Wzgórze Wisielców to jedno ze stanowisk archeologicznych w Wolinie - Rezerwat Archeologiczny. Jest to cmentarzysko typowo kurhanowe z IX-X wieku i należy do najstarszych wczesnośredniowiecznych nekropolii w tym rejonie. Znajduje się na wzgórzu Gołogóra i jest unikalnym, po dziś zachowanym w sposób czytelny obiektem archeologicznym. Z badań wynika, że odbywały się tutaj zarówno pochówki ciałopalne jak i szkieletowe więc widoczny jest birytualizm, jednak ta najstarsza część to tylko pochówki ciałopalne. Cechą charakterystyczną nekropolii zachodnio-pomorskich jest bogate wyposażenie grobów kobiecych.Wisielcza nazwa wiążę się z innymi dziejami związanymi z piracką działalnością - miejsce to było miejscem kaźni piratów oraz przestępców. Pod koniec XIX wieku w tym miejscu naliczono 93 kurhany, obecnie są 34. Na szczycie Wzgórza znajduje się odsłonięty w 1967 roku pomnik słowiańskiego bóstwa Trygława, a podziwiać stąd można rozlewiska Dziwnej. Wzgórze usytuowane jest na południe od centrum Wolina na wzgórzach nad rzeką Dziwną, pomiędzy parkiem leśnym, a plażą miejską.

Wzgórze Wisielców
ul. Katedralna 11A, Wolin

Wolin noclegi

Wolin to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Magdalena Krajtroter 71030 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1148112 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021