Zamek Mirów został ufundowany w latach 1585-95 przez biskupa krakowskiego i dziedzica Książa Wielkiego - Piotra Myszkowskiego oraz jego bratanka - starostę Chęcińskiego, według projektu włoskiego architekta i rzeźbiarza - Santi Gucciego, nadwornego artysty Zygmunta II Augusta, Anny Jagiellonki i Stefana Batorego.
Pałac w Książu Wielkim niedaleko Miechowa w Małopolsce, wzniesiony z cegły i kamienia pińczowskiego, jest dwupiętrowy, podpiwniczony, a został zaprojektowany w stylu późnorenesansowym, przy czym w późniejszych okresach otrzymał elementy późnobarokowe i neogotyckie.
Stoi na wzgórzu Mirowskim, oddalonym kilkaset metrów na wschód od Książa. Wokół znajduje się ogród o założeniu geometrycznym z pobliskimi stawami.
Aktualnie w dawnym zamku mieści się Zespół Szkół Rolniczych, a latem organizowane są kolonie dla dzieci, wnętrza budynku są zabezpieczone, ale daleko odbiegają od ich pierwotnego wystroju.
Zamek Mirów
ul. Zamkowa/ul. Witosa, Książ Wielki
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
- poniedziałek: Czynne całą dobę
- wtorek: Czynne całą dobę
- środa: Czynne całą dobę
- czwartek: Czynne całą dobę
- piątek: Czynne całą dobę
- sobota: Czynne całą dobę
- niedziela: Czynne całą dobę
Małopolska noclegi
Małopolska to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nas, za co z góry dziękujemy!