Zamki dobre na każdą pogodę
Jak aura za oknem nie sprzyja długim wędrówkom, pomyśl o zamkach, na te zawsze jest dobra pora 🙂 Zamek Bobolice na Jurze to perełka, którą warto odwiedzić o każdej porze roku, w okolicy jest co robić, czy to połazić po skałkach czy odwiedzić inne, pobliskie zamki. Na miejscu też smacznie zjesz. …
Zamek Bobolice

Zamek Bobolice

(4.5 głosów: 302)
Mapa Przewodnik Pdf Noclegi

Już od kilkunastu lat przybywając do Bobolic na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Dodatkowo turyści mogą zwiedzać jego wnętrza, co jest rzadkością na Jurze. Większość jurajskich obiektów warownych pozostaje w ruinie, tym bardziej cieszy fakt, że zamek Bobolice prawdziwie z tych ruin powstał.Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Zamek dzisiaj

Obecnie zamek Bobolice stojący na stromym wzgórzu należy do senatorskiej rodziny Laseckich która odbudowała wiernie tę piękną warownię. Odtworzono zarówno zamek górny, jak i zamek dolny z dziedzińcem, bramą wjazdową i murami obwodowymi. 

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Początkowo tylko wejście na dziedziniec zamkowy i do wnętrz było płatne, teraz już płatne jest samo wejście na błonia zamku. Kasa stanęła na obszernym parkingu u stóp zamku. Obok warowni znajduje się też restauracja oraz hotel.Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Filmowy zamek Bobolice

We wnętrzach zamku przygotowano wystawę udostępnioną dla zwiedzających. Zza krat zobaczysz śliczną kaplicę. Ponadto można wejść na taras, zamkowe mury i dziedziniec zamku, gdzie dowiesz się, że Zamek Bobolice stanowił scenerię serialu "Korona Królów", w którym był krakowskim Wawelem, a także kręcono tu sceny do teledysku "Meridy Walecznej" - animowanego filmu Disneya.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Historia zamku Bobolice

Królewski zamek Bobolice został wybudowany w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli. Bobolicka warownia była elementem całego systemu obronnego Orlich Gniazd, mającego chronić zachodniej granicy państwa polskiego od strony Śląska.Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

W 1370 roku zamek dostał się w ręce księcia opolskiego - Władysława Opolczyka, który wydzierżawił go później Węgrowi Andrzejowi Schoeny z Barlabas. To nie był dobry czas dla okolicznej ludności, gdyż zagraniczni mieszkańcy zamku spiskując z krzyżakami, rabowali i dręczyli wioskę.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Na ratunek Polakom przybył Władysław Jagiełło, który zbrojnie przejął zamek wraz z okolicznymi włościami. W ciągu dalszych wieków budowla zmieniała wielokrotnie właścicieli, a wśród nich byli m.in. Szafrańcowie, Krezowie, Męcińscy i Myszkowscy (właściciele pobliskiego zamku w Mirowie).

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Pod koniec XVI wieku zamek w Bobolicach uległ poważnym zniszczeniom podczas najazdu Maksymiliana Habsburga, jednak jeszcze próbowano go ratować, natomiast kilkadziesiąt lat później najazd Szwedów zmienił bobolicką warownię w całkowitą ruinę, która niszczała przez kolejne 300 lat.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice

Biała Dama

Wg legendy dawniej zamkami w pobliskim Mirowie i Bobolicach władali dwaj bracia - Mir i Bobol, jednak zakończenie tej historii nie było szczęśliwe, bowiem młodszy Bobol podczas nieobecności Mira, uwiódł jego ukochaną. Rozwścieczony i zazdrosny Mir zabił brata oraz dziewczynę, która do dzisiaj ukazuje się na murach jako Biała Dama. Każdy zamek swoją Białą Damę musi mieć 🙂

Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach

Mirowskie Skałki

Dawniej ponoć połączenie między zamkami wiodło podziemnymi lochami, dziś polecam malowniczy szlak wiodący z jednego zamku do drugiego poprzez piękne Skałki Mirowskie, zwane Grzędą Mirowską. Prowadził tu jeszcze niedawno czerwony Szlak Orlich Gniazd, ale teraz przejście między zamkami jest bardzo ograniczone, bo właściciele postawili siatkę. 

Grzęda Mirowska z widokiem na Bobolice
Grzęda Mirowska z widokiem na Bobolice

Natomiast spora część tej ścieżki czyli Grzędy Mirowskiej jest dostępna od strony zamku w Mirowie, tylko, że odpłatnie (trzeba kupić bilet na mirowskie błonia). Opłata na szczęście nie jest duża, a widoki śliczne. Na trasie odnaleźć też można Jaskinię Stajnię, gdzie odkryto zęby neandertalczyka czyli Bobolusa Jurajskiego.

Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek w Bobolicach
Zamek Bobolice
Zamek w Bobolicach
Zamek w Bobolicach
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice
zamek Bobolice zimą
Zamek Bobolice
Zamek w Bobolicach

Godziny otwarcia i informacje praktyczne

pn-pt 10.00-16.00, sb-nd 10.00-18.00
Bilety: błonia (i parking): normalny 7 zł, ulgowy 5 zł
Zamek: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł
Karta dużej rodziny uprawnia do biletu ulgowego
Błonia są dostępne dla wózków, wnętrza zamku nie

Adres

Zamek Bobolice
Bobolice, Niegowa
tel. 34/ 328-80-02
www.zamekbobolice.pl

GPS: 50°36'48N, 19°29'35E

Bobolice noclegi

Bobolice to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
50°36'48N, 19°29'35E
21 styczeń 2020
24 październik 2020
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Kanec
12 lipiec 2021 18:31
Kiedyś to było magiczne miejsce. Teraz to komercja i atrapa. Wiem, że sporo osób zachwyca się taką "renowacją", ale mi jest przykro jak patrzę co zrobili z tym miejscem. Jak senator L. chciał mieć zamek to mógł go sobie wybudować, a nie niszczyć historyczne miejsce. Tylko, że pewnie wtedy nie mógłby postawić kasy, bo do nowego zamku nikt by nie przyszedł. A zamknięcie szlaku między Mirowem i Bobolicami przelewa czarę goryczy. Kochałam Mirów i Bobolice, ale to była moja ostatnia wizyta w tym miejscu. Jeśli ktoś chce zobaczyć jak powinno się udostępniać do zwiedzania ruiny zamku, to polecam Krzyżtopór.
Anna Piernikarczyk
24 październik 2020 14:04
Zamek Bobolice to piękny obiekt, odbudowany i zaskakujący, bo takich na Jurze nie ma. Okolica też bardzo piękna, warto więc odwiedzić, Takie tylko zastrzeżenie, że ostatnio staje się bardzo komercyjny, wnętrza płatne, błonia osobno płatne, błonia ruin zamku w Mirowie płatne i Grzęda Mirowska, którą niegdyś wiódł Szlak Orlich Gniazd przedzielona ogrodzeniem. To już trochę za wiele. Dobrze, że po wykupieniu biletu w Mirowie można wejść na spory fragment ścieżki na Grzędzie Mirowskiej, ale pokonywanie jej w całości, z zamku do zamku, bezpłatnie, to był największy turystyczny urok tej okolicy!
Asia
27 sierpień 2020 22:39
Rekonstrukcja raczej na podstawie fantazji, ale na rodzinny wypad super. Słyszałam różne opinie na temat wartości historycznej i archeologicznej zamku, jednak warte odwiedzenia.
ania
16 wrzesień 2019 22:17

zamek piękny , ale miałam okazję go odwiedzić od środka w ubiegły weekend-komercja, atrakcji brak-bilet 15 zł tylko za co?

za kaloryfery pomontowane w środku ? w tej cenie to mógłby być jakiś przewodnik no ale gdzie miałby tych ludzi oprowadzać ?

postawienie budek i pobieranie opłat za sam wstęp na tzw. błonia uważam za skandal, Mirów tak samo-wstęp na teren wokół zamku oczywiście płatny

Anpis
01 listopad 2016 08:09

Ładnie odbudowany..

 

Karolina
13 wrzesień 2016 08:11

 Zamek Bobolice jest wspaniałym, malowniczo położonym i bardzo wartościowym zabytkiem, który naprawdę warto jest odwiedzić

Ali
16 maj 2016 23:29

Zamek jest piękny, położony na prawdziwym odludziu. Niestety, restauracji w pobliskim hotelu nie polecam. Czas oczekiwania na jedno danie dla dziecka - ponad 45 minut. Szału ani najazdu autokarowego nie było, parking - ten przy zamku zapełniony w mniej niż 50%, parking przy hotelu... nawet nie 20 %, po prostu obsługa zaskoczona chyba tym, że zaczął się sezon. po 30 minutach oczekiwania trzykrotnych zapewnieniach, że "jeszcze tylko 5 minut" wreszczie po 45-50 minutach pojawił sie kelner z daniem. tyle że bez sztućców. po sztućce poszłam sama bo uwaga zwrócona obsludze odbiła sie niczym echo od wapiennej skały i powędrowała w świat. po rachunk też poszłam sama .... nie jedźcie tam bez solidnych zapasó albo zdecydujcie na obiad gdzie indziej.

Joani
23 luty 2016 15:19

Niesłychane zaskoczenie gdy jadąc do tego zamku 1,5 km przed nim natknelismy się nieoczekiwanie na ruiny zamku w Mirkowie. Dwa w jednym, najpierw te ruiny, potem pięknie odrestaurowany zamek Bobolice. Piękne cuda na Szlaku Orlich Gniazd.  

Przemek82
25 maj 2014 20:34

Ładnie odnowiony zamek warto odwiedzić:)

 

paweł rosiński
12 październik 2013 10:13

W poprzednim roku odwiedziłem ten zameczek, wczesniej sporo naczytałem sie artykułów na temat odbudowy tego zamku, zarówno przeciwników jak i zwolenników. Muszę stwierdzić, że stałem sie zwolennikiem rekonstrukcji tej budowli i trzymam kciuki za odbudowę pobliskiego Mirowa, słyszałem że są takie plany.

Zamek Bobolice na blogu

Horyzonty Jury na Jurajskich Szlakach Jesiennych

Jesień w pełnej krasie, cudne widoki i wspaniałe atrakcje - wybornie udał się w tym tygodniu nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne 🙂 Zobacz naszą relację z tej pięknej podróży po skałkach i zamkach! Są też inne ciekawostki - jaskinia, kuesta oraz sędziwa Lipa Babka!

Czeka też już na Was film z tej wyprawy, zapraszam serdecznie i już teraz dziękuję za Wasze łapki w górę i subskrypcje 🙂

23 październik 2020 15:11

Jak podróżować z małym dzieckiem? Cenne porady Mamy podróżniczki

Jak podróżować z małym dzieckiem? Temat zawsze na czasie, jak się okazuje. Wczoraj na Instagramie pewien Paweł zapytał mnie o "rady od zaprawionej i doświadczonej podróżniczki" w sprawie podróży z kilkumiesięcznym maluchem. Nie chce on rezygnować z wyjazdów, a wiadomo, że z maleństwem nie zawsze łatwo jest wybrać się na spacer, a co dopiero na dalszą wycieczkę. I tak sobie pomyślałam, że napiszę na ten temat artykuł, bo na pewno sporo z Was ma podobne dylematy, a nasze doświadczenia z trzema córkami faktycznie stanowią już dość bogate źródło wiedzy 🙂

08 maj 2020 12:39

Top 5 Najpiękniejsze zamki województwa śląskiego

Nie znam nikogo, kto nie lubiłby zamków. To prawdziwe perełki pojawiające się na szlakach. My uwielbiamy warownie, im są starsze, tym dla nas ciekawsze. Również ruiny nam nie przeszkadzają, bo czasem bywają wielce interesujące. Przygotowałam dla Was zestawienie pięciu najpiękniejszych zamków województwa śląskiego i zachęcam do odwiedzenia ich podczas weekendowych i wakacyjnych podróży po Polsce. Ranking jest subiektywny, ale jestem przekonana, że będziecie zadowoleni z zaproponowanych atrakcji.

18 luty 2020 14:13
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Ostatnie zmiany atrakcji:
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, a na Instagramie 3 400 Obserwujących.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021
Pobierz naszą aplikację