Zalew Mściwojów, Joanna G.

Zalew Mściwojów

(4.8 głosów: 4)

Zbiornik wodny Mściwojów, zwany też Zalewem Mściwojów, powstał w 1999 roku jako realizacja projektu Instytutu Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zaporą ziemną o długości 317m przegrodzono doliny rzeki Wierzbiak. Powierzchnia zalewu to 35 ha, a maksymalna głębokość 5-6 m. Wody zbiornika należą do I kasy czystości. Oprócz pełnienia roli magazynowania wody i ochrony przeciwpowodziowej zbiornik stanowi wspaniałe miejsce do wypoczynku i rekreacji.Można by powiedzieć, że teren zalewu dzieli się na dwie nieco odmienne części, brzeg prawy i lewy. Brzeg prawy: Wjeżdżamy od centrum wsi Mściwojów w kierunku Targoszyna. To też początek niedawno powstałej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej. Przejeżdżając możemy zaobserwować przydrożne kapliczki Drogi Krzyżowej, następnie tuż przy wyjeździe z terenu zadrzewionego po lewej stronie zobaczymy ekspozycję skał występujących na Pogórzu Kaczawskim. Wjeżdżamy na dziki bezpłatny parking po prawej stronie, dalej musimy już iść pieszo. Już od samego parkingu roztacza się piękny widok zalewu położonego przy lesie i przepięknych dzikich łąkach ciągnących się po obu stronach ścieżki. Na tym właśnie brzegu znajduje się stanica harcerska oraz przystań kajakowa, wiaty turystyczne, miejsce na ognisko lub grill i mała plaża. Tutaj często rozkładają swój sprzęt fotografowie. Piękno przyrody plus oświetlenie, zwłaszcza przed zachodem słońca pozwalają nadać fotografiom niesamowity efekt. Harcerski Klub Żeglarski z Targoszyna w miesiącach wakacyjnych organizuje tu zajęcia kajakarskie i windsurfingowe pod opieką doświadczonych instruktorów.

Łąka przy ścieżce, Joanna G.
Łąka przy ścieżce, Joanna G.

Kierując się dalej wzdłuż krętej ścieżki biegnącej w górę, wśród porośniętych gdzieniegdzie krzewami pagórków i przepięknie kwitnących różnych gatunków traw i polnych kwiatów docieramy na wzniesienie o nazwie Winna Góra, na którym stoi wieża widokowa o wysokości 25 m, skąd rozpościera się wspaniała panorama okolicy. Wieża, jak również i cała ścieżka wyposażona jest m.in. w wiaty edukacyjne, tablice informacyjno-edukacyjne, ławki, słupki kierunkowe oraz stojaki na rowery. Tuż obok wieży pozostały niewielkie, zarośnięte już ruiny po tłoczni wina z XVII wieku, którą założył tuż przy wzgórzach swej winnicy tutejszy baron Otto von Nostitz, starosta księstwa świdnicko-jaworskiego, który w 1654 roku został właścicielem wsi Mściwojów (niem. Profen).Mijając ruiny i idąc wydeptaną ścieżką dotrzemy do tamy. Teren ten, przy brzegu wyłożony kamieniami, porośnięty ciekawą roślinnością również jest miejscem często uczęszczanym przez spacerowiczów. Gdy zejdziemy schodkami przy zaporze, zobaczymy dróżkę do drugiego dzikiego parkingu tuż za niewielką polaną. Można tam dojechać samochodem kierując się z wioski w kierunku Niedaszowa.

Widok ze ścieżki, Joanna G.
Widok ze ścieżki, Joanna G.

Brzeg lewy: to miejsce przede wszystkim dla wędkarzy. Ciągnie się wzdłuż niedawno położonej na lewo ślepej drogi od Mściwojowem w kierunku Niedaszowa. Spora część łąki przylegającej do zbiornika jest co roku koszona tworząc płaski teren łatwo dostępny dla wędkujących. Złowić tu można m.in. karpia, szczupaka, okonia czy płoć. W przeciwieństwie do przeciwległego brzegu w wyznaczonym miejscu zaparkujemy samochód kilkanaście metrów od wody. Zobaczymy tu nie tylko zróżnicowaną roślinność przybrzeżną, ale przy odrobinie cierpliwości wypatrzymy też ciekawe gatunki ptaków, warto więc zabrać ze sobą lornetkę. Porośnięte zielenią liczne zatoczki oraz wysepki są ostoją dla ptactwa wodnego m.in. łabędzi, kaczek, perkozów i czapli.W roku 2019 z przyznanych gminie Mściwojów środków finansowych planowana jest budowa drewnianej kładki spacerowej, utworzenie tzw. tarasu wypoczynkowego oraz wyposażenie terenu w betonowe leżaki plenerowe przy stanicy i plaży.

Przy stanicy, Joanna G.
Widok z pomostu, Joanna G.
Pomost przy stanicy, Joanna G.
Pomost przy stanicy, Joanna G.
Stanica harcerska, Joanna G.
Przydrożna kapliczka, Joanna G.
, Joanna G.
, Joanna G.
, Joanna G.
, Joanna G.
Tama, Joanna G.
Wieża widokowa, Joanna G.
, Joanna G.
, Joanna G.

Jawor noclegi

Jawor to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
51°1'47N, 16°16'39E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021