Zamek Liw

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2015-09-29 , Zaktualizowano: 2020-03-10

W niewielkim Liwie koło Węgrowa, położonym nad rzeką Liwiec, na granicy Podlasia i Mazowsza, w malowniczym terenie objętym ochroną w formie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, stoją ruiny gotyckiego zamku z XV wieku. To bardzo ładny zakątek, warty odwiedzenia i zaplanowania tu dłuższego spacerku po okolicy. Sam zamek jest udostępniony dla turystów.Historia zamku w Liwie

Początki zamku w Liwie sięgają XV wieku, kiedy stanęła tu graniczna twierdza, jedna z sześciu murowanych twierdz wzniesionych w okolicy przez księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Zamek stanął na sztucznej wyspie otoczonej bagnami Liwca - granicznej rzeki Mazowsza i Litwy.

Zamek Liw

Budowla założona została na planie zbliżonym do kwadratu o boku nieco ponad 30 metrów. Zamek składał się z dwóch równoległych budynków, rozdzielonych dziedzińcem i z bramą pomiędzy nimi. Zamek w Liwie do złudzenia przypominał zamek wysoki wielkiego księcia Witolda w Trokach na jeziorze Galve z około 1413 roku. Książę Janusz I nie doczekał końca budowy, zmarł wcześniej, a warownię ukończył jego wnuk, Bolesław IV, jednak w skromniejszej formie niż planowana.

Rozkwit zamku przyniósł XVI wiek, kiedy to był dwukrotnie rozbudowywany, najpierw przez księżną Annę z Radziwiłłów, wdowę po Konradzie III Rudym, a potem przez królową Bonę Sforza. Za jej czasów w arsenale zamkowym było kilka dział i 28 hakownic, wszak nadal była to przygraniczna twierdza. Co ciekawe, istniał tu wówczas nigdzie indziej niespotykany elementem układu przestrzennego zamku, a mianowicie tzw. przygródek z budynkami postawionymi na palach, o charakterze militarnym. Były to m.in. bramy, stajnie, piekarnia, kuchnia, dom grodzki i dom wielki, a nawet szpitalik.

Muzeum Zamkowe

Z zamku długim pomostem można było przejść na rynek miejski w Liwie. Był to fragment Wielkiego Gościńca Litewskiego - ważnego wówczas szlaku Rzeczypospolitej z Warszawy do Wilna. W tamtym czasie Liw składał się z Liwa Starego i Liwa Nowego.

Kres budowli przyniosły wojny ze Szwedami na przełomie XVII i XVIII wieku. Pod koniec XVIII stulecia na zgliszczach części zamku stanął murowany barokowy dwór z dachem mansardowym, który stał się siedzibą urzędów starostwa i sądu ziemskiego. Wieża zaś stała się archiwum, jeszcze w I połowie XIX wieku przechowywano tu ponad 500 opasłych ksiąg.

Zamek Liw

Po 1918 roku ruiny upaństwowiono, ale w 1942 roku władze okupacyjne zaczęły rozbiórkę zamku na budulec dla powstającego w Treblince obozu zagłady. Wówczas młody polski archeolog - Otto Warpechowski przekonał starostę Ernsta Gramssa, że Liw zbudowali Krzyżacy i osiągnął tak wielki sukces, że III Rzesza rozpoczęła nawet odbudowę zamku, co trwało 2 lata. Niestety po czasie Niemcy zwątpili w teorię Warpechowskiego i ten musiał się przed nimi ukrywać. Zginął tragicznie w 1945 roku jako żołnierz II Armii WP. 

Po wojnie przeprowadzono renowację zamku w Liwie, a w 1963 roku powstało tu muzeum dawnego oręża nawiązujące do militarnej przeszłości Liwa jako warowni na granicy Księstwa Mazowieckiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Muzeum Zamkowe

Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie

Dziś w pięknie odrestaurowanym dworze oraz w zamkowej gotyckiej wieży bramnej siedzibę ma Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Ekspozycja prezentuje historię zamku oraz broń i uzbrojenie z różnych epok. Latem przed zamkiem odbywają się imprezy plenerowe, w tym barwne turnieje rycerskie.Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020