Zagroda Albrechta w Swołowie

Danusia
Dodano: 2014-12-04 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Zagroda Albrechta w Swołowie na Kaszubach to bardzo ciekawy i oryginalny zespół budynków mieszkalnych i gospodarczych w Swołowie, przejęty w 2002 roku przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.Kraina w Kratę

Obecnie unikatowa Zagroda Albrechta to Skansen - Muzeum Kultury Ludowej Pomorza prezentujące typową, czworoboczną zagrodę zamożnego chłopa z terenów Pomorza Środkowego z przełomu XIX i XX wieku. Reprezentuje ona charakterystyczną zabudowę szachulcową i jest znaczącym elementem Krainy w Kratę na Kaszubach.

Ekspozycja w chałupie zagrodnika

Dawny właściciel tej zagrody - Gerhard Albrecht, w 1934 roku odebrał jedną z tzw."dębowych tablic" wręczanych tym pomorskim rodzinom, które mogły się poszczycić udokumentowanym zasiedlaniem jednego miejsca przez ponad 200 lat. Na skutek masowych wysiedleń rodzin niemieckich po II wojnie światowej rodzina Albrechtów opuściła Polskę, a gospodarstwo nr 8 w Swołowie przejął były więzień obozu koncentracyjnego w Sztutowie Tadeusz Piecuski.

Zagroda Albrechta - Oddział Muzeum Pomorza Środkowego
Swołowo 8, Słupsk
tel. 59/ 811-94-10
www.swolowo.pl

Gąski,gąski,do domu...


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020