Rovinj , monika

Rovinj

2011-02-18 - 2011-02-19
2011-02-18 15:15:42
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów
Rovinj - nazywane jest często chorwackim Saint Tropez . Ma wspaniałe zabytki .
" Religia - niestety - przeniosła się z serca do ust ... "  Mark Twain
Rovinj - to unikatowe miasteczko na półwyspie Istria . Góruje nad nim kościół Św. Eufemii.
To malutkie miasteczko przez niektórych nazywane jest chorwackim Saint Tropez . Mają tu swoje wille : aktorzy , pisarze i inni znani ludzie . Do miasteczka przypływają promy . Jest tu także stacja kolejowa . Spacerując po Rovinj , skierowałam się w stronę kościoła Św . Eufemii. Świątynia powstała w XVII w , wtedy to miasto było bardzo ważnym ośrodkiem na Istrii . To największy obiekt sakralny na półwyspie . By dostać się do świątyni trzeba wspiąć się na wzgórze. Warto wejść bo ze szczytu wzgórza zobaczymy cudowny widok na Adriatyk . 
Wchodzę do kościoła . Moją uwagę przyciąga ołtarz główny . Jak się dowiedziałam to za nim są doczesne szczątki Świętej Eufemii . Jest też pewna legenda związana ze Św. Eufemią . Ta legenda przekazywana jest z pokolenia na pokolenie . Mówi ona , że Św. Eufemia zginęła śmiercią męczeńską . podczas prześladowań chrześcijan w Konstantynopolu.
Rankiem 13.VII.800 r jej ciało wyłowiono z rzeki w Rovinj . Niewiadomo jak się tam dostała . 
Na szczycie świątyni stoi miedziany posąg świętej Eufemii. Gdy święta jest obrócona do lądu będzie brzydka pogoda , a zaś gdy stoi twarzą zwróconą w stronę Adriatyku będzie ładnie. Przy kościele jest 60 - metrowa wieża.
Spaceruję po miasteczku . Leniwym wzrokiem oglądam piękne kamienice i równie wspaniałe pałace . Świadczą one , że Rovinj było kiedyś bardzo bogatym miastem. Staję przed barokowym łukiem " Balbi ". W Rovinj odbywa się wiele imprez kulturalnych . To stąd pochodzą doskonałe wina : Malvazja i Brungojac . Są tu wspaniałe resteuracje , w których można zjeść pyszną rybkę czy napić się wybornego wina.
Rovinj
Avatar użytkownika
monika Krajtroter 17658 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021