, mirosław

zwiedzanie czeskich zamków i jaskiń

2017-05-04
2017-05-04 19:04:39
Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów

Tym razem udałem się ponownie do czech aby zobaczyć jaskinie na pomezi,oraz jaskinie na spicaku,a w trakcji przejazdu udało mi się również zwiedzić zamek w jeseniku i velkich losinach,ale po kolei.

Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Otmuchów > jesenik > velke losiny

moją wycieczkę rozpoczełem od przyjazdu do otmuchowa aby zwiedzić tutejszy zamek,jak się okazało na miejscu w zamku była restauracja i zwiedzanie było utrudnione,więc zwiedziłem go tylko z zewnątrz i ruszyłem w dalszą drogę.Następnym punktem mojej wycieczki było przejście graniczne w głuchołazach które pokonałem bez problemu i jadąc za drogowskazem trafiłem na jaskinie na pomezi,jaskinia ta charakteryzuje się niesamowitymi korytarzami( Jaskinie stalaktytowe znajdujące się w osadzie jednoimiennej. Chodzi o rozległy labirynt stalaktytowy, który został odkryty w roku 1936. Jaskinie te były udostępnione w roku 1950. Rzeczka podziemna tworzy tu liczne jeziorka sintrowe. Jaskinie te górują swą stalaktytową dekoracją, przede wszystkim jaskinie Kralowski dom i Klenotnica. Chodzi o największe i najczęściej odwiedzane jaskinie Krasu Jesionickiego. Długość udostępnionych korytarzy wynosi 460 m, zwiedzanie trwa około 50 minut. Obszar ten cieszy się charakterystyczną roślinnością buczyn.​)Po jej zwiedzeniu ruszam dalej,a mianowicie do następnej jaskini na moim szlaku,tym razem docieram do jaskini na spicaku,Jaskinia na Špičáku jest drugą po Jaskini Na Pomezi jaskinią Gór Rychlebskich, położoną bardzo blisko Polski, w byłym kamieniołomie marmurów ulokowanym na zboczach niewysokiego szczytu Velký Špičák w pobliżu wsi Písečna w Olomouckim Kraju.​Po zwiedzeniu tejże jaskini podejmuje decyzje aby zobaczyć zamek w miejscowości velke losiny,dotarwszy na miejsce udało mi się załapać na zwiedzanie tego zamku z przewodnikiem,naszczęście pani przewodnik oprowadzało polską wycieczkę,(Na miejscu dzisiejszego renesansowego wysokiego zamku pierwotnie stała gotycka twierdza, której istnienie jest udokumentowane w 1569 roku. Już od końca XV wieku właścicielem tutejszego majątku był wybitny morawski ród szlachecki Žerotínów. Na zamek Velké Losiny przenieśli się z Šumperka w 1562 roku. W przybliżeniu o 20 lat później Jan z Žerotína zaczął przemianę gotyckiej twierdzy na reprezentacyjną siedzibę rodową. Jan z Žerotína stał się jednocześnie założycielem tutejszego sanatorium i do dziś działającej manufaktury papierniczej. W latach osiemdziesiątych XVI wieku powstało renesansowe skrzydło dzisiejszego zamku (wysoki zamek). Częścią nowego zamku był też ogród zamkowy i umocnienia.​).Po dniu pełnym wrażeń postanowiłem wracać do domu,będąc już na polskiej stronie,postanowiłem jeszcze zboczyć z zaplanowanej trasy i zobaczyć twierdze nyską.Co zajeło mi dodatkową godzine.po jej zwiedzeniu i odpoczynku,obieram kurs powrotny do domu,szczęśliwy i pełen pozytywnych wrażeń docieram póżnym wieczorem do domu.Avatar użytkownika
mirosław Krajtroter 50304 kilometrów

Komentarze

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47352 kilometrów
2017-05-09 08:11:02

Bardzo ciekawa wycieczka.Podobają mi się Twoje wycieczki.

Małgorzata Nowicjusz 2 kilometrów
2017-05-09 07:50:16

Wycieczka fajna, ale lepiej czytałoby się o niej, gdyby nie było tyle błędów!

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1146590 kilometrów
2017-05-05 12:10:12

Fajne, lubię jaskinie 🙂

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021