Anamur - twierdza Krzyżowców, Anna Piernikarczyk

Anamur - twierdza Krzyżowców

2008-11-14 - 2008-11-15
2008-11-14 11:04:33
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
Jednodniowa wycieczka z Alanyi do Anamuru - tureckiego miasta z niezmiernie ciekawymi zabytkami. Sama wycieczka jest łatwa, ale dojazd dla doświadczonych kierowców - serpentyny i przepaści 🙂
Nasze podróże możesz wygodnie przeczytać na naszym nowym blogu. Na chwilę obecną nie ma tam komentarzy i ocen, ale pracujemy nad tym :)
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Alanya > Anamurium > Anamur
Pewnego dnia spedzając urlop w Demirtas leżącym niedaleko Alanyi, wybraliśmy się na wycieczkę do miasta Anamur - wschodniego krańca Riwiery Tureckiej. Już sama podróż przyniosła niesamowite przeżycia, a to za sprawą wspaniałej trasy prowadzącej do tego miejsca.

Droga wije się wzdłuż wybrzeża niezliczonymi serpentynami, to w górę, to w dół powodując u mnie wywracanie żołądka. Na miejsce dojechałam zielona. Za to widoki, jakie po drodze było nam dane zobaczyć wynagradzały wszystko - po jednej stronie góry, po drugiej lazurowe morze, które miejscami było kilkaset metrów poniżej naszego samochodu, a podłoże kończyło się w miejscu zakończenia asfaltu. Muszę przyznać, że odezwał się we mnie lęk wysokości, przestrzeni i czego tam jeszcze.

Pierwszym celem wyprawy był Anamurion (około 5 km od Anamuru) - ruiny grecko - bizantyjskiego miasta. Dopiero po czasie zorientowaliśmy się, że zobaczyliśmy chyba tylko ich część, bo ponoć jest to jedno z nielicznych tak dobrze zachowanych miast antycznych, z kościołami i wystawnymi domami oraz pięknym akweduktem. My niestety widzieliśmy jedynie kilka większych fragmentów murów.

No cóż, to nam nie wyszło za bardzo, ale za to po chwili cieszyliśmy oczy przepięknym widokiem wspaniałej twierdzy Mamure Kalesi. Ten potężny Zamek Krzyżowców znajduje się około 5 km od miasta Anamur, po drugiej jego stronie. Pierwszą budowlę zbudowali tu Rzymianie w III wieku, później zamek przejęli Bizantyjczycy, a w 1221 roku kontrolę nad warownią zdobyli Seldżukowie. Zbudowali wówczas meczet oraz łaźnie tureckie.

Zamek posiada 3 dziedzińce, na zachodnim stoi zachowany w bardzo dobrym stanie, nadal czynny historyczny meczet z pojedynczą minaretą. W obrębie potężnych murów, przy głównym wejściu wznosi się wysoka baszta, na którą można wspiąć się, by podziwiać fantastyczne widoki.

Łazikowanie po rozległych obwarowaniach, schodzących prosto do morza, było bardzo przyjemne. Takie zwiedzanie to mi się podoba, bez biletów, przewodników, po zakamarkach, gdzie dusza zapragnie i nogi poniosą. W samym mieście Anamur można też zobaczyć ładny meczet, ten jednak zdobią 4 minarety 🙂
My w Anamurion Anamur Ruiny Twierdzy Krzyżowców Mury Mamure Kalesi Zamek Krzyżowców w Anamur Historyczny meczet Na zamku w Anamur Twierdza w Anamur Zamek w Anamur Anamur Zamek w Anamur Baszta zamkowa Twierdza Mamure Kalesi Anamur - Twierdza Krzyżowców Twierdza w Anamur Anamur Anamur Anamur - meczet Anamurion Anamurion Ruiny Anamurion Anamurion Ruiny starożytnego miasta Anamurion
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
biedronka01 Zapaleniec 300 kilometrów
2013-05-19 14:41:50

Piękny zamek!

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021