Zamek w Gołuchowie

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2015-12-07 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Piękny zamek w Gołuchowie w Wielkopolsce leży we wspaniałym, parkowym otoczeniu, niedaleko Jeziora Gołuchowskiego, nad rzeczką Trzemną. To jeden z najciekawszych zabytków regionu, a obecnie siedziba oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu.Historia zamku

Zamek w Gołuchowie wzniesiony został na miejscu dawnego dworu obronnego, około 1560 roku. Jego zewnętrzna bryła nawiązuje do architektury francuskich zamków z Doliny Loary. Przebudowę warowni przeprowadzono w latach 1872-75, wg projektu Zygmunta Gorgolewskiego i francuskiego architekta - Maurycego Augusta Ouradou.

Gołuchów

Architektura zamku

W dekorację zamku wtopiono oryginalne, zabytkowe elementy architektury, nabyte przez Izabelę z Czartoryskich Działyńską w antykwariatach Europy. Są to późnogotyckie i renesansowe kominki, portale, okiennice itp.

We wnętrzu zamu warto zobaczyć kolekcję unikatowych mebli, gobelinów, waz greckich, wyrobów rzemiosła oraz bogaty zbiór obrazów. Niemal każdego roku powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z dawnej kolekcji Izabelli Działyńskiej.

Gołuchów

Park zamkowy

Zamek otacza wspaniały park w stylu angielskim, rozległy, z licznymi atrakcjami. Przechadzając się jego ścieżkami i spoglądając na niecodzienny zamek, można naprawdę poczuć się jak w Dolinie Loary. Prócz zabytkowych alei drzew, pięknych stawów czy mostków, zwiedzić tu można Muzeum Leśnictwa oraz bezpłatną Pokazową Zagrodę Zwierząt.

Zamek w Gołuchowie - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
tel. 62/ 761-50-94
goluchow.info@mnp.art.pl
www.mnp.art.pl
Zwiedzanie: wt-pt 10.00-16.00, sb-nd 10.00-16.00 (latem w nd do 18.00)
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 7 zł, 1 zł (uczniowie i studenci 7-26 lat), wt bezpłatnie

Gołuchów

 Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020