycy
ul. Zamkowa 1, Łęczyca
tel. 24/ 721-24-49
muzeum@zamek.leczyca.pl
www.zamek.leczyca.pl

Łęczyca


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020