Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Z daleka zamek i kościół na tle Beskidów, Monika Pawlak

Grodziec Śląski

2008-04-18
2008-04-21 16:56:36
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Mała miejscowość w gminie Jasienica pod Bielskiem-Białą,tu na zamku urodził się św.Melchior Grodecki. Piękna okolica, rezerwat przyrody "Morzyk" m.in z czarnym bocianem.
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Grodziec Śląski > Zamek Grodeckich > Ruiny Kościoła św Bartłomieja z XVI w > Neogotycki kościół św Bartłomieja z 1910 roku > Kaplica Nagrobna rodziny Zoblów z XIX w w rezerwacie "Morzyk"
Grodziec Śląski to miejscowość między Bielskiem-Białą i Skoczowem powstała na dawnym szlaku handlowym między Krakowem a Morawami,wieże zamkowe są widoczne od drogi ze Skoczowa po lewej stronie.Zamek ten na przestrzeni wieków był wielokrotnie przbudowywany,na parterze zachowały się jednak okrągłe stropy.Rowerkiem od mojego domu, to niedaleko.Bocznymi dróżkami do celu, dziś miejscowość ta przecięta jest autostradą,co źle sprzyja przyrodzie rezerwatu "Morzyk" założonego w 1996 roku.Najpierw skierowałam się pod zamek,który jest teraz w rękach prywatnych właściciela USTRONIANKI ,obecnie remontowany.Początki osady sięgają conajmniej XII wieku,wówczas stała tu drewniana warownia, kasztelani cieszyńskiej na szlaku handlowym.,na której rządził rycerz Świętosza(założyciel sąsiedniej Świętoszówki),pod koniec XIV wieku stanął zamek obronny (murowany),potem władał tu niejaki Pełka.Na początku XVI wieku dobra ziemskie Grodźca otrzymał od księcia cieszyńskiego Kazimierza II zaufany rycerz herbu Radwan-ten ród zasłynął się najbardziej w historii tego miejsca.Trzech z rodu Grodeckich było starostami cieszyńskimi(Maciej,Henryk,Krzysztof),trzech duchownych- arcybiskup Jan XIV(brat Henryka),Wacław (ok.1535-91)-kartograf(wykonał mapę Polski wydaną w Bazylei ok 1562r.dla króla Zygmunta Augusta.Była to druga mapa po Bernardzie Wapowskim z XVIw.Podczas II wojny światowej mieścił się w zamku szpital wojsk niemieckich. Dziś ma tam siedzibę Instytut Zootechniki. W parku zamkowym stoi trwała ruina -główna nawa kościoła Św.Bartłomieja z 1566-1574 r, z kryptą grobową Grodeckich.Niedaleko stoi nowy kościół neogotycki wybudowany w latach 1908-1910,w środku można zobaczyć w bocznej ścianie wmurowaną płytę nagrobną Wacława Grodeckiego. Grodziec posiada szkołę podstawową, z księgi parafialnej wiadomo,że była tu szkoła już w 1680 roku.Wioska ta znana jest również dzięki Janowi Kalfasowi,który mieszkał tu z rodzicami po powrocie z USA .Jan Kalfas był pilotem RAFu w Dywizjonie 301.W rezerwacie przyrody "Morzyk" na Goruszce stoi od XIX wieku kaplica nagrobna rodziny Zobel, dawnych mieszkańców zamku Grodeckich.Można tu zauważyć bociana czarnego, jastrzębie, borsuki i inne chronione zwierzęta i ptaki. Również w owym rezerwacie przeprowadzano badania archeologiczne. Widoki na okolicę są tu nie do opisania:-)
Stacja PKP dawno zamknięta Grób rozstrzelanych żołnierzy polskich, pilnowali wiaduktu kolejowego Nowy wiadukt,po którym mknie droga międzynarodowa Zabudowania dworskie z XIX wieku,zwane \ Budynek z XVII wieku na terenie majątku Zabytkowy budynek z XVII w.na terenie zamkowym Zabytkowy budynek Data pochodzenia budynku Starsze zdjęcie zamku w Grodźcu Śląskim Wejście na zamek Nad wejściem do zamku dwie wieże Częściowo odnowiony zamek Zamek podczas remontu 2007 r Zamek od ogrodu Pamiątka chrztu Józefa Bożka(1782-1835) z Bierów-wynalazcy maszyny parowej Historia kościoła Ruiny kościoła na terenie zamkowym Ruiny starego kościoła Grobowiec Grodeckich wewnątrz ruin kościoła Wystające fundamenty i leżący nagrobek Niedawno odkryty napis na leżącym nagrobku z białego marmuru Płyta nagrobna obok ruin kościoła Taaakie drzewa w zamkowym parku! Nowa droga A 1 Droga międzynarodowa i Rezerwat Przyrody\ Rezerwat przyrody Morzyk Kaplica nagrobna rodu Zobel Okno z prawej strony kaplicy nagrobnej Wewnątrz grobowca... Zabytkowy most sprzed 300 lat,przy drodze do kościoła Bryła kościoła Neogotycki kościół z 1910 roku Epitafium nagrobne Wacława Grodeckiego Wewnątrz nowego kościoła Na pobliskim cmentarzu zbiorowa mogiła z II wojny światowej Pod szkołą podstawową pomnik Jana Kalfasa Chorąży Pilot Instruktor Dawna gospoda przy głównej drodze,dziś sklepy Karczma Cobra-niestety już nieczynna Dawny budynek Straży Pożarnej-dziś sklep Grodziec Śląski Widok na zamek, w dole nowa droga S1
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2009-04-17 16:31:52
No niestety nie ma tego w internetowym DZ.Zachodnim.Niedawno ukazała się nowa zabawa dla Czytelników DZ.Z. "Śląskie jest fajne", na podany e-mail (magazyn@dz.com.pl) proszą o wysyłanie swoich ulubionych zdjęć z woj.śląskiego,najciekawsze publikują :-)
Avatar użytkownika
Midorihato Uzależniony od podróży 1126 kilometrów
2009-04-17 15:53:43
Gratuluję!
Szukam i szukam w internetowym wydaniu DZ ale nie moge znależć - wierzę Ci na słowo.
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2009-04-17 14:42:59
Muszę się WAM pochwalić,że w dzisiejszym (tj.17.04.2009)Dzienniku Zachodnim zostało opublikowane moje zdjęcie przedstawiające zamek Grodeckich na tle Beskidów,właśnie z tej wycieczki :-)
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2008-04-21 18:50:19
Ładna okolica, naprawdę fajnie masz z tym miejscem zamieszkania, ale my też w tym tygodniu wyciągamy rowerki :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020