Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wycieczka do Włoch (Florencja, Wenecja), Anna Fidrych

Wycieczka do Włoch (Florencja, Wenecja)

2008-12-21 - 2009-12-22
2009-05-11 18:40:24
Avatar użytkownika
Anna Fidrych Wędrowiec 205 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Florencja > Wenecja
           Wyprawa do Starożytnego państwa – Włoch, kolebki cywilizacji Europy, była dla mnie niezwykłym przeżyciem. Wpłynęła niewątpliwie na to bogata historia tego urokliwego zakątka świata, egzotyka śródziemnomorskiej roślinności i południowy klimat półwyspu apenińskiego. Pierwszym etapem podróży po Włoszech, była Florencja.
           Florencja jest stolicą Toskanii, miejsca malowniczego, pełnego zielonych pagórków, pól porośniętych rzędami cyprysów, wiejskich kamiennych domów otoczonych winnicami. Stolica Toskanii miała szczęście, to tu na świat przyszedł Dante – ojciec literackiego języka włoskiego. Floretańczykiem był także podróżnik Amerigo Vespucci, od którego imienia nazwę wzięła Ameryka, i Machiavelli, autor słynnego powiedzenia „cel uświęca środki”.
          Wyprawę w głąb historii Włoch rozpoczęłam od zwiedzania Katedry Santa Maria del Fiore, która jest bardzo ważnym miejscem w życiu religijnym Florencji. Piazza del Duomo (Plac Katedralny) jest kompleksem nadzwyczajnych wielobarwnych marmurów Katedry, Dzwonnicy i Baptysterium, które są symbolami w przejściu sztuki florenckiej pomiędzy średniowieczem a odrodzeniem. Katedrę zalicza się do jednego z największych istniejących kościołów. Smukłość, elegancja oraz wysokość Dzwonnicy – 82m powoduje, iż integruje się ona harmonijnie z dominującą kopułą Katedry. Dzwonnica jest dziełem Giotta. Baptysterium San Giovanni znajduje się naprzeciw Katedry. Jest to okrągły budynek wykonany w stylu romańskim przeznaczony do ceremonii chrztu. Do wnętrza prowadzi troje drzwi z brązu. Chociaż prawdę mówiąc byłam przekonana patrząc na ich niezwykły blask, że są wykonane ze szczerego złota.
Przemierzając wąskie, jednokierunkowe uliczki, podziwiałam piękno i kunszt artystyczny twórców, który został na stałe zatrzymany w mijanych przeze mnie kamienicach.
Wkrótce dotarłam do Piazza Della Signoria (Placu Pańskiego), który jest głównym placem Florencji. Wystrój placu dopełnia szereg rzeźb. Plac ten jest głównym miejscem spędzania wolnego czasu przez mieszkańców miasta, znajduje się na nim wiele przytulnych kawiarenek serwujących pyszną kawę oraz inne włoskie specjały.
Spacerując dalej po Florencji w romantyczny nastrój wprowadza urokliwy obraz rzeki Arno, którą można podziwiać przechadzając się po licznych zabytkowych mostach.
           Kolejnym etapem mojej podróży w drugim dniu pobytu we Włoszech była Wenecja. Zwiedzanie tego niezwykłego miasta nie mogło się obyć bez romantycznej przejażdżki gondolą po Kanale Grande. Miasto „na wodzie” zachwyca swoją przepiękną architekturą. Miejscem szczególnie urokliwym, który zrobił na mnie ogromne wrażenie jest Plac Świętego Marka a na nim Bazylika Św. Marka z cennymi relikwiami patrona. Moją uwagę przykuła niezwykła ornamentyka, bogate mozaiki, fasady liczne kopuły charakterystyczne dla sztuki bizantyjskiej. Lecz tym co nadaje rzeczywistą wyjątkowość temu placu to przede wszystkim otwarcie na lagunę. W tej otwartej i rozległej przestrzeni otoczonej historycznymi pałacami znajdziemy turystów z całego świata, zanurzających się w ogromnej ilości gołębi, które przepełniają Wenecję. Sama miałam możliwość się o tym przekonać. W miejscu tym odbywa się również pokaz karnawałowy jeden z najważniejszych na świecie, gdzie podziwiać możemy najpiękniejsze i najbogatsze maski w lśniących barwach, a które przeżyły świetność złotej epoki Wenecji między XVI- XVIII wiekiem.
             Podróż do Włoch chociaż krótkotrwała, dostarczyła mi głębokich przeżyć. Świadomość naocznego obcowania z duchem starożytności, która wyrosła z potęgi, wielkości ludzkiego umysłu pozwoliła mi na przekonanie jak niezwykle urokliwy, niezgłębiony i tajemniczy jest świat, oraz jak trwałe wartości poznawczo-kulturowe niosą podróże. Mam nadzieję, że wrzucona na szczęście moneta do fontanny sprawi, że jeszcze nie raz tam powrócę. Czego sobie i wszystkim życzę!!!
Bazylika Św. Marka Gondole Weneckie Kanał Grande Uliczki Weneckie Karmienie gołębi Konsumpcja włoskiej pizzy Florencja - Katedra Santa Maria del Fiore Katedra Santa Maria del Fiore Dzwonica przy Katedrze Drzwi z brązu - Florencja Piazza Della Signoria Charakterystyczne rzeźby placu W tle - rzeka Arno Przejażdżka po Kanale Grande Plac Św.Marka w Wenecji
Avatar użytkownika
Anna Fidrych Wędrowiec 205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Alexandra Zapaleniec 569 kilometrów
2010-08-12 17:36:20
Łaał, super! Ale Ci zazdroszczę. Świetnie piszesz, aż się wciągnęłam :)
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020