Zagórze obecnie stanowi jedną z najmniejszych dzielnic Poznania. Opasana jest ona Wartą i Cybiną, a leży nieco na południe od Ostrowa Tumskiego. W średniowieczu istniała w tym miejscu osada służebna rzemieślniczo-handlowa, położona na wzgórzu chroniącym przed powodzią, stąd nazwa Zagórze.Ludność zamieszkująca podgrodzie obsługiwała gród na Ostrowie Tumskim. Do XIX wieku symbolem Zagórza był kościół Św. Mikołaja. Niestety popadł w riunę i został rozebrany. Dziś zabudowę Zagórza stanowią kamienice z przełomu XIX i XX stulecia oraz domy szeregowe. Najważniejszą instytucją działającą w tej dzielnicy jest Arcybiskupie Seminarium Duchowne z kaplicą Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.Zagórze
ul. Wieżowa, ul. Zagórze, Poznań

Avatar użytkownika
Barbara Michalewska Krajtroter 16530 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1115513 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020