Zamek w Koźminie Wielkopolskim

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2015-11-25 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Historia zamku

Murowany, gotycki zamek w Koźminie Wielkopolskim wybudował w II połowie XIV wieku Maćko Borkowic lub jego sukcesor - Bartosz Wezenberg. Najpierw Koźmin od króla Kazimierza Wielkiego otrzymał właśnie Maćko Borkiwic, ale kiedy za zdradę został skazany na śmierć głodową, jako jego sukcesor Koźmin przejął Bartosz Wezenberg i to on prawdopodobnie wzniósł tutaj murowaną warownię.W XVI wieku zamek koźmiński dostał się w ręce rodziny Górków, którzy przebudowali obiekt w stylu renesansowym. W XVII stuleciu nowy właściciel zamku, wojewoda poznańki i kaliski - Stanisław Przyjemski rozbudował zamek i zlikwidował otaczające go mokradła. Gościł tu króla Zygmunta III.

Koźmin Wielkopolski zamek

Gorzej było za czasów Sapiehów. Piotr Sapieha znany z nienawiści do Moskali, spowodował ich najazd na zamek i totalne splądrowanie dóbr. Od tego momentu już zamek nie zyskał swego blasku. W czasie I wojny światowej był tutaj szpital wojskowy, a od zakończenia II wojny światowej funkcjonują tu szkoły, początkowo szkoła rolnicza, później liceum ekonomiczne, a obecnie zespół szkół ponadgimnazjalnych.

Zamek dzisiaj

Zamek stanowi dziś siedzibę szkoły. Z wyjątkiem gotyckiej, ceglanej wieży, jest otynkowany i ma formę podkowy. Od strony bramy prowadzącej na teren zamku, budowla prezentuje się bardzo ładnie i efektownie.

Koźmin Wielkopolski

W 1988 roku w dawnym zamku otwarto też niewielkie Muzeum, w którym można poznać historię Koźmina Wielkopolskiego. Muzeum czynne jest w środy 16.00-18.00 oraz na zamówienie w innych godzinach.

Zamek - Muzeum Ziemi Koźmińskiej
ul. Zamkowa 1, Koźmin Wielkopolski
tel. 62/ 721-04-13

Koźmin Wielkopolski


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020