Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Wycieczka do Wilna, Sylwia Sienkiewicz

Wycieczka do Wilna

2009-03-28 - 2009-03-29
2009-05-08 19:21:46
Sylwia Sienkiewicz Wędrowiec 205 kilometrów
Wycieczka do Wilna, po drodze zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Trokach
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Troki, > Wilno
   Wyjazd na Litwę był dla mnie podróżą w pewnym sensie sentymentalną... Odwiedzałam ten kraj po raz drugi, przypominając sobie poszczególne miejsca oraz odkrywając je na nowo, bardziej dojrzale..
    Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Trokach, wybudowanego w XIVw.  na Jeziorze Galwe. Budowla została wzniesiona za panowania Witolda, Wilkiego Księcia Litewskiego, którego podobiznę również mamy okazję na zamku zobaczyć.Podziwiamy tu majestatykę gotyckiej twierdzy obronnej, a także bogate i różnorodne tematycznie sale książęce, z wystawami eksponatów z epoki. I tak, np. zwiedzamy sypialnię, skarbiec czy salę sądową.Miejsce zachwyca swą historią i pięknem krajobrazu.
     Sercem Litwy jest jej przepiękna, urokliwa stolica Wilno (miasto bliskie także Polakom). Zabytków Wilna nie sposób wymienić, ani zwiedzić w jeden dzień.
Spośród odwiedzanych miejsc przybliżę zaledwie kilka, wg mnie  najbardziej charakterystycznych :
  • barokowy kościół pw:, Św Piotra i Pawła na Antokolu; ufundowany przez Ludwika Michała Paca, posiadający przebogate zdobienia; charakterystycznym elementem wnętrza świątyni są żyrandol i kazalnica w kształcie łodzi Piotrowej.
  •  kościół pw Św Anny, jedna z niewielu budowli gotyckich w Wilnie, w sąsiedztwie świątyni pomnik Adama Mickiewicza, (wieszcz oparty o przeciętą w połowie kolumnę; ma ona symbolizować Polskę i Litwę, kraje bliskie sercu poety)
  • Góra Trzech Krzyży, na której wzniesiono trzy białe krzyże upamiętniające męczeńską śmierć trzech franciszkanów, straconych za wiarę; ze wzniesienia roztacza się przepiękny widok na miasto
  • Cmentarz na Rossie;zespół cmantarny w dzielnicy Rossa, na którym spoczywają Polscy żołnierze, wybitne osobistości Wilna oraz Matka i Serce Syna, czyli grób Marii Piłsudskiej wraz z sercem Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Ostra Brama, brama miejska wzniesiona w stylu gotyckim, wraz z przylegającym fragmentem muru stanowi jedyną pozostałość fortyfikacji w mieście. We wnętrzu bramy znajduje się kaplica z Cudownym Obrazem Matki Bożej Miłosierdzia, do którego pielgrzymują rzesze wiernych.
Moje wspomnienia z Litwy są tak naprawdę nie do opisania!!! Może się wydawać, że nie jest to miejsce zbyt ciekawe, bo ani szukać tu wrażeń ekstremalnych, ani egzotycznych,  ale posiada niesamowity, romantyczny klimat pozwalający przenieść się w czasoprzestrzeni i ujrzeć świat od zupełnie innej strony i w innych barwach. Miejsce przebogate w zabytki i interesującą historię.
Wilno jest miastem, w którym czuć polskość, w którym ta polskość nie zaginęła, gdyż swobodnie możemy się  w naszym języku porozumiewać. Ponadto możemy w całkiem rozsądnych cenach skosztować lokalnej kuchnii.
Bardzo serdecznie wszystkim polecam wyjazd na Litwę.
Zamek Krzyżacki w Trokach Kościół pw św Anny Ostra Brama Panorama Wilna, widok z Góry Trzech Krzyży  żyrandol w kształcie łodzi Piotrowej wewnątrz kościoła na Antokolu, Fasada kościoła św Piotra i Pawła na Antokolu Zbiór monet na zamku w Trokach Podobizna Wilkiego Księcia Litewskiego Witolda Zamek Krzyżacki w Trokach
Sylwia Sienkiewicz Wędrowiec 205 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020