Zamek Piastowski w Wołowie

Zamek Piastowski w Wołowie na Dolnym Śląsku to dziś siedziba Starowstwa Powiatowego. Ta historyczna siedziba książęcego, a nawet królewskiego rodu prawdopodobnie powstała na początku XIV wieku, z polecenia księcia głogowskiego Konrada I, choć nie można tego powiedzieć z całkowitą pewnością.W późniejszych wiekach, a mianowicie w XVI i XVII, zamek został przebudowany, a w kolejnym stuleciu uległ pożarowi. Został jednak odbudowany w latach 1714-25. Do końca XIX wieku był jeszcze kilka razy przebudowywany, ale w niewielkim tylko stopniu.

Dziś zabytek jest zadbany i stanowi siedzibę władz powiatu. Jest to okazała budowla murowana, wzniesiona na planie czworoboku. Ma trzy kondygnacje i dwa trakty pomieszczeń. Z bryły zamku nakrytej dachem czterospadowym wznosi się ośmioboczna wieża, wysoka na około 15 m, na którą zwykle można wejść w godzinach działania Urzędu.Niestety wnętrza zamku książęcego przebudowane zostały w XVII i XIX wieku w celach biurowych, tak więc zatraciły pierwotny charakter rezydencji. Zachowały się jednak renesansowe sklepienia oraz oryginalny portal z piastowskim orłem i płaskorzeźbami aniołów, gdyż w zamku znajdowała się katolicka kaplica. Na placu zamkowym stoi natomiast figura Maryi z aureolą - uznawaną za jedną z piękniejszych na Śląsku.

Zamek Piastowski
Pl. Piastowski 3, WołówGodziny otwarcia i informacje praktyczne

  • poniedziałek: 07:00–16:15
  • wtorek: 07:00–16:15
  • środa: 07:00–16:15
  • czwartek: 07:00–16:15
  • piątek: 07:00–16:15
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Wołów noclegi

Wołów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
51°20'7N, 16°38'58E
05 grudzień 2016
28 styczeń 2020

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 200 Obserwujących.
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację