Wieś Zalipie to cudowne, wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski. Zalipie znajduje się w województwie małopolskim, przy granicy z województwem świętokrzyskim, na północ od Tarnowa. To żywy skansen niecodziennej tradycji, dlatego zabudowa wioski Zalipie znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Zalipie - wieś malowana
Zalipie zwane jest wsią malarek - jej hasłem reklamowym jest "Chaty jak kwiaty". I to prawda, Zalipie pod tym względem jest unikatową miejscowością w Polsce, wioska słynie z pięknie malowanych chat, właśnie z motywami kwiatowymi. Ale nie tylko domy są tu wymalowane, bo i remiza, dom parafialnym, Dom Kultury, świetlica, a nawet studnie, płoty i inne elementy małej architektury mają misternie wymalowane kwiatowe wzory.

Wymalowane są nawet dawne ziemianki, w których przechowywano zapasy na zimę. W Zalipiu odnaleźć można około 40 malowanych domów. "Wieś malowana" robi ogromne wrażenie! To taka wielowymiarowa twórczość ludowa.
Początki tradycji w Zalipiu
Zalipie to rodzinna wieś Zofii Curyłowej - malarki, która kochała wzory ludowe. To ona zapoczątkowała tradycję malowania chat w Zalipiu i ona rozsławiła to miejsce w świecie!

Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to Pani Zofia i inne mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi oknach czy na sufitach, drewnianych wówczas chat oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Wywiązała się swoista rywalizacja między gospodyniami i coraz więcej budynków w Zalipiu stawało się bardzo kolorowych.
Dziś prace zalipiańskich artystek można podziwiać w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która stanowi obecnie filię Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz w Domu Malarek w Zalipiu.



Atrakcje Zalipia
Noclegi w Zalipiu
Zalipie - mapa z zaznaczonymi atrakcjami
Częste pytania i odpowiedzi dotyczące Zalipia
Turyści najczęściej odwiedzają: Dom Malarek w Zalipiu, a potem Zagroda Trójniaków w Zalipiu i .











