Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
4.5

Renesansowa perła Jury

Zamek Pieskowa Skała na Jurze to prawdziwa perełka architektoniczna, położona w Ojcowskim Parku Narodowym, na samym jego skraju. Renesansowy zamek wita wszystkich turystów i urzeka swym pięknem. Budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Zwiedzanie Zamku Pieskowa Skała - zwiedzanie

Zamek Pieskowa Skała to jeden z nielicznych tak dobrze zachowanych obiektów na Szlaku Orlich Gniazd. Błędnie czasem bywa nazywany zamkiem w Pieskowej Skale (nie ma dziś takiej miejscowości, a zamek mieści się w Sułoszowej). Ta perła polskiego renesansu udostępniona jest dla turystów, wewnątrz mieści się Muzeum dostępne przez cały rok, a ukazujące wystawy stałe i czasowe związane ze sztuką europejską. Niestety zarówno wnętrza zamku Pieskowa Skała, jak i dawne wyposażenie historycznych właścicieli nie zachowały się z powodu burzliwych dziejów tych terenów, dlatego prezentowana sztuka w zamku pochodzi ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu, którego Oddział stanowi dziś Zamek Pieskowa Skała.



Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Historia Zamku Pieskowa Skała

Pierwsza wzmianka o tej warowni pochodzi z 1315 roku, z dokumentu Władysława Łokietka, w którym pojawia się pojawia niemiecka nazwa zamku Peskenstein. Prawdopodobnie chodzi o fortyfikację wzniesioną przez Henryka Brodatego w celu ochrony drogi łączącej Kraków ze Śląskiem, a wiodącej doliną Prądnika. Identyczną funkcję miał pełnić kolejny zamek, wybudowany w dzisiejszym miejscu przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Królewska strażnica stanęła na skalnym cyplu i składała się z zamku górnego oraz dolnego. Ten pierwszy, z wysoką wieżą mieszkalną, nie zachował się do dzisiaj, a ulokowany był na niedostępnej skale zwanej dziś Dorotką. Ostatecznie zawalił się w XIX wieku.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Zamek dolny natomiast stał w miejscu obecnego, renesansowego dziedzińca i był otoczony murami obronnymi. W posiadaniu królewskim Pieskowa Skała pozostawała do końca XIV wieku, potem pozostawała w rękach różnych możnych rodów - Szafrańców, Zebrzydowskich, Wielopolskich czy Mieroszewskich. Co ciekawe, w roku 1787 na zamku Pieskowa Skała gościł król Stanisław August Poniatowski. To nie jedyny król związany z zamkiem Pieskowa Skała po czasach króla Kazimierza Wielkiego. Najsłynniejszym rodem władającym warownią byli Szafrańcowie, bujna jest ich przeszłość i kryje wiele zawiłości, ale jeden z przedstawicieli rodu - Hieronim Szafraniec, cieszył się szczególnym zaufaniem króla Zygmunta Starego. Poślubił nawet jego córkę Reginę, a za pieniądze z posagu panny młodej rozbudował swą rezydencję czyli zamek Pieskowa Skała. To właśnie za czasów Szafrańców, nie tylko Hieronima, zamek zyskał system obronny z basztami, a sama warownia zyskała wygląd renesansowej rezydencji z arkadowym dziedzińcem i loggią widokową. Na dziedzińcu pojawiły się naturalistyczne maszkarony, kartusze herbowe oraz zdobne portale. Wtedy też powstały śliczne ogrody, stawy i zwierzyńce.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Kolejny właściciel - Michał Zebrzydowski znów znacząco rozbudował twierdzę, jako gorliwy katolik zbudował kaplicę zamkową pod patronatem Św. Michała, ale przede wszystkim zamek zyskał wtedy umocnienia zgodne z wymogami ówczesnej sztuki wojennej czyli fortyfikacje bastionowe zamykające dziedziniec zewnętrzny. Niestety nie uratowały one zamku podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Szwedzi zdobyli i ograbili zamek. Po zmiennych kolejach losu, na początku XX wieku zamek został odrestaurowany i przekształcony w pensjonat, utworzono tu także muzeum archeologiczno-przyrodnicze. Po wojnie, od 1949 roku prowadzono tu prace konserwatorskie przywracające autentyczne cechy architektury renesansowej. Obecnie zamek znów jest po gruntownym remoncie i prezentuje się wspaniale, świecąc bielą skał i murów wśród otaczającej zieleni.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Ciekawostka - rabuś na zamku

Ciekawostka, a właściwie paradoks, bowiem Zamek Pieskowa Skała powstał głównie dla ochrony granicy i szlaku handlowego, a w XV wieku stał się siedzibą rozbójnika napadającego na kupców przemierzających ten szlak właśnie. Mowa o Krzysztofie Szafrańcu - synu trzeciego z kolei Piotra Szafrańca, który to czarną magią się pałał na zamku. W 1484 roku z polecenia króla Kazimierza Jagiellończyka pojmano rabusia Krzysztofa Szafrańca i po sądzie ścięto na krakowskim rynku.



Legenda o zamku Pieskowa Skała

Jak powstała nazwa Pieskowa Skała? Wyjaśnia to pewna legenda, zgodnie z którą na zamku górnym, w baszcie śmierć głodową poniosła Dorotka - jedna z córek Tęczyńskich. Kochała ona lutnistę, ale nakazano jej ślub z panem na zamku - starym Zaprzańcem. Wtedy lutnista w przebraniu zakonnika wybawił ukochaną i uciekli razem, jednak radość była krótka, bowiem zostali schwytani przez ludzi pana. Młodzieniec zginął wleczony końmi po stoku góry, zaś Dorotkę wepchnięto do wieży zamku, by z głodu zmarła. Jej wierny piesek przynosił Dorotce odpadki rzucane mu ze stołu pana. Nie uratował swej pani, ale pamięć poczciwej psiny ostała się w nazwie skały.

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Zobacz nasz ranking: Najpiękniejsze zamki w Polsce z Zamkiem Pieskowa Skała

Filmowy Zamek Pieskowa Skała

Na zamku Pieskowa Skała na Jurze kręcono sceny do kilku filmów i seriali. Scenerie znalazły tu seriale: "Królowa Bona", "Janosik" czy popularna "Stawka większa niż życie". Ponadto kręcono sceny do ekranizacji trylogii Sienkiewiczowskiej - "Ogniem i mieczem" oraz "Pana Wołodyjowskiego". Jednym z nowszych filmów, w którym pojawił się zamek Pieskowa Skała jest "Nie kłam kochanie" z Piotrem Adamczykiem.

 Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Herbova Restauracja & Kawiarnia

Na zamku polecam też gorąco piękne ogrody oraz restaurację Herbova. To zarazem kawiarnia, ceny jak na takie miejsce niezbyt wysokie, a jedzenie smaczne. Ale nie tylko o jedzenie tu chodzi, ale również o fakt, że poprzez restaurację można wejść na bastion - wspaniały punkt widokowy na zamek i okolicę, ze słynną Maczugą Herkulesa!



Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała

Nasz filmy

Pieskowa Skała znalazła się w naszym filmowym zestawieniu TOP 5 zamków na Jurze. Zapraszamy!

Atrakcje w okolicy zamku

Niedaleko zamku znajduje się słynna Maczuga Herkulesa - wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi, nieco dalej Kapliczka na Wodzie, a jeszcze dalej... wspaniała Dolina Prądnika - serce Ojcowskiego Parku Narodowego z zamkiem w Ojcowie.

 Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zalety
  • Piękna architektura
  • Wspaniały dziedziniec
  • Cudna okolica
  • Klimatyczne wystawy
Wady
  • Parkingi z wygórowaną ceną

Informacje praktyczne

Dziedzińce zamku
poza sezonem:
piątek (dzień bezpłatny) 9.00-14.30
sb-nd 9.30-17.00
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 6 zł, rodzinny 25 zł
Wystawy
piątek dzień bezpłatny 10.00-15.00
sobota, niedziela 10.00-17.00
Bilety: normalny 28 zł, ulgowy 22 zł, rodzinny 80 zł
Parking: płatny pod zamkiem

Zamek w Pieskowej Skale
Sułoszowa
tel. 12/ 389-60-04

Noclegi w Jurze Krakowsko Częstochowskiej

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.
Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Booking.com

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała
 Zamek Pieskowa Skała
Zamek w Pieskowej Skale
Zamek w Pieskowej Skale
Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie

(4.5 głosów: 356)
Twoja ocena
Avatar użytkownika Dorota Skuza
Dorota Skuza
Duży, piękny. Na wzgórzu, obok słynna Maczuga Herkulesa.
Klient
Aby wejść do restauracji trzeba wykupić bilet na zwiedzanie zamku (:
Avatar użytkownika OTTO
OTTO
To tu kręcono Janosika, fajny ten zamek, najlepszy z wszystkich w okolicy
izekryzek
Warto zobaczyć Zamek oraz Maczugę Herkulesa, jednak od momentu zmiany dyrekcji i zarządu Zamku, wstęp na jego dziedzińce stał się płatny (wcześniej wejście na dziedzińce było bezpłatne, płatne było jedynie zwiedzanie ogrodów przylegających do Zamku).
Avatar użytkownika DominikPL
DominikPL
Ciekawy zamek
Avatar użytkownika fazi
fazi

Piekne miejsce.

Avatar użytkownika marian
marian

Wszystkie eksponaty na zamku pochodzą że zbiorów zamku Królewskiego na Wawelu.

Avatar użytkownika Anna Piernikarczyk
Anna Piernikarczyk

No to mogłam wcześniej napisać o tym, bo słyszałam kilka razy juz o tym, ale myslałam że oni na stronie piszą. Zresztą ten zamek z zewnątrz mnie zachwyca a wnętrza niezbyt ciekawe były jak dla mnie

Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024