Żabka traktowana jest jako jeden z symboli Świeradowa Zdroju i wykorzystywana do jego promocji. A wszystko zaczęło się dawno temu…
Przebywający na terenie Świeradowa-Zdroju (dawniej Bad Flinsberg), berliński lekarz Leonard Thurneyssen, podczas spaceru zaobserwował w jednym ze źródeł leżącą martwą żabę. Początkowo nie wzbudziła ona większego zainteresowania lekarza, jednakże podczas następnego spaceru w okolice źródła, za zdziwieniem stwierdził iż żaba nie ulega rozkładowi. Zaintrygowany tym faktem napisał w swoim dziele z 1572 roku krótką wzmiankę, wskazując lecznicze właściwości miejscowych wód.
Jednakże dopiero w 1739 roku na zlecenie hr Schaffgotscha powołana została komisja lekarska złożona z lekarzy specjalistów z Mirska i Lwówka Śl. i fizyka z Gryfowa Śl., do dokładnego przebadania składu chemicznego wód, uznając je w efekcie końcowym za lecznicze. Rok 1874 okazał się przełomowy, ponieważ to odkrycie potwierdziło, iż istniejące źródła są radoczynne a “wieczna żaba” została do dziś.
Dzisiaj żaby można zobaczyć na chodnikach, pomnikach i fontannach Świeradowa.
Świeradów Zdrój to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.