Zamek Krzyżtopór

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2019-09-05 , Zaktualizowano: 2020-01-31

Potężne, widoczne z daleka ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe znajdują się niedaleko Opatowa na Ziemi Świętokrzyskiej. Robią niemałe wrażenie i stanowią zabezpieczoną, trwałą ruinę, udostępnioną do zwiedzania dla turystów. Poprzez liczne zakątki, sale i piwnice wiodą znakowane numerkami i kolorami ścieżki tematyczne, co znacznie ułatwia poznanie tego zamczyska. Dzięki temu też nie zgubisz się tutaj tak łatwo :)Historia zamku

Nie wiadomo dokładnie, kiedy zamek w Ujeździe powstał. Jako datę rozpoczęcia budowy zwykle wymienia się rok 1621, a w piśmie fundacyjnym z 1627 roku Krzysztof Ossoliński wymienia już fortecę i zamek Krzysztoporski. Rok 1631 został utrwalony na bramie wjazdowej i prawdopodobnie oznacza zakończenie pewnego etapu prac. Warownię wybudowano z miejscowego kamienia w typie palazzo infortezza, co znaczy, że łączy cechy rezydencji z cechami obronnymi. Stanowił ją zespół pałacowy i mieszkalno-gospodarczy z bastionowym systemem fortyfikacji na planie regularnego pięcioboku. Założenie wyznaczał obwód oskarpowanych wałów ziemnych z pięcioma bastionami.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Przepych zamku Krzyżtopór

Legendy mówią, że zamek Krzyżtopór pełen był przepychu. Stropem sali jadalnej było ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, stajnie przygotowane na 300 koni miały marmurowe żłoby i kryształowe zwierciadła, 4 wieże symbolizowały 4 pory roku, 12 sal - miesiące, 52 komnaty - tygodnie w roku, a 365 okien - dni w roku.

Krzyżtopór jak większość zamków w Polsce ma swojego ducha - w księżycową noc na murach można spotkać czarną postać rycerza, którym jest podobno syn Krzysztofa Ossolińskiego - Krzysztof Baldwin Ossoliński, ukazujący się w husarskiej zbroi. Krzyżtopór ma też swoją Białą Damę.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Stajnie zamkowe

Po renowacji zamku Krzyżtopór dostępne do zwiedzania są m.in. podziemne stajnie, które mają wyjątkowe właściwości akustyczne. Ich ściany były kiedyś wyłożone, w co trudno dziś uwierzyć, kryształowymi lustrami, usytuowanymi naprzeciwko niewielkich podsufitowych okienek. Miało to zapewnić zwierzętom więcej światła.

W sezonie w soboty i niedziele na dziedzińcu często odbywają się imprezy z udziałem chorągwi rycerskiej, z prezentacją dawnej muzyki, tańców, z konkursami i zabawami dla całej rodziny. Zamek jest udostępniony turystom nie tylko w ciągu dnia, ale możliwe jest nawet zwiedzanie nocne dla grup, w blasku iluminacji oraz z atrakcjami z udziałem Bractwa Rycerskiego, lekcje historyczne oraz warsztaty artystyczne.

zamek krzyżtopór

Zamek Krzyżtopór
Ujazd 73, Iwaniska
tel. 15/ 860-11-33
krzyztopor@krzyztopor.org.pl
www.krzyztopor.org.plZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020