Wzgórze Wisielców to jedno ze stanowisk archeologicznych w Wolinie - Rezerwat Archeologiczny. Jest to cmentarzysko typowo kurhanowe z IX-X wieku i należy do najstarszych wczesnośredniowiecznych nekropolii w tym rejonie. Znajduje się na wzgórzu Gołogóra i jest unikalnym, po dziś zachowanym w sposób czytelny obiektem archeologicznym. Z badań wynika, że odbywały się tutaj zarówno pochówki ciałopalne jak i szkieletowe więc widoczny jest birytualizm, jednak ta najstarsza część to tylko pochówki ciałopalne. Cechą charakterystyczną nekropolii zachodnio-pomorskich jest bogate wyposażenie grobów kobiecych.
Wisielcza nazwa wiążę się z innymi dziejami związanymi z piracką działalnością - miejsce to było miejscem kaźni piratów oraz przestępców. Pod koniec XIX wieku w tym miejscu naliczono 93 kurhany, obecnie są 34. Na szczycie Wzgórza znajduje się odsłonięty w 1967 roku pomnik słowiańskiego bóstwa Trygława, a podziwiać stąd można rozlewiska Dziwnej. Wzgórze usytuowane jest na południe od centrum Wolina na wzgórzach nad rzeką Dziwną, pomiędzy parkiem leśnym, a plażą miejską.
Wzgórze Wisielców
ul. Katedralna 11A, Wolin
Wolin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.