Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Sulovske Vrchy - Slovensko., Jacek Sklorz

Sulovske Vrchy - Slovensko.

2008-12-02 - 2008-12-05
2008-12-02 22:14:22
Avatar użytkownika
Jacek Sklorz Zapaleniec 971 kilometrów
Bytca-Sulov Hradna-Sulovske Vrchy.
Jestem wielkim miłośnikiem Słowacji i wszystkiego, co słowackie.
Na początek chciałbym opisać "wypad" do mało znanego, ale równie pięknego co Słowcaki Raj, czy Fatra, zakątka Słowacji. Sulovske Vrchy, bo o nich mowa, stanowią część większego pasma - Strazovske Vrchy. Leżą na południe od Zyliny, w odległości ok. 100 km od granicy Polski.
Pasmo charakteryzuje się ciekawą formą skał - powstałe w wyniku procesów erozyjnych ostre szczyty, iglice, liczne groty i niewielkie jaskinie (Serkania diera). Prawdziwą ozdobą są jednak okna skalne - "Gotycka brama" oraz "Sulovska brama". Można także podziwiać zatopione wprost w skałach ruiny średniowiecznych zamków - Sulovsky hrad oraz hrad Hricov.
Swoją przygodę z sulowskimi skałami rozpocząłem w miejscu, w którym rozpoczyna się "chodnik naukowy" prowadzący do najciekawszych miejsc - ruin zamku Sulov i Gotyckiej bramy. Idąc szlakiem, mogłem podziwiać liczne formy skalne oraz panoramę okolicznych dolin, a także dalszych szytów górskich.
"Zdobyłem" najwyższy w tym rejonie szczyt - Brada (całe 816 mnpm). Próbowałem także spenetrować jaskinię - Smoczą jamę, ale po wcześnijszych opadach deszczu skały okazały się zbyt śliskie, aby się wdrapać do niej bez narażenia siebie i rodziny na poważne niebezpieczeństwo. Po półgodzinnym drapaniu się pod górę - daliśmy za wygraną. Jednocześnie przysięgając sobie, że kiedyś tu na pewno wrócimy.
W kolejnych dniach mego pobytu zwiedziłem ruiny zamku poważskiego, Maninską tisnawę (wąska droga nad potokiem otoczona zewsząd strzelistymi skałami) oraz miasteczko Bytca, z pięknym, aczkolwiek niedostępnym do zwiedzania zamkiem oraz synagogą (niestety mającą najlepsze chwile już dawno za sobą). W pobliskiej restauracji jadłem przepyszne obiady, racząc się wspaniałym słowackim piwem.
Przed nami jedna z drabinek... \ Dolin rzeki Vah, widziana z ruin Povazskego zamku. Ruiny Povazskego zamku. Zamek w Bytcy. Sulovske skały. Sulovska Brama Sulovke skały Widok \ Obrovska brama Na jednej ze skał - zapatrzony w dal... W Maninskej tiesnavie Na szlaku - ku szczytom... Zasłużony odpoczynek
Avatar użytkownika
Jacek Sklorz Zapaleniec 971 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Jacek Sklorz Zapaleniec 971 kilometrów
2008-12-07 21:23:01
Witam.
Byłem kilkakrotnie w Słowackim Raju. Niestety było to już ładnych parę lat temu, gdy aparaty cyfrowe były "science fiction". mam zdjęcia robione aparatem z kliszą. Muszę je zeskanować i wtedy będę mógł je udostępnić.
Słowacki Raj to przepiękne miejsce, szczególnie dla kogoś, kto lubi spacery po kładkach, drabinach, pod strugami wody lejącymi się za kołnierz lub po tzw. "grilach" - wąskich żebrowanych kładkach wbitych w skałę nad rwącą rzeką.
Wszelkich informacje można uzyskać w internecie, wystarczy w Googlach wpisać "Słowacki Raj" - wysypie się dziesiątki stron w j. polskim.
Polecam gorąco, naprawdę warto tam być. Najlepiej "załatwić" sobie nocleg w schronisku w "Klastorisku" - polana w środku SR, skąd rozpoczyna się większość szlaków.
Zaznaczam jednak, że z uwagi na to, że trzeba niejednokrotnie drapać się w górę po kilkudziesięciometrowych drabinach, nie jest to przygoda dla ludzi z lękiem wysokości.
Życzę pięknych wrażeń i dużo emocji.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Teresa Nowak Krajtroter 6160 kilometrów
2008-12-03 15:59:44
Jeżeli byłeś ( a wnioskuje, że tak ) w Słowackim Raju to bardzo jestem ciekawa wycieczki i zdjęć. Już od kilku lat mam chrapkę na ten rejon i nie mogę się wybrać.
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020