Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wołów
Zamki
zamki
Ważna
Dolnośląskie
2016-12-05
2020-01-28 13:46
51°20'7" N, 16°38'58" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: 07:00–16:15
  • wtorek: 07:00–16:15
  • środa: 07:00–16:15
  • czwartek: 07:00–16:15
  • piątek: 07:00–16:15
  • sobota: Zamknięte
  • niedziela: Zamknięte

Zamek Piastowski w Wołowie na Dolnym Śląsku to dziś siedziba Starowstwa Powiatowego. Ta historyczna siedziba książęcego, a nawet królewskiego rodu prawdopodobnie powstała na początku XIV wieku, z polecenia księcia głogowskiego Konrada I, choć nie można tego powiedzieć z całkowitą pewnością.W późniejszych wiekach, a mianowicie w XVI i XVII, zamek został przebudowany, a w kolejnym stuleciu uległ pożarowi. Został jednak odbudowany w latach 1714-25. Do końca XIX wieku był jeszcze kilka razy przebudowywany, ale w niewielkim tylko stopniu.Dziś zabytek jest zadbany i stanowi siedzibę władz powiatu. Jest to okazała budowla murowana, wzniesiona na planie czworoboku. Ma trzy kondygnacje i dwa trakty pomieszczeń. Z bryły zamku nakrytej dachem czterospadowym wznosi się ośmioboczna wieża, wysoka na około 15 m, na którą zwykle można wejść w godzinach działania Urzędu.

Niestety wnętrza zamku książęcego przebudowane zostały w XVII i XIX wieku w celach biurowych, tak więc zatraciły pierwotny charakter rezydencji. Zachowały się jednak renesansowe sklepienia oraz oryginalny portal z piastowskim orłem i płaskorzeźbami aniołów, gdyż w zamku znajdowała się katolicka kaplica. Na placu zamkowym stoi natomiast figura Maryi z aureolą - uznawaną za jedną z piękniejszych na Śląsku.

Zamek Piastowski
Pl. Piastowski 3, WołówWołów noclegi

Wołów to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1134075 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Art Hotel ****

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020