Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski, Anna Piernikarczyk

Czechy 2010 - Opava i Śląsk Opawski

2010-07-17
2010-07-19 16:37:34
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
jednodniowa wycieczka po Opavie i okolicznych zamkach i pałacach
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Racibórz > Opava > Hradec nad Moravici > Radun > Kravare > Rybnik
Lipcowy upalny poranek, sobota, możnaby poleżeć, ale nie dzisiaj. Dziś są inne plany, zrywamy się i szykujemy do wycieczki objazdowej po Śląsku Opawskim w Czechach. Zabieramy co trzeba, czyli wodę, mapę, okulary przeciwsłoneczne i dobry humor, no i do auta.

Tak wyszło, że ruszamy z Rybnika, w kierunku Raciborza, z małym postojem, i do granicy. Ta mija niezauważalnie i dalej do Opavy. Opava piękne miasteczko, chociaż trzeba powiedzieć miasto, bo całkiem spora jest, ale jakoś tak nie czuć tego w centrum. Jest spokojnie, zacisznie, a zabytki naprawdę zadziwiają urodą i ładnym stanem utrzymania. Po deptaku się nie jeździ, tylko rowerzyści, co znacznie podnosi jego walory. I co dla nas Polaków dziwne, co krok jakaś palma, przy panujących upałach można naprawdę poczuć się jak w kraju śródziemnomorskim 🙂

Po zwiedzaniu i ochłodzeniu się w fontannie ruszamy w kierunku auta. Następny cel - Hradec nad Moravici czyli Grodziec nad Morawicą. Bardzo urokliwe miasteczko, wijemy się chwilę wśród jego zabudowań i oto stajemy na szczycie, mijamy kościół i wkraczamy w bramę zamku, a raczej dwóch zamków Czerwonego średniowiecznego i Białego renesansowego - oba w świetnym stanie, zachęcają do zwiedzania i chwili zapomnienia...

obchodzimy dziedzińce, pokrótce park i już mamy swoje zdanie odnośnie tego miejsca - piękny zakątek, romantyczny i wart odwiedzenia, również okolica ciekawa, z murów zamkowych roztacza się wspaniały widok na zieloną okolicę.

Wracamy w kierunku Opavy, ale zanim zaczną się zabudowania miasta, skręcamy w kierunku miejscowości Raduń - tam również kościół i zamek, a właściwie pałac. Jest tak upalnie, że zanim podchodzimy pod jego mury, moczymy nogi w stawie, uuu, wspaniałe uczucie. Niestety pałac akurat w remoncie, rusztowania nie pozwalają w pełni cieszyć się pięknym widokiem. W pobliżu za to ładna oranżeria. Mały spacerek i zmierzamy dalej.

Teraz wjeżdżamy ponownie do Opavy by dostać się do Kravare, na trasie do granicy w Chałupkach. Tu również czeka na nas wspaniały pałac, ogromny, jak to możliwe by w tak pięknym stanie utrzymać wielką budowlę, rozległy park a mieścina nieduża i niezbyt popularna. Może odpowiedzią jest pole golfowe, trudno powiedzieć.

We wnętrzach znajduje się muzeum, ale my tylko oglądamy pałac z zewnątrz, upał jest tak wielki że opadamy z sił. Czym prędzej kupić wodę, piwko i do domu schłodzić się tym złotym napojem... 🙂
Pałac w Kravare Ratusz w Opavie Kravare Opava, Czechy Radun Opava Radun Opava - kościół Św. Wojciecha Radun Kościół Św. Wojciecha w Opavie Radun, Czechy Opava Hradec nad Moravici Biały Zamek Hradec nad Morawicą Hradec Hradec - Czerwony Zamek Hradec nad Moravici Czerwony Zamek w Hradcu Hradec nad Moravici Kravare Opava Kravare - pole golfowe Rynek w Opavie
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128306 kilometrów
2017-12-12 09:46:25

[cytuj autor='marian'].Fajnie pozwiedzaliście okolice Opawy.[/cytuj]

Hehe dzięki, jak człowiek mało pamięta z tego, co przeżył, dla mnie to jak nowa wycieczka prawie :) Szczególnie za granicą tak mam, że mi to umyka, jakos Polskę ogarniam tak holistycznie, kojarzę miejsca i regiony i przez to wszystko trochę lepiej pamiętam :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46819 kilometrów
2017-12-12 09:38:38

.Fajnie pozwiedzaliście okolice Opawy.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020