Z Baraniej, EmiZtg

Barania Góra

2017-05-28
2017-05-29 12:57:07
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów

Barania była przy okazji - chciałam przede wszystkim zobaczyć schronisko na Przysłopie po remoncie. Czytałam wywiady z nowymi właścicielami i podobno wszystko tam jest nowe i lepsze. Chciałam się więc na własne oczy przekonać.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kamesznica > Beskid Śląski

Na Przysłopie poprzednio byłam 6 lat temu i zapamiętałam je jako postprl-owski moloch z betonu, z zimnym wnętrzem. Akurat szliśmy trasą IV Wyrypy Beskidzkiej i po całonocnej wędrówce marzyliśmy o sytym śniadaniu i kawie. Posiłek był pyszny, duży zestaw śniadaniowy z jajeczniczą, serem, wędliną, parówkami i pomidorem, także to na plus, natomiast kawa kiepska to mało powiedziane. Zwykła zalewana z tytki. teraz podobno wszystko się zmieniło, a ja byłam tych zmian bardzo ciekawa.Ruszyliśmy żółtym szlakiem z Kamesznicy. Podejście było dość uciążliwe, ciągle w górę, żadnych zakosów, tylko monotnia. Łatwiej zrobiło się po połączeniu się szlaków z niebieskim. Na Karolówkę podejścia niemal nie zauważyłam. Po drodze minęliśmy kapliczkę z czasów powstania styczniowego i to by było na tyle, jeśli chodzi o atrakcje. Potem jeszcze zajrzeliśmy do muzeum turystyki górskiej (wstęp woly, ekspozycja ciekawa, warto wejść), a następnie do schroniska. Jego wnętrze rzeczywiście jest bardzo przytulne, zmieniło się umiejscowienie bufetu, ale podział na dwie sale nadal jest. Do wyboru mamy kilka typowo schroniskowych dań plus kilka nietypowych, jak gnocchi ze szpinakiem. Ceny raczej wysokie. Są też piwa butelkowane, głównie czeskie, po 11 zł za pół litra - hiper drogo, obok mnie w Żabce są podobne po 4 zł, także te ceny to przegięcie... Lane są dwa: jasny i ciemny Opat. Pierwszy raz je piłam, typowy pilzner. Oprócz piw jest też ekspres do kawy, a co za tym idzie kilka standardowych rodzajów kaw. Chcieliśmy skosztować czegoś z menu, więc wzięliśmy testową pomidorową. Była poprawna, bez szału, czuć że nie na mięsie, a nawet nie na kościach. Ewentualnie na kostce - rosołowej 😉.

Panorama z Baraniej Góry
Panorama z Baraniej Góry

Dużą zaletą są nowoczesne toalety wyposażone we wszystko, co potrzeba, w tym papier - biały i delikatny, wow.

Na Baranią podejście jak zwykle, godzinka w jedną, pół godzinki w drugą. Na szczycie warto wejść na wieżę - widoki jak z bajki na cztery strony świata.

podejście na szczyt
widok w stronę Skrzycznego
kapliczka na szlaku


Podczas zejścia nie spotkaliśmy nikogo, co nas akurat nie zdziwiło: szlak żółty jest kamienisty, stromawy, bez widoków. Idzie się dnem doliny, a po lewej płynie strumień. Na pewno szlaki z Kubalonki są bardziej interesujące.

Trasa: http://www.planetagor.pl/places/application/TrialPage.php?ID=18198Widok z Kociego Wierchu
Avatar użytkownika
EmiZtg Krajtroter 18484 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2017-05-29 15:04:33

W ten weekend też pierwszy raz piłam tego Opata, ciemnego 🙂 To dobrze że zmiany na lepsze 🙂

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021