Wysoka w Pieninach zielonym szlakiem z Jaworek przez Wąwóz Homole. Mapa, szlaki, parking

Anna Piernikarczyk · Aktualizacja: 2024-10-27
Wysoka w Pieninach
Miniaturowa mapa z zaznaczeniem
5
  • Wysoka to najwyższy szczyt Pienin, choć wznosi się w Małych Pieninach, a nie Właściwych
  • Należy do Korony Gór Polski
  • Wysoka nie leży na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, ale sam szczyt znajduje się w obrębie słowackiego parku
  • Najpopularniejszy i najkrótszy zielony szlak wiedzie przez malowniczy Wąwóz Homole, z Jaworek
  • Parking płatny czeka w Jaworkach, u wylotu Wąwozu (5zł/h lub 30zł/dzień)
  • Wchodziliśmy na Wysoką w Pieninach z dzieckiem 6-letnim

Wysoka, zwana też Wysokie Skałki to najwyższy szczyt Pienin, należący do Korony Gór Polski. Ma wysokość 1050 m n.p.m. (choć spotyka się też informacje, że 1052 metry nad poziom morza). Nie należy do najprostszych szczytów, za to czaruje pięknymi widokami, również na Tatry. My zdobyliśmy ją zielonym szlakiem przez malowniczy Wąwóz Homole, który dodatkowo podbija atrakcyjność tej wędrówki.

Wysoka, pod szczytem
Wysoka, pod szczytem

Jesienne Pieniny - cudne, ale tłoczne

My wybraliśmy się w Pieniny jesienią. Te góry, choć niewielkie, zaskakują niesamowitymi widokami. Symbolem Pienin jest Sokolica z jej karłowatą sosną, ale tym razem zdobyliśmy dwa najwyższe szczyty, by podziwiać te niewyobrażalnie piękne horyzonty w pozłoconej szacie. Nie chcieliśmy zmarnować pięknej polskiej jesieni, ale podobnie pomyślało wielu innych turystów. O 9.00 parkingi były już prawie pełne, a szlaki tłoczne. Jeśli możesz, to wybierz inny termin, niż weekend. Albo wybierz się na trasę naprawdę wczesnym rankiem.

Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką

Szlaki na Wysoką (1050 m n.p.m.)

  • Zielony szlak z Jaworek przez Wąwóz Homole (opisany dokładnie poniżej)
  • Żółty szlak z Jaworek przez Rezerwat Biała Woda, dalej niebieski szlak na szczyt Wysokiej, wracać można szlakiem zielonym lub trasą rowerową spod schroniska pod Durbaszką, albo kontynuować widokowy szlak grzbietem Małych Pienin do Szlachtowej
  • Żółty szlak ze Szczawnicy, potem niebieski przez grzbiet Małych Pienin, Wysoką, do Jaworek, ładny widokowo, ale dłuższy od pozostałych
Szlak niebieski na Wysoką
Szlak niebieski na Wysoką

Szlak zielony na Wysoką z Jaworek, przez Wąwóz Homole i zejście przez schronisko pod Durbaszką

Na Wysoką startowaliśmy w Jaworkach, zielonym szlakiem przez Wąwóz Homole. To najkrótszy i zarazem też najpopularniejszy szlak na ten wierch.

Parking

Zaraz przy wejściu do wąwozu znajduje się bardzo duży, płatny parking, gdzie o godzinie 9.00 rano w ciepłą sobotę w październiku było jeszcze trochę miejsc wolnych. Parking można wykupić na godziny albo na cały dzień. Rano nie trzeba było decydować, na ile godzin wykupimy, ale czy na godziny czy od razu na cały dzień już tak.

Parking w Jaworkach
Parking w Jaworkach

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to bardzo ciekawe miejsce w Małych Pieninach. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych wąwozów w Polsce i stanowi rezerwat przyrody. W ciemnym jarze, wysoko na ponad 100 metrów, wznoszą się niemal pionowe ściany skał wapiennych z okresu jury i kredy, z domieszką łupków i margli. Nazwa pochodzi od ruskiego słowa homoła, co oznacza obły i nawiązuje do kształtu doliny.

Dnem płynie tu potok Kamionka, który tak pięknie wyrzeźbił skały i tworzy wiele kaskad. To on sprawia, że spacer tędy to prawdziwa frajda, szczególnie dla młodszych turystów. Np. nasza Amelia stwierdziła, że jest świnką i lubi się taplać w błocie. Atrakcją były też liczne mostki przerzucone ponad wodami potoku.

Jar ma długość około 800 metrów i kończy się na Dubantowskiej Polanie, przy legendarnej skale. Przysiedliśmy trochę "poczytać", bowiem najstarsi górale twierdzą, że to tajemnicze księgi, w których zapisane są losy wszystkich ludzi. Ponoć pop z Wielkiego Lipnika odszyfrował treść, ale Bóg odebrał mu mowę, byśmy nie poznali naszych losów. Chyba zresztą lepiej żyć chwilą, niż według z góry ustalonego planu.

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole

 

Połonina Kiczera z Polaną pod Wysoką

Szlak prowadzi dalej przez las z niezbyt dużym nachyleniem terenu. Zajmie on trzecią część całej trasy na szczyt. W pewnym momencie las ustępuje miejsca pięknej Połoninie Kiczera, gdzie na rozległej Polanie pod Wysoką zrobiliśmy sobie mały piknik, podobnie jak sporo innych turystów. Czekają tu bardzo przyjemne widoki, malowane żółtym kolorem jesienią. Stąd stromość podejścia nieznacznie wzrasta, ale horyzonty za plecami rekompensują wysiłek.

Polana pod Wysoką powstała na miejscu pól uprawnych w Jaworkach. Mieszkańcami byli Rusini, którzy zostali po II wojnie światowej wysiedleni. Opustoszałe tereny przeznaczono pod wypas bydła i owiec. Powstała tu wzorcowa bacówka, jednak nie była później wykorzystywana w tym celu i przekazano ją studentom na schronisko. To spłonęło w 1980 roku.

Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką

 

Szlak niebieski granicą państw

Po kilometrze znów drzewa towarzyszyły nam po obu stronach, a my zmieniając kolor szlaku na niebieski, doszliśmy do granicy ze Słowacją, mijając po drodze wierzchołek Kapralowa Wysoka (935 m n.p.m.). Granicznym szlakiem weszliśmy na szczyt. Tu momentami jest tak stromo, że postawiono metalowe schody. Musieliśmy uważać na Amelię, która dzielnie z nami kroczyła. Po drodze minęliśmy dogodny punkt widokowy, zapowiadający wspaniałe widoki z góry. 

Szlak niebieski na Wysoką
Szlak niebieski na Wysoką
Szlak niebieski na Wysoką
Szlak niebieski na Wysoką
Wysoka, pod szczytem
Wysoka, pod szczytem
Wysoka
Wysoka

Widoki ze szczytu Wysokie Skałki (wejście z dzieckiem)

Po ostatnim najbardziej stromym fragmencie, jesteśmy na szczycie. Miejsca tu mało, a ludzi bardzo dużo. Za to widoki są prześliczne. Rozciągają się na Pasmo Radziejowej, słowackie pasma, Pieniny z Trzema Koronami i oczywiście Tatry. Panorama zapiera dech! Na górze czeka pieczątka oraz metalowa tabliczka z napisem Wysoka, z którą każdy robi sobie zdjęcie (musieliśmy poczekać w kolejce, żeby to zrobić). Jest tutaj metalowa barierka, przez co jest dość bezpiecznie, ale nasza 6-letnia Amelia czuła się nieswojo w tym miejscu. Jestem bardzo dumna, że udało jej się samodzielnie zdobyć Wysoką i pokonać strach.

Wysoka w Pieninach
Wysoka w Pieninach
Wysoka w Pieninach
Wysoka w Pieninach
Wysoka w Pieninach
Wysoka w Pieninach
Wysoka w Pieninach
Wysoka w Pieninach

Durbaszka

Nie przedłużając i nie zabierając innym miejsca, dość szybko opuściliśmy wierzchołek, schodząc tą samą trasą tylko do Kapralowej. Dalej poszliśmy wzdłuż granicy państw, niebieskim szlakiem, przez szczyt Borsuczyny (939 m n.p.m.). Lesistą granią po półtora kilometra doszliśmy do pięknej polany. Na tym niebieskim szlaku górskim, na Durbaszce (934 m n.p.m.), spotkały nas piękne widoki, m.in. na Trzy Korony. A oprócz tego Lubań i inne szczyty. W tle jest też Radziejowa, najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego.

Trzy Korony z Durbaszki
Trzy Korony z Durbaszki
Szlak na Durbaszkę
Szlak na Durbaszkę
Szlak na Durbaszkę
Szlak na Durbaszkę
Durbaszka
Durbaszka

 

Schronisko pod Durbaszką

Naszym celem w drodze powrotnej było schronisko pod Durbaszką i dobre jedzenie. Co prawda pierogi wyszły, ale były naleśniki, żurek i bigos. No i ciasto na deser. Do Jaworek na parking zeszliśmy szutrową drogą rowerową. Polecamy Ci nie wracać z Wysokiej po własnych śladach, ale nadrobić ostatecznie te 1500 metrów, wędrując przez Durbaszkę.

Cała trasa na Wysoką i z powrotem to blisko 10 km, dokładnie 9,4 km. Nam to zajęło 3,5 godziny.

Schronisko pod Durbaszką
Schronisko pod Durbaszką
Schronisko pod Durbaszką
Schronisko pod Durbaszką
Schronisko pod Durbaszką
Schronisko pod Durbaszką
Schronisko pod Durbaszką
Schronisko pod Durbaszką

 

Mapa naszej trasy najkrótszym szlakiem na najwyższy szczyt Pienin

Nazwa szczytu

Co ciekawe, kiedyś Wysoka właśnie od tej polany nazywała się Kiczera. Jeszcze inna nazwa to Pamiarky, ale to z języka rusińskiego, używanego przez tutejszych Łemków. Zresztą i teraz jej oficjalna nazwa to Wysokie Skałki, choć ta zbytnio się nie przyjęła i wszyscy mówią o niej po prostu Wysoka. A zadziwia fakt, że najwyższa Wysoka leży nie w Pieninach Właściwych, a w Pieninach Małych.

Wysoka, Wysokie Skałki
Wysoka, Wysokie Skałki

Nasz film

Zachęcamy do naszego filmu z jesiennych Pienin, gdy zdobywaliśmy Wysoką.

Korona Gór Polski

Korona Gór Polski to zestawienie 28 szczytów w Polsce, uznawanych za najwyższe wierzchołki pasm. Naszym celem jest jej zdobycie, ale bez książeczki, dla własnej satysfakcji. Część szczytów zdobywamy sami, a część z córkami. Do pełnej Korony zostało nam jeszcze tylko kilka. Zdobywanie jej uprzyjemnia nam mapa, na której zaznaczamy sobie pinezkami swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Korona Gór Polski
Korona Gór Polski

Noclegi w Pieninach

Wędrując po Pieninach spaliśmy w Krościenku, w Pensjonacie Crosna Spa. Jest pięknie położony nad Dunajcem, oferuje prywatny, bezpłatny parking i ma wiele zalet. Najważniejszą są chyba śniadania. Są przepyszne. W ogóle podróżując po świecie, coraz bardziej doceniamy polskie śniadania i poziom, jaki reprezentują nasze rodzime noclegi w tej dziedzinie.

W Crośnie poza standardową zimną płytą, jajecznicą i kiełbaskami na ciepło, są dostępne bardzo smaczne sałatki, a dodatkowo urzekły nas świeżuteńkie racuchy i słodkie wypieki. Były wyśmienite. Poranny posiłek jest dla nas ważny, bo daje nam siły na wymagające zwiedzanie.

A na wieczór polecamy relaks w postaci basenu i jacuzzi oraz sauny, które są dostępne w ramach noclegu. Do tego jest strefa zabawy dla najmłodszych, kącik zabaw połączony ze strefą wypoczynku dla dorosłych. Polecamy gorąco to miejsce.

Oto lista polecanych i sprawdzonych przez nas noclegów.

Tutaj znajdziesz duży wybór noclegów. Zamawiając nocleg na Booking.com za naszym pośrednictwem wspierasz rozwój naszego bloga, za co z góry dziękujemy! To pomoże nam w dotarciu do wielu ciekawych miejsc, które później chętnie Wam pokazujemy i dzielimy się z Wami naszymi doświadczeniami i informacjami.

 

Informacje praktyczne

Wysoka - najwyższy szczyt Pienin
Najkrótszy jest szlak zielony z Jaworek
Parking płatny znajduje się u wylotu Wąwozu Homole, gdzie wchodzi się na szlak

Co zobaczyć w okolicy?

Jeśli już zwiedziłeś tę atrakcję, warto wybrać się również do kilku innych ciekawych miejsc w pobliżu. W promieniu 30 kilometrów znajdziesz wiele interesujących zakątków, które mogą urozmaicić Twój pobyt w tej części Polski.

Mapa z zaznaczonymi atrakcjami

Sprawdź pogodę

Planujesz wyjazd w te strony? Sprawdź szybko i łatwo pogodę!

Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Wąwóz Homole
Szlak zielony na Wysoką
Szlak zielony na Wysoką
Szlak zielony na Wysoką
Szlak zielony na Wysoką
Szlak zielony na Wysoką
Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką
Polana pod Wysoką
Szlak niebieski na Wysoką
Wysoka, pod szczytem
Wysoka, pod szczytem
Wysoka w Pieninach
Wysoka w Pieninach
Szlak na Durbaszkę
Pieniny
Pieniny
Pieniny
Durbaszka
Durbaszka
Schronisko pod Durbaszką
Zejście z Durbaszki
Zejście z Durbaszki
Zejście z Durbaszki
Zejście z Durbaszki
Jaworki
Wąwóz Homole
(5 głosów: 7)
Twoja ocena jest dla nas ważna
 

Cześć! Nazywam się Anna Piernikarczyk. Od 2005 roku blogujemy i wędrujemy po Polsce. Z rodzinnych wojaży przywozimy masę cudnych wspomnień i doświadczeń, którymi chętnie się z Wami dzielę. Dziś to już coś więcej, niż tylko pasja, naszą misją jest obalać mit "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! W podróżach towarzyszy nam wysokiej jakości sprzęt fotograficzny, w zakupie którego wsparł nas sklep FotoForma.

Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz od nas otrzymywać inspiracje na podróże!

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego bloga i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności.
Tutaj możesz założyć pełne konto na naszym blogu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze oceny i opinie