Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Po dróżce z otoczaków, Monika Pawlak

Marcin Luter-jedyny taki pomnik wielkiego reformatora w Polsce

2009-02-04
2009-02-04 13:28:43
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Pomnik stoi pod katedrą ewangelicko-augsburską w Bielsku-Białej w dzielnicy zwanej Bielskim Syjonem,tuż na północ od dawnych murów miejskich.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Bielsko-Biała > Bielsko-Biała > Bielsko-Biała
Pomnik Marcina Lutra w Bielsku jako jedyny zachował się w Polsce,gdy w 1945 zostały usunięte m.in. z Gdańska i Brzegu.Znajduje się on na placu M.Lutra w centrum Bielskiego Syjonu pod kościołem ewangelicko-augsburskim z 1782 roku.Sylwetka jest wielkości 2,5 m o wadze 690 kg.,rzeźbę wykonał wiedeński artysta FranzVogel.Granitowy cokół ,na którym stoi rzeźba wyszedł spod ręki bielskiego kamieniarza Theodora Grogera ( dwie kropki nad o).Pomnik odsłonięto 8 września 1900 r.Twarz reformatora zupełnie odbiegała od rzeczywistości,co nie podobało się mieszkańcom ewangelickiego wyznania,lecz autor rzeźby kierował ideą,heroizmu ducha i potęgi miasta.Podczas II wojny światowej żołnierze armii radzieckiej zrobili sobie strzelnicę z pomnika,na szczęście wiele nie ucierpiał.
Kościół Zbawiciela został wybudowany zaraz po ogłoszeniu patentu tolerancyjnego dla ewangelików przez cesarza Józefa II Habsburga,było to 13 października 1781r. A że Bielsko było w centrum najsilniejszego ośrodka protestacyjnego ,powzięto budowę kościoła,w 1782-1790 stanął kościół w stylu neogotyckim(architekt Bogumił Zugw 1782,Heinrich von Ferstel 1881),potem dobudowano wieżę. W 1808 Bielsko trawił pożar,ta świątynia również ucierpiała,wielokrotnie ją przebudowywano.
Wprost pod neogotycką katedrę ewangelicką Pomnik Marcina Lutra Pomnik z 1900 roku Tablica informacyjna Pomnik z trudnymi do odczytania napisami,z datą 1818r. Zabytkowa plebania Neogotyckie boczne wejście Nad bocznym wejściem Główne wejście Brama starego cmentarza Z oddali wieża katedry św.Mikołaja Wąską uliczką z rynku Marcin Luter-jedyny taki pomnik wielkiego reformatora w Polsce
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020