Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Brama Krakowska w Ojcowie, Monika Pawlak

Pieskowa Skała

2004-08-05
2008-04-21 15:41:38
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
Przepięknie położony zamek oraz bajeczna okolica -polecam!
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ojców > Zamek na skale Dorotce > Maczuga Herkulesa > Ojcowski Park Narodowy > Brama Krakowska > Zamek Pieskowa Skała
Początkowo w planie było zwiedzenie Ojcowa oraz ruin zamku,ale pogoda się zmieniła , zrobiliśmy tylko kilka fotek przy skalnych pomnikach przyrody, przy kaplicze i fruuu na zamek w Pieskowej Skale. Całość robi ogromne wrażenie patrząc z drogi,nad którą stoi zamek.
Zamek w Pieskowej Skale to jeden z dwóch jakie się zachowały na Szlaku Orlich Gniazd.Wiadomo o nim już było w 1315 roku,niedaleko znajduje się grodzisko-miejsce dawnego drewnianego grodu Henryka Brodatego.Zamek od początku służył jako warownia obronna,chroniła Kraków przed najazdami z Mazowsza. Budowla ta była wielokrotnie przebudowywana,ulegała również pożarom. jeden z rodów panujących na zamku Szafraniec jest najbardziej znanym w okolicy.Piotr Szafraniec zajmował się czarną magiąnie należał do dobych panów,jego syn Krzysztof Szafraniec został również zapamiętany jako okrutny władca,więził,katował,mordował w swoich lochach kogo się tylko dało. Wszczynali awantury z okolicznymi księstwami,m.in. oświęcimskimi,nie omieszkał również toczyć przywatną wojnę z biskupem krakowskim.Rabowali kupców zmieżających do Krakowa,ale w końcu skończyła się dobra passa dla Szafrańca,został ścięty na Wawelu w 1484roku. Ponoć duchy tychże panów chodzą po dziś dzień po murach zamku.Wiele to miejsce pamięta,wiele bitw i najazdów,również Szwedzi zainteresowali się pięknym zamkiem na skale podczas długotrwałego najazdu w 1665- udało się,przetrwał bez większych uszkodzeń.Najstarsza część zamku uległa zniszczeniu po osunięciu się skały,na której stała biblioteka zamkowa i wieża zegarowa.
Piękny zamek przyciągnął filmowców,nagrywano tu częściowo kilka seriali "Janosika","Stawkę większą niż życie" oraz "Podróż za jeden uśmiech".
Maczuga Herkulesa Tuż przed zamkiem Zamek na skale Dorotce Pieskowa Skała Widok z góry Przewspaniały maleńki ogród na zamku Brama do zamku Fragment murów zamkowych Na zamku górnym Brama wjazdowa na dziedziniec Kręcono tu wiele filmów( Klosa, Janosika,Podróż za jden uśmiech) Dziedziniec zamkowy Kapliczka Skałki przed zamkiem
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Jan Paradowski Zapaleniec 685 kilometrów
2008-08-19 17:55:19
Najlepiej by było zabrac ze sobą rower
Avatar użytkownika
Monika Pawlak Krajtroter 9349 kilometrów
2008-08-19 16:49:58
Tak,te tereny zasługują na większą uwagę:-)
Avatar użytkownika
Jan Paradowski Zapaleniec 685 kilometrów
2008-08-19 15:29:23
Bardzo ciekawe i interesujace miejsca tam są ,ale żeby je zobaczy trzeba poświęcic niestety troche czasu. a szybko szybko to pies...
pozdrawiam Jan , ale i tak jest co zobaczyc i jakieś zadowolenie też zostaje
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
2008-05-05 15:55:33
Fajne miejsce. Można jeszcze zwiedzić Jaskinię Łokietka.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020