Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zamki
zamki, ruiny
Normalna
Śląskie
2015-10-05
2020-01-28 13:46
50°59'53" N, 18°47'59" E

Zamek w Dankowie położony jest pomiędzy lewym brzegiem Liswarty i główną drogą w Dankowie, leżącym między Częstochową i Wieluniem. Pierwsze wzmianki o zamku w Dankowie pochodzą z roku 1217. Odbyło się wtedy spotkanie Leszka białego z Henrykiem brodatym.Innym ważny wydarzeniem na zamku był synod z roku 1267, zwołany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janusza. Gotycki zamek pochodził z początku XV wieku i znajdował się nad rozlewiskiem Warty. Później był parokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.Istotniejsze przebudowy to zmiana na magnacką rezydencję reprezentacyjno-obronną w XVI wieku. W tym samym czasie w murach zamku powstał również kościół przebudowany w latach 1630-50.  Do roku 1756 zamek był potężną i zamieszkałą warownią otoczoną fortyfikacjami i wałami obronnymi, aby w 1823 stać się kompletna ruiną.

Do chwili obecnej przetrwała jedynie ruina dwukondygnacyjnego budynku bramnego, oblicowane murem wały ziemne, oraz prostokątna ruina kamiennego budynku zwana dzisiaj Domem Kasztelanowej. W obrębie ruiny twierdzy znajdował się zamek gotycko-renesansowy, obecnie nieistniejący.

Ruiny zamku
DankówBooking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71330 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134088 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020