Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, mokunka

Muzeum Chleba w Ustce i spacer o zachodzie słońca

2017-05-09
2017-05-09 21:49:36
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Muzeum Chleba w Ustce chciałam obejrzeć już podczas ubiegłorocznego pobytu. Jednak wtedy byliśmy w marcu i niestety takowe nie było czynne. Teraz mogliśmy sie przekonac, iż to interesująca placówka i ciekawe eksponaty.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Ustka

Muzeum Chleba w Ustce chciałam obejrzeć już podczas ubiegłorocznego pobytu. Jednak wtedy byliśmy w marcu i niestety takowe nie było czynne. Toteż teraz nadrabiamy usteckie zaległości.Znamy już analogiczne placówki bowiem Muzeum Chleba zwiedzaliśmy w Radzionkowie na Śląsku oraz z Ustroniu Morskim (gdzieś wśród moich dawnych wycieczek obydwa są opisane) tym bardziej interesowało mnie jak owo muzeum w Ustce jest zorganizowane, jakie są eksponaty itd, itp.Usteckie Muzeum Chleba mieści się przy uliczce , która prowadzi wprost do portu. To ulica Marynarki Polskiej. Pełniąca rolę deptaku (?) pełno w niej knajpek, kafejek, lodziarni, smażalni, herbaciarni oraz hoteli i pensjonatów. Niby ruch samochodowy tam też jest , ale w mocno ograniczonym zakresie jak dojazd do hoteli czy dla zaopatrzenia….

Muzeum znajduje się w zabytkowym narożnym budynku, na pierwszym piętrze. Jego właścicielem jest pan Brzóska, który w tym samym budynku na parterze prowadzi niewielką piekarnio-cukiernię. Muzeum Chleba to bogato zaopatrzone w eksponaty trzy salki wystawowe. Wszystko co związane z wypiekami można tam spotkać. Są eksponaty liczące kilka wieków, nad przeznaczeniem , których trzeba się mocno zastanowić, jak i te "niedawne" z XX wieku . Sporo zeskanowanych dokumentów. Jest także duża kolekcja np. młynków do kawy czy pieprzu. Jest i replika dawnego pieca chlebowego . W szklanych słoikach umieszczono ziarna wielu różnego rodzaju zbóż, z których wypieka się chleby, placki czy podpłomyki pod każda szerokością geograficzną.

Zwiedzać można samodzielnie lub z przewodnikiem , pod warunkiem przyłączenia się do grupy zorganizowanej. Nam się to udało. Wtedy w pakiecie jest film dydaktyczny „Od ziarenka do bochenka” , oglądając go miałam wrażenie , że analogiczny widziałam w już Radzionkowie…Koszt zwiedzania nie jest wygórowany. To zaledwie 6 zł, a w grupie zorganizowanej to 4 złote. Dla dzieci przewidziane są zniżki.

Oczywiście spacerowaliśmy dziś też po plaży i po nadbrzeżu dość sporo .Do południa udało mi się spotkać na plaży poszukiwaczy bursztynu , których rzecz jasna obfociłam ! Wieczorem już tylko króciutki spacerek i kilka fot nadmorskich już o zachodzie słońca.

poszukiwacze bursztynu ta i 4 kolejne foty foty z wieczornego spaceru ta i 10 kolejnych
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2017-05-11 07:26:25

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Znamy to miejsce tylko z Internetu, a szkoda, mamy w planach od jakiegoś czasu własnie to w Radzionkowie :) [/cytuj] Do Radzionkowa Aniu koniecznie sie wybierzcie :) Macie bliziutko. Zajęcia dla dzieci tam świetne bo podobnie jak Danusia w Ustce, ja w Radzionkowie z kolejnymi klasami bywałam. Teraz jest tam w ramach jednego biletu również Muzeum Szkoły a i samo radzionkowskie Muzeum Chleba jest znacznie większę niż to usteckie, zajmuje dwie duże hale ! pozdrawiam :) [/cytuj]

To super, dzięki :)

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-05-11 07:14:55

[cytuj autor=' mokunka'][cytuj autor=' Danusia']To miejsce znam bardzo dobrze:-) Byłam tam wiele razy z klasą na wycieczce. Rzeczywiście sporo w tym muzem eksponatów. Dla mnie zwiedzanie Muzeum Chleba było o tyle ciekawsze,że wiele z nich znam z dzieciństwa. Jako dziecko spędzałam wakacje u wujka ,który prowadził własną piekarnię. Zapachy , sprzęty i niezapomniane wrażenia z tamtego czasu pamiętam bardzo dobrze do dziś. Namiastkę tego wspomnienia znalazłam właśnie w Muzeum Brzóski. Fajnie,że zajrzeliście i tam. A usteckie krówki już próbowaliście?? Ostatnio edytowany: 2017-05-10 09:07[/cytuj]         Oczywiście Danusiu, krówka ustecka zdegustowana, w Cafe Mistral. Nawet juz w ubiegłym roku będąc tu podglądaliśmy produkcję (przez szybę zaplecze widoczne). W tym roku odkryliśmy, iż Cafe Mistral ma drugą kafejkę po zachodniej stronie Ustki, tuz przy zejściu z ruchomej kładki. pozdrawiam :) Ostatnio edytowany: 2017-05-10 21:00[/cytuj]

Ooo to i tam działa krówkowa manufaktura...dobrze wiedzieć:)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-05-10 21:04:07

[cytuj autor='Piernikarczyk Anna']Znamy to miejsce tylko z Internetu, a szkoda, mamy w planach od jakiegoś czasu własnie to w Radzionkowie :) [/cytuj]

Do Radzionkowa Aniu koniecznie sie wybierzcie :) Macie bliziutko. Zajęcia dla dzieci tam świetne bo podobnie jak Danusia w Ustce, ja w Radzionkowie z kolejnymi klasami bywałam. Teraz jest tam w ramach jednego biletu również Muzeum Szkoły a i samo radzionkowskie Muzeum Chleba jest znacznie większę niż to usteckie, zajmuje dwie duże hale !

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-05-10 20:58:55

[cytuj autor=' Danusia']To miejsce znam bardzo dobrze:-) Byłam tam wiele razy z klasą na wycieczce. Rzeczywiście sporo w tym muzem eksponatów. Dla mnie zwiedzanie Muzeum Chleba było o tyle ciekawsze,że wiele z nich znam z dzieciństwa. Jako dziecko spędzałam wakacje u wujka ,który prowadził własną piekarnię. Zapachy , sprzęty i niezapomniane wrażenia z tamtego czasu pamiętam bardzo dobrze do dziś. Namiastkę tego wspomnienia znalazłam właśnie w Muzeum Brzóski. Fajnie,że zajrzeliście i tam. A usteckie krówki już próbowaliście?? Ostatnio edytowany: 2017-05-10 09:07[/cytuj]

        Oczywiście Danusiu, krówka ustecka zdegustowana, w Cafe Mistral. Nawet juz w ubiegłym roku będąc tu podglądaliśmy produkcję (przez szybę zaplecze widoczne). W tym roku odkryliśmy, iż Cafe Mistral ma drugą kafejkę po zachodniej stronie Ustki, tuz przy zejściu z ruchomej kładki.

pozdrawiam :)

Ostatnio edytowany: 2017-05-10 21:00

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-05-10 09:06:50

To miejsce znam bardzo dobrze:-) Byłam tam wiele razy z klasą na wycieczce. Rzeczywiście sporo w tym muzem eksponatów. Dla mnie zwiedzanie Muzeum Chleba było o tyle ciekawsze,że wiele z nich znam z dzieciństwa. Jako dziecko spędzałam wakacje u wujka ,który prowadził własną piekarnię. Zapachy , sprzęty i niezapomniane wrażenia z tamtego czasu pamiętam bardzo dobrze do dziś. Namiastkę tego wspomnienia znalazłam właśnie w Muzeum Brzóski. Fajnie,że zajrzeliście i tam. A usteckie krówki już próbowaliście??

Ostatnio edytowany: 2017-05-10 09:07

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125485 kilometrów
2017-05-10 08:37:49

Znamy to miejsce tylko z Internetu, a szkoda, mamy w planach od jakiegoś czasu własnie to w Radzionkowie :)

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-05-10 08:35:05

[cytuj autor=' Anja']Ciekawe miejsce, nigdy nie byłam w takowym. [/cytuj]

Warto Aniu się wybrać , jeśli tylko  bedziesz miała okazję.Muzea Chleba organizują też pieczenie chleba, gdzie zwiedzający mogą z otrzymanego kawałka ciasta (już wyrobionego i wyrośnietego, bo to jednak trwa sporo przy wypieku tradycyjnym) formułowac bułki, rogale, chlebki. Miałam okazję uczestniczyć w takim wypieku w Radzionkowie.Świetna sprawa :)

pozdrawiam :)

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 14965 kilometrów
2017-05-10 07:23:07

Ciekawe miejsce, nigdy nie byłam w takowym.

Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
2017-05-09 22:15:34

[cytuj autor=' marian']Bardzo ciekawe muzeum. Skansen Chleba w Ustoniu Twoimi śladami udało mi się zobaczyć to może kiedyś i  te muzeum będę miał okazje zwiedzić. [/cytuj]

Zając twoją krajtroterską charyzmę Marianie to niewątpliwie i tutaj zapewne zawitasz !

pozdrawiam:)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2017-05-09 22:13:41

Bardzo ciekawe muzeum. Skansen Chleba w Ustoniu Twoimi śladami udało mi się zobaczyć to może kiedyś i  te muzeum będę miał okazje zwiedzić.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020