Zagłosuj na Top Atrakcje 2021!
Zamek w Dankowie, Magdalena

Zamek w Dankowie

(4.3 głosów: 6)

Zamek w Dankowie położony jest pomiędzy lewym brzegiem Liswarty i główną drogą w Dankowie, leżącym między Częstochową i Wieluniem. Pierwsze wzmianki o zamku w Dankowie pochodzą z roku 1217. Odbyło się wtedy spotkanie Leszka białego z Henrykiem brodatym.Innym ważny wydarzeniem na zamku był synod z roku 1267, zwołany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janusza. Gotycki zamek pochodził z początku XV wieku i znajdował się nad rozlewiskiem Warty. Później był parokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.

Istotniejsze przebudowy to zmiana na magnacką rezydencję reprezentacyjno-obronną w XVI wieku. W tym samym czasie w murach zamku powstał również kościół przebudowany w latach 1630-50.  Do roku 1756 zamek był potężną i zamieszkałą warownią otoczoną fortyfikacjami i wałami obronnymi, aby w 1823 stać się kompletna ruiną.Do chwili obecnej przetrwała jedynie ruina dwukondygnacyjnego budynku bramnego, oblicowane murem wały ziemne, oraz prostokątna ruina kamiennego budynku zwana dzisiaj Domem Kasztelanowej. W obrębie ruiny twierdzy znajdował się zamek gotycko-renesansowy, obecnie nieistniejący.

Ruiny zamku
DankówBooking.com
Zamki
Normalna
zamki ruiny
50°59'53N, 18°47'59E
05 październik 2015
28 styczeń 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Top Atrakcje 2021
Wybierz najpiękniejsze atrakcje w Polsce!
Top Atrakcje 2021

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację