Zamek w Dankowie, Magdalena

Zamek w Dankowie

(4.3 głosów: 6)
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem

Zamek w Dankowie położony jest pomiędzy lewym brzegiem Liswarty i główną drogą w Dankowie, leżącym między Częstochową i Wieluniem. Pierwsze wzmianki o zamku w Dankowie pochodzą z roku 1217. Odbyło się wtedy spotkanie Leszka białego z Henrykiem brodatym.

Innym ważny wydarzeniem na zamku był synod z roku 1267, zwołany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janusza. Gotycki zamek pochodził z początku XV wieku i znajdował się nad rozlewiskiem Warty. Później był parokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.Istotniejsze przebudowy to zmiana na magnacką rezydencję reprezentacyjno-obronną w XVI wieku. W tym samym czasie w murach zamku powstał również kościół przebudowany w latach 1630-50.  Do roku 1756 zamek był potężną i zamieszkałą warownią otoczoną fortyfikacjami i wałami obronnymi, aby w 1823 stać się kompletna ruiną.

Do chwili obecnej przetrwała jedynie ruina dwukondygnacyjnego budynku bramnego, oblicowane murem wały ziemne, oraz prostokątna ruina kamiennego budynku zwana dzisiaj Domem Kasztelanowej. W obrębie ruiny twierdzy znajdował się zamek gotycko-renesansowy, obecnie nieistniejący.

Ruiny zamku
Danków

Booking.com
Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Normalna
zamki ruiny
Jeżeli przydał Ci się nasz opis, to podziel się nim z Twoimi znajomymi.
Może zainspirujesz ich do ruszenia w Polskę.
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku z rodziną łazikujemy i poznajemy naszą piękną Polskę. Ze wspólnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"!

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Mapa Przewodnik Pdf

W pobliżu koniecznie zobacz!

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 60 000 obserwujących, na Instagramie 16 000, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 2 100 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2022