Zamek Piastowski w Wołowie

51°20'7" N
16°38'58" W
Dolnośląskie
2016-12-05 14:15:39
m npm
Ważna
Zamek Piastowski w Wołowie, Barbara Michalewska
Zdjęcia (1)

Zamek Piastowski w Wołowie na Dolnym Śląsku to dziś siedziba Starowstwa Powiatowego. Ta historyczna siedziba książęcego, a nawet królewskiego rodu prawdopodobnie powstała na początku XIV wieku, z polecenia księcia głogowskiego Konrada I, choć nie można tego powiedzieć z całkowitą pewnością.W późniejszych wiekach, a mianowicie w XVI i XVII, zamek został przebudowany, a w kolejnym stuleciu uległ pożarowi. Został jednak odbudowany w latach 1714-25. Do końca XIX wieku był jeszcze kilka razy przebudowywany, ale w niewielkim tylko stopniu.

Dziś zabytek jest zadbany i stanowi siedzibę władz powiatu. Jest to okazała budowla murowana, wzniesiona na planie czworoboku. Ma trzy kondygnacje i dwa trakty pomieszczeń. Z bryły zamku nakrytej dachem czterospadowym wznosi się ośmioboczna wieża, wysoka na około 15 m, na którą zwykle można wejść w godzinach działania Urzędu.

Niestety wnętrza zamku książęcego przebudowane zostały w XVII i XIX wieku w celach biurowych, tak więc zatraciły pierwotny charakter rezydencji. Zachowały się jednak renesansowe sklepienia oraz oryginalny portal z piastowskim orłem i płaskorzeźbami aniołów, gdyż w zamku znajdowała się katolicka kaplica. Na placu zamkowym stoi natomiast figura Maryi z aureolą - uznawaną za jedną z piękniejszych na Śląsku.Zamek Piastowski
Pl. Piastowski 3, Wołów

Atrakcje w okolicy

Powiązane miejsca

W okolicy zobacz koniecznie

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
NewsletterWypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2018
Znajdziesz nas na: