Szymbark na Warmii, nie mylić z Szymbarkiem na Kaszubach, leży nad Jeziorem Szymbarskim, koło Iławy, na zachód od Ostródy.Jak już trafisz w te strony, oczom ukaże Ci się wspaniały widok - zamek w Szymbarku - drugi co do wielkości, po Malborku, zamek państwa krzyżackiego. Stanął w XIV wieku za sprawą kapituły pomezańskiej. Posiadał dziesięć wież, a każda z nich była inna. Początkowo do zamku prowadził drewniany, częściowo zwodzony most, od XIX wieku most jest już murowany.

Szymbark
Szymbark

Niestety w 1945 roku zamek spaliła armia czerwona i tak tkwi w częściowej ruinie, jak piękny był zamek, tak i ruina niczego sobie, zachwyca swym urokiem i przypomina o dawnych czasach chwały.

Jest to teren prywatny, wstęp niemożliwy, choć przy odrobinie szczęścia właścicielka oprowadzi po włościach opowiadając historię zamku, przy wtórze skrzypiących drzwi i furt...

Zamek Szymbark
Szymbark
Szymbark


Niegdyś działała tu Fundacja Widzieć Muzyką, miał być ośrodek dla niewidomych dzieci, ale funduszy brakło i zamczysko zostało sprzedane. Ciekawostką jest też, że na zamku w 1995 roku kręcony był film "Król Olch" z Johnem Malkovichem. Z tego to okresu pozostały niepasujące tu okna.

Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark Szymbark

Warmia noclegi

Warmia to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

aro72gr Weekendowy turysta 26 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-08-10 na
świetne miejsce oraz miłą opiekunka zamku która ciekawie opowiada o dziejach
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021