Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Trenczyn, Marcin_Henioo

Służbowo na Słowacji cz.II, czyli Podhradie, muzeum motoryzacji w Lehocie oraz Trenczyn

2016-12-12 - 2016-12-22
2017-05-30 14:14:56
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Podhradie > Podhradie > Podhradie > Podhradie > Podhradie > Lehota pod Vtacnikom > Muzeum Motoryzacji > Trenczyn > Podhradie > Podhradie > Podhradie > Podhradie

Już wcześniej pisałem o pierwszych 2 tygodniach pobytu służbowo na Słowacji, czas na ciąg dalszy – część druga i ostatnia.Te 2 tygodnie mieszkałem we wsi Podhradie przy malowniczym zamku Sivy Kamen (tak też nazywał się hotel), z daleka oglądałem ruiny zamku, ale nie odważyłem się wejść na górę, tym bardziej, że szczerze mówiąc, nie miałem kiedy.

Widoki w Podhradie
Widoki w Podhradie


W tym okresie najważniejszy był wypad do Trenczyna, głównie do zamku. Pech chciał, że akurat tego dnia okolice Trenczyna spowiła mgła i ogarnęła pochmurna pogoda, więc z zamku nie było wiele widać. W mieście akurat był jarmark bożonarodzeniowy, więc znalezienie miejsca do zaparkowania graniczyło z cudem, ale jakoś się udało. Po zaparkowaniu udałem się do centrum, przy okazji widziałem okazały budynek synagogi, coś na kształt ryneczku, na którym było lodowisko (taka dygresja – już wiadomo, dlaczego Czesi i Słowacy to potęgi w hokeja na lodzie – w każdym praktycznie miasteczku stoi zimą lodowisko-ślizgawka). Następnie, idąc deptakiem, przeszedłem pod Wieżą Miejską (pozostałość po dawnych murach miejskich) na Plac Pokoju, na którym właśnie trwał jarmark (przy tymże placu jest jeszcze Urząd Miejski, oraz piękny kościół klasztorny św. Franciszka Ksawerego). Po zakupieniu pamiątek, udałem się już koło kolumny morowej z 1712 roku (powstała dla upamiętnienia ofiar epidemii dżumy z 1710 roku) oraz wąskimi uliczkami w stronę zamku, który pięknie góruje nad miasteczkiem.

Zamek, jak to zamek, robi ogromne wrażenie, tym bardziej że jest bardzo dobrze zachowany, inna sprawa, że w środku wiele eksponatów do obejrzenia nie ma, ale mimo to, warto go zwiedzić, polecam. Szczerze mówiąc, czekając na wejście z grupą Słowaków, na zwiedzanie, skusiłem się na obejrzenie wystawy LEGO, i muszę powiedzieć, że pozytywnie mnie ona zaskoczyła, spędziłem tam chyba z 35 minut, coś fajnego i jak dla mnie, atrakcyjnego, np. Statua Wolności z klocków LEGO.

Muzeum Motoryzacji
Muzeum Motoryzacji
Muzeum Motoryzacji

Zwiedzanie zamku trwało ponad 1,5 godziny,  przewodniczkę można było zrozumieć, ale mimo to miałem jeszcze swój przewodnik papierowy, niestety tylko po angielsku, ale spoko, dałem radę, nie było tam nic skomplikowanego. Ciekawostką zamku jest tzw. Studnia miłości, z którą wiąże się jak zwykle jakaś tragiczna, zamkowa historia. Acha, gwoli historii, zamek zaczęto wznosić już XI wieku, zaś jego okres świetności to XVII-XVIII wiek.Wracając już z zamku, zahaczyłem jeszcze o Dom Kata, o kościół rzymskokatolicki – fara p.w. Narodzenia Maryi Panny (wszystko pozamykane !!!), po czym wróciłem jeszcze przez jarmark do auta, i już do hotelu.

Muzeum Motoryzacji
Muzeum Motoryzacji

Trenczyn to bardzo urokliwe miasto, a starówkę i okoliczne atrakcje turystyczne można zobaczyć chodząc pieszo, wszędzie jest blisko. Polecam!

Jeszcze inna atrakcja, którą zobaczyłem w ciągu tych dwóch tygodni, to Muzeum Motoryzacji w Lehocie. Muzeum to było położone dosłownie rzut beretem od mojego miejsca pracy. Fajne, ciekawe miejsce, stworzone przez pasjonata motoryzacji, a po muzeum oprowadzał mnie jego syn. Kameralnie, bez tłumów, tanio. Warto, naprawdę. Posiedziałem sobie na fajnym Harley’u, którego przerobił „pod siebie” właściciel. Kto wie, kiedy jeszcze będę miał taką okazję?

Podhradie i ruiny zamku
Podhradie i ruiny zamku
Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Trenczyn Podhradie - Sivy Kamen W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu... Trenczyn Trenczyn W drodze do domu... W drodze do domu... W drodze do domu...
Avatar użytkownika
Marcin_Henioo Krajtroter 50913 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-06-06 20:18:56

Też staram się przy okazji takich wyjazdów uszczknąć coś dla siebie:) 

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-06-02 19:34:17

Ależ fajny wyjazd i do tego służbowo ! Zazdraszczam :)

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Maciej A Krajtroter 19115 kilometrów
2017-06-01 00:02:28

To ja poproszę o taki wyjazd służbowy ;-)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-05-30 22:44:12

Noo,daj Boże takie wyjazdy służbowe! Fajne miejsca zwiedziłeś przy okazji. Muzeum motoryzacji to byłaby niezla gratka dla mojego męża. A zamek też super. Robi wrażenie.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów
2017-05-30 18:07:32

Ciekawe miejsca, fajnie, że tak przy okazji służbowej Ci się udało tyle zobaczyć :) Nieznane mi rejony

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46816 kilometrów
2017-05-30 17:22:15

Fajne miejsca udało Ci się zwiedzić.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020