Zamek Golub Dobrzyń

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2016-04-14 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Historia zamku

Ponad miastem Golub-Dobrzyń wznosi się piękny, potężny krzyżacki zamek wziesiony w latach 1296-1306 przez Konrada von Sack. Warownia zbudowana z cegły o murach 2-metrowej grubości powstała na planie prostokąta z dziedzińcem wewnętrznym zamkniętym ze wszystkich stron skrzydłami z krużganki.Niegdyś zamek zdobiły dwie okrągłe wieże o kwadratowych podstawach, do dzisiaj zachowała się jedna z nich. Uchowała się też krzyżacka izba tortur - w jej stropach nadal widoczne są haki, na których wieszano wieźniów. Gdyby te mury potrafiły mówić, opowiedziałyby z pewnością niejedną tragedię. Dzisiaj to tajemnicze pomieszczenie stało się siedzibą biura PTTK.

Golub Dobrzyń

Zmienne były koleje losu tej warownej twierdzy i dużego podzamcza ulokowanego poza sofą, ale chronionego murem obronnym i wieżami. Naprzemiennie wpadały w ręce raz Polaków, raz Krzyżaków. Choć mury nieco ucierpiały od gwałtownych ataków, zamek dumnie stał nad wodami Drwęcy.

W XVI wieku mroczna twierdza w Golubiu-Dobrzyniu zyskała cechy renesansu - mury zwieńczono piękną attyką, namalowano herby Polski i Prus, a w narożach stanęły wieżyczki. Zamek stał się wspaniałą rezydencją, którą król Zygmunt III Waza podarował swej siostrze - Annie. Był to ważny okres w dziejach golubskiego zamku, królewna Anna Wazówna sprawiła, że miejsce to chętnie odwiedzali możni i światli ludzie epoki.

zamek golub dobrzyń

Niestety podczas najazdu Szwedów zamek znacznie ucierpiał, dodatkowych zniszczeń dokonali Francuzi w czasie wojen napoleońskich, a i sama natura przyczyniła się do jego powolnego upadku. Na szczęście po II wojnie światowej ten wspaniały obiekt odzyskał wygląd z czasów swej świetności.

Zamek dzisiaj

Dziś na zamku Golub Dobrzyń organizowane są turnieje rycerskie, koncerty, a średniowieczne komnaty, dziedziniec, piwnice i kaplicę chętnie odwiedzają turyści. Chodzą słuchy, że zamek tak dobrze się ma, gdyż jego murów strzeże Biała Pani - Anna Wazówna, która ponoć ma moc spełniania życzeń tych, którzy wejdą do niszy jej dawnej sypialni...

Przed zamkiem wita nas armata

Zamek Golub-Dobrzyń
ul. PTTK, Golub-Dobrzyń
tel. 56/ 683-24-66
zamek@zamekgolub.pl
http://zamekgolub.pl
Godziny zwiedzania: codziennie 9.00 - 16.00-19.00 (zależnie od sezonu)
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 8 zł, dzieci do lat 16 - 5 zł, do lat 7 gratisZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020