Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Joanna

Ciechanowiec - popołudnie muzeów.

2017-05-20
2017-06-02 12:49:34
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów

Pojechać do skansenu w Ciechanowcu, bo już od dawna chciałam czy odwiedzić kilka muzeów w Białymstoku, bo jest Noc Muzeów?? Odpowiedź okazała się prosta i połączyła oba pomysły: Noc Muzeów w skansenie w Ciechanowcu, a właściwie w Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka, którego częścią jest skansen.Noc Muzeów w Ciechanowcu odbywa się w godzinach 16:00 – 24:00. Szesnasta to bardziej popołudnie niż noc, więc nie za późno na rodzinną wyprawę. Wyruszamy tak, żeby południowa drzemka dziecka wypadła w czasie jazdy. W ten sposób jesteśmy dużo wcześniej i na początek zwiedzamy pałac, wystawę maszyn rolniczych, skansen i muzeum pisanek z przewodnikiem w ramach zwykłych biletów.

maszyny rolnicze
maszyny rolnicze

Od 16:00 udostępniono do bezpłatnego zwiedzania większość zabytkowych obiektów, więc wracamy tam, gdzie nam się najbardziej podobało. Zaczynają się też dodatkowe atrakcje.

Po pierwsze część zabytkowych ciągników i lokomobil została uruchomiona i po dziedzińcu przed pałacem jeżdżą stare Ursusy i inne cuda, na które córka mówi: „pip pip” tak jak na lokomotywy, bo na traktor ma inne określenie. Zaprezentowano też najnowszy nabytek muzeum – ciągnik Rumley napędzany mieszanką benzyny (dawniej nafty) i wody.

skansen


Wiele innych wystaw też „ożyło” w tym czasie. Trudno wszystko wymienić, ale m.in. oglądamy młyńskie koło i inne mechanizmy młyna wodnego w ruchu oraz kowala w trakcie pracy w kuźni. Ligawki można nie tylko obejrzeć, ale też posłuchać, dotknąć, a nawet spróbować zagrać, a to niełatwa sztuka. Za drobną opłatą próbujemy placków ziemniaczanych, piwa jałowcowego i miętowej herbatki. Na terenie skansenu spotykamy sporo zwierząt, a niektóre z nich pozwalają się nawet pogłaskać np. owce („beee cacy cacy”).

Ja oczywiście najbardziej zachwycam się kolekcją pisanek z całego świata tworzonych przy użyciu najróżniejszych technik na różnych jajkach np. najmniejszą na jajku zięby afrykańskiej. Można powiedzieć, że po to tu przyjechałam, bo sama trochę maluję i trudno mnie wyciągnąć z wystawy.Na późniejszy wieczór i noc zaplanowano kolejne atrakcje, ale z powodu odległości do domu i dziecinnej pory spania musimy wracać. Jednak drzemka w samochodzie w drodze powrotnej powoduje, że w domu długo nie udaje się położyć naszej turystki do spania. Cóż, chcieliśmy Nocy Muzeów, to mamy – najpierw ciekawe muzeum, a później zarwaną noc.

Pani przewodnik zapraszała na Święto Chleba w sierpniu. Kto wie, może skorzystamy.

bee cacy cacy palmy wielkanocne pałac maszyny w ruchu młyn wodny etapy powstawania chleba - wystawa w młynie nowoczesność pod strzechą ogród ziół coś o ziołach... ... i wytwarzaniu z nich leków ale jaja ligawki jeszcze jeden mieszkaniec skansenu
Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Joanna Krajtroter 72476 kilometrów
2017-06-14 11:23:23

Miło mi, że się podoba wycieczka. Pisanki znad Biebrzy to najbardziej moje strony i "moja bajka".

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 218437 kilometrów
2017-06-14 08:49:42

Joanno, odszukałam Twoją wycieczę, choć "wskoczyła" z dawną datą. Bardzo ciekwe dla mnie to wszystko co opisałaś. Nie znam bowiem tego regionu . Noc Muzeów jest interesującym przedsięwzięciem, do którego rok, rocznie włącza się coraz więcej placówek i dobrze! Super skansen i dokładnie obfocone ciekawoski.

pozdrawiam :)

Edytowano: 2017-06-14 11:45:06

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-06-13 20:06:52

Oglądając Twoje zdjęcia też bardzo spodobała mi się ta pisankowa kolekcja.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020