Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
, Angelika Krajewska

Zamek Lubomirskich w Wiśniczu

2017-05-02
2017-05-08 07:13:14
Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Kolejnym zamkiem Małopolski, który koniecznie trzeba odwiedzić, jest zamek w Nowym Wiśniczu, usytuowany na zalesionym wzniesieniu. Tutaj ponoć królowa Bona dokonała iście kaskaderskiego wyczynu, którego nie powstydziłby się kinowy przebój z Hollywood.
Historia zamku rozpoczyna się w II połowie XIV wieku, kiedy to Jan Kmita herbu Szreniawa zbudował niewielki zamek z jedną wieżą, otoczony palisadą i wałem ziemnym. Następni właściciele rozbudowywali budowlę o kolejne wieże i umocnienia. Istotną rolę w przekształceniu zamku w potężną warownię odegrali Piotr III Kmita oraz Piotr V. Właśnie za czasów Piotra V, wojewody krakowskiego i marszałka wielkiego koronnego, nastąpił największy rozwój zamku.

Legenda o królowej Bonie

Królowa Bona często gościła u Piotra Kmity, ówczesnego właściciela zamku. Na jednym z przyjęć, postanowiła objechać na osiołku po gzymsie jednej z wież.  Bona wykonała swój kaskaderski wyczyn i wróciła do zabawy. Według legendy kiedy chciała się pozbyć jakiegoś przeciwnika politycznego rzucała mu wyzwanie konnej przejażdżki po murku wieży. Nikt jej nie odmawiał co kończyło się śmiercią śmiałka, ponieważ w przeciwieństwie do osłów konie bały się wysokości i zrzucały jeźdźców.

W 1553 roku zamek w Nowym Wiśniczu przeszedł w ręce rodziny Barzich. Niedługo potem w 1593 r. właścicielem zamku został Sebastian Lubomirski, przejmując budowlę za długi Barzich. Lubomirski oraz jego syn Stanisław przebudowali zamek i dodali mu jeszcze więcej świetności. W 1616 r. Stanisław Lubomirski u podnóża zamku ufundował miasto Nowy Wiśnicz. Dotychczasowy Wiśnicz został przemianowany natomiast na Stary Wiśnicz. Stanisław ufundował również klasztor karmelitów bosych, znajdujący się powyżej zamku. Obecnie w budynkach klasztoru mieści się zakład karny.

Samowystarczalna twierdza

Zamek w Nowym Wiśniczu miał przetrwać nawet 3-letnie oblężenie bez konieczności kontaktowania się ze światem zewnętrznym. Jednak w 1655 roku został bez obrony zajęty przez Szwedów, którzy złupili zamek wywożąc ponoć aż 150 wozów pełnych kosztowności i dzieł sztuki. Prawdopodobnie jednak w rzeczywistości kosztowności było mniej.

Z tego powodu nie możemy podziwiać prawie nic z tamtego ówczesnego wyposażenia zamku, aczkolwiek powoli kompletowane jest wyposażenie mające chociaż w części odtworzyć klimat budowli z czasów jej świetności. Niektóre eksponaty zostały w zeszłym wieku przeniesione tutaj z Wawelu.

Przez pewien czas był własnością Sanguszków, Zamoyskich i Straszewskich. W 1831 roku zamek został ostatecznie zniszczony przez pożar. Na początku XX wieku Zjednoczenie Rodowe Lubomirskich rozpoczęło odbudowę zamku, jednak wojna przerwała ich starania.

Po wojnie w 1945 r. zamek przejęło państwo i odbudowało zamek. Skalę prac może zobrazować fakt, że nie było w ogóle stropów. Obecnie zamek należy do rodziny Lubomirskich .

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Nowy Wiśnicz

Wspaniała bryła zamku urzekła mnie od pierwszej chwili. Nie wiem co bardziej mi się podobało , podziwianie zamku z zewnątrz czy zwiedzanie wnętrz. Warto je zobaczyć.   Zamek w wyniku zawieruch wojennych został po prostu spustoszony. Dobrze, że znaleźli się ludzie, którym zależało, aby zamek odrestaurować i zachować dla następnych pokoleń. Do zamku trzeba przyjechać najpóźniej do 16.30, żeby zostać wpuszczonym do środka. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ponad godzinę ,cena biletu to 14 zl osoba dorosła dziecko 9 zl .Polecam zwiedzanie w ciepłe dni. Świetnie nadaje się dla całej rodziny. Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
Angelika Krajewska Krajtroter 10053 kilometrów
2017-05-08 22:00:12

Naprawde warto :)

Avatar użytkownika
Danusia Krajtroter 183047 kilometrów
2017-05-08 19:28:39

To miejsce jeszcze wciąż przed mną. Twoje fotki zachęcają,by się tam udać.

Avatar użytkownika
Anja Krajtroter 15945 kilometrów
2017-05-08 09:11:57

Nie miałam okazji, jak będę w okolicy z pewnością zawitam.

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1138293 kilometrów
2017-05-08 08:45:52

Piękne miejsca zwiedzacie, my też oglądaliśmy wnętrza tego zamku, bardzo ładny obiekt:)

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020