Zamek w Dankowie, Magdalena

Zamek w Dankowie

(4.3 głosów: 6)

Zamek w Dankowie położony jest pomiędzy lewym brzegiem Liswarty i główną drogą w Dankowie, leżącym między Częstochową i Wieluniem. Pierwsze wzmianki o zamku w Dankowie pochodzą z roku 1217. Odbyło się wtedy spotkanie Leszka białego z Henrykiem brodatym.Innym ważny wydarzeniem na zamku był synod z roku 1267, zwołany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janusza. Gotycki zamek pochodził z początku XV wieku i znajdował się nad rozlewiskiem Warty. Później był parokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.

Istotniejsze przebudowy to zmiana na magnacką rezydencję reprezentacyjno-obronną w XVI wieku. W tym samym czasie w murach zamku powstał również kościół przebudowany w latach 1630-50.  Do roku 1756 zamek był potężną i zamieszkałą warownią otoczoną fortyfikacjami i wałami obronnymi, aby w 1823 stać się kompletna ruiną.Do chwili obecnej przetrwała jedynie ruina dwukondygnacyjnego budynku bramnego, oblicowane murem wały ziemne, oraz prostokątna ruina kamiennego budynku zwana dzisiaj Domem Kasztelanowej. W obrębie ruiny twierdzy znajdował się zamek gotycko-renesansowy, obecnie nieistniejący.

Ruiny zamku
DankówBooking.com
Zamki
Normalna
zamki ruiny
50°59'53N, 18°47'59E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021