Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
7.05.2016r. W drodze do Trzyńca, Tadeusz Walkowicz

Witajcie w Serbii - 2016r.

2016-05-07 - 2016-05-15
2017-05-19 13:39:29
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Sarajewo

7.05.2016r.Wyjazd z Częstochowy do Woszczyc – Orzesze, przesiadka do autokaru który jedzie przez Słowację na Węgry. Zwiedzanie Budapesztu położonego nad Dunajem,. Zobaczymy Plac Bohaterów, Wzgórze Zamkowe z Basztami Rybackimi i kościołem Macieja. Także piękny widok na miasto i rzekę z Góry Gellerta. Zatrzymujemy się tutaj na nocleg.

Była granica Czesko - Słowacka
Była granica Czesko - Słowacka


8.05.2016r.

Po śniadaniu ruszamy dalej do Serbii. Po przekroczeniu granicy kierujemy się do Suboticy. Subotica jest prawdziwą mozaiką narodowościową. Mieszkają tutaj Węgrzy, Buniewcy,, Chorwaci, Czarnogórcy i Romowie. W centrum miasta odwiedzimy ratusz. Zwiedzamy salę posiedzeń Rady Miasta. Wchodzimy na wieża / 45 m. / jest symbolem miasta i jednocześnie najwyższym punktem w okolicy. Podziwiamy zabytki Suboticy w stylu węgierskiej secesji. Zabytki do zwiedzania:

Była granica Słowacko - Węgierska
Plac Bohaterów w Budapeszcie
Plac Bohaterów w Budapeszcie

Kościół Franciszkański - Na pozostałościach średniowiecznej twierdzy z XV wieku, w 1736 roku wzniesiono kościół franciszkański, którego patronem został św. Michał,Synagoga - Zbudowana w 1902r. Kopuła tej secesyjnej synagogi ma wysokość 40 metrów. Wnętrze zdobione jest stylizowanymi płatkami tulipanów, goździków i pawich piór, obecnie w remoncie,

Plac Bohaterów w Budapeszcie
Plac Bohaterów w Budapeszcie

Katedra – Barokowy kościół z 1779r., Św. Teresy Awilskiej, patronki Suboticy,
Serbski kościół prawosławny - Cerkiew pod wezwanie Św. Zmartwychwstania Pańskiego została wzniesiona w roku 1726, w najwyższym punkcie ówczesnego starego miasta. Obecny wygląd tej barakowej cerkwi pochodzi z 1910 roku, kiedy powstała nowa wieża oraz ustawiono nowy ikonostas.

Następnie ruszamy dalej w kierunku Nowego Sadu - stolicy autonomicznego okręgu Wojwodina. Zwiedzamy Cerkiew św. Mikołaja. Niedługo potem zatrzymujemy się przy Kościele Pokoju – miejsce podpisania pokoju między Serbią, Rosją i Turcją. Znajdujemy się w region która słynie z monastyrów oraz uprawy winorośli. Odwiedzimy jedną z miejscowych winiarni gdzie próbujemy miejscowych win / 8 gatunków / i tradycyjnych przekąsek. Zatrzymujemy się Karłowicach, spacer po barokowym centrum miasta – podziwiamy Pałac Patriarchy, cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie. Zatrzymujemy się na nocleg i obiadokolację.

Piwiarnia na kołach
Piwiarnia na kołach

9.05.2016r.

Po śniadaniu jedziemy do stolicy Serbii – Belgradu. Zwiedzanie stolicy Serbii rozpoczynamy / byłem tu dwa lata temu / spacerem po parku utworzonym na terenie twierdzy Kalemegdan. Kalemegdan jest świadectwem długiej i skomplikowanej historii, w którym panowali m.in. Celtowie, Grecy i Austriacy. Dzisiaj jest to popularne miejsce wypoczynku z przepiękną panoramą na rzeki Sawę i Dunaj. Park założony w 1867 roku i do dziś można tutaj ciekawie spędzić czas odwiedzając ogród zoologiczny, obiekty sportowe oraz rekreacyjne. Teraz chwila na spacer po ulicy Kneza Mihajla. Przejazd do Smedereva i zwiedzanie największej twierdzy średniowiecznej na Bałkanach. Została ona zbudowana w 1428 r. ma 25 wież, które mają 11 metrów szerokości i 20 metrów wysokości. Twierdza przetrwała wiele oblężeń na przestrzeni wieków. Poważne uszkodzenia nastąpiły dopiero podczas II wojny światowej a spowodowane były tym, że w jej murach przechowywane były materiały wybuchowe. Z twierdzy rozciąga się ładny widok na miasteczko i na Dunaj. W centrum miasta znajduje się Cerkiew z 1822r. Po dłuższej jeździe zatrzymujemy się przy średniowiecznej twierdzy Golubac, która znajduje się przy wejściu do Parku Narodowego Djerdap, został utworzony w 1974r. Miejsce to jest szczególnie ważne dla Polaków, gdyż właśnie tutaj zginął nasz najsłynniejszy rycerz - Zawisza Czarny. Twierdza jest obecnie w remoncie, podziwiamy mury i baszty. Ostatni punkt programu to wizyta w eko-wiosce Kapetan Miśin Breg. Degustujemy serbskie przysmaki widokiem na wody Dunaju. Przejazd do hotelu w Dolnym Milanovacu.

Widoki ze Wzgórza Zamkowego - Parlament
.Baszty rybackie
.Pomnik Św. Stefana

10.05.2016r.

Po śniadaniu podjeżdżamy do statku który zabierze na rejs po Dunaju w Żelaznych Wrotach. W czasie rejsu podziwiamy największą skalną rzeźbę w Europie - legendarnego wodza Daków, Decebala oraz Tablicę Trajana, upamiętniającą budowę drogi w przełomie Dunaju w II w n.e. Krótka wizyta w Negotinie, spacer po rynku. Przejazd do Rajaczkich Piwnic winnych koło Negotina. To unikatowe kilkusetletnie kamienne piwnice, w których do dziś leżakują wysokiej jakości wina, produkowane metodami mającymi swoje korzenie w starożytności. W jednej z piwnic degustujemy lokalne wina i tradycyjne smakołyki. Przejazd do miasta Zajeczar, przy granicy z Bułgarią.

Kościół Macieja
Kościół Macieja

11.05.2016r.

Hotel znajduje się w pięknej okolicy. Po śniadaniu wizyta w Muzeum Narodowym. Znajdują się tutaj eksponaty z wykopalisk Felix Romuliana. Przejazd do archeologicznego wykopaliska Felix Romuliana - pałacu cesarskiego ozdobionego mozaikami z III w. n.e, otoczone murami. Następny punkt programu to zwiedzanie monastyru Manasija - najlepiej ufortyfikowanego w całej Serbii. Po południu udamy się do Resavskiej Jaskini - jednej z najciekawszych w Serbii ze względu na bogatą szatę naciekową. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Widoki ze Wzgórza Zamkowego
Widoki ze Wzgórza Zamkowego

12.05.2016r.

Po śniadaniu przejazd widokową trasą doliny rzeki Ibar zwaną Doliną Jorgovana do średniowiecznego kompleksu klasztornego Studenica, pięknie położonego w dolinie rzeki o tej samej nazwie. To największy i najbogatszy serbski klasztor. Na terenie otoczonym murami z znajdują się trzy cerkwie, w tym Cerkiew Królewska z dobrze zachowanymi cennymi freskami z XIV w. Po dłuższej jeździe znajdujemy się Novym Pazar, miasta o orientalnym, tureckim charakterze. Zwiedzanie cerkwi św. Piotra z IX w., najstarszej w Serbii. Teraz czas na rejs łódkami meandrami kanionu rzeki Uvac - najpiękniejszego miejsca w Serbii. Na niedostępnych półkach skalnych gnieżdżą się tam sępy białogłowe. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Uliczki Starówki
Budapeszt w Góry Gellerta
8.05.2016r, Ratusz w Suboticy

13.05.2016r.
Po śniadaniu przejazd do Sjenicy, zwanej „serbską Syberią”. Wyprawa busami na punkt widokowy Modlitwa, skąd widać zjawiskowo uformowane meandry rzeki Uvca i mamy szczęście podziwiamy w locie sępy białogłowe. Kanion Uvca jest głównym siedliskiem tych ogromnych ptaków. Przejazd do Mokrej Gory i spacer po Drvengradzie - drewnianej wiosce zbudowanej przez znanego reżysera, Emira Kusturicę. Zakwaterowanie w hotelu, w zabytkowych budynkach stacji kolejowej należącej do Kolei Serbskich.


14.05.2016r.

Wnętrza ratusza
Wnętrza ratusza

Wcześnie rano przejażdżka zabytkową kolejką wąskotorową, zwaną Szargańska Osmica. Trasa prowadzi przez 22 tunele, 5 mostów i pokonuje różnicę poziomów około 300 metrów na całkowitej długości 15 km. Po drodze pociąg zatrzymuje się w ciekawych widokowo miejscach, między innymi na stacji Golubici, zbudowanej specjalnie na potrzeby filmu Emira Kusturicy „Życie jest cudem”. Powrót śniadanie i wyjazd. Przejazd do Bośni i Hercegowiny. W Wyszegradzie spacer przez najsłynniejszy most na Bałkanach, zbudowany w XVI w. most byłła się inspiracją dla pisarza Ivo Andrića do napisania powieści pt.: „Most na Drinie”, za którą otrzymał Nagrodę Nobla. Czas wolny w Andrićgradzie, kolejnej realizacji pomysłu Emira Kusturicy, który chciał w ten sposób upamiętnić autora powieści. Przejazd w kierunku Sarajewa. Zakwaterowanie w hotelu.

15.05.2016r.

Witraż
Witraż

Wyjeżdżamy z Sarajewa, na budynkach widać jeszcze ślady ostatniej i bombardowań. Zatrzymujemy na spacer po rezerwacie źródeł rzeki Bosny, głównej rzeki Bośni. Zaczęło padać. Krótki postój przy młynkach na rzece Pliva, stojących malowniczo wśród uskoków wodnych rzeki. Przejazd do miasta Jajce, położonego na jajowatym wzgórzu nad wodospadem. Głównymi atrakcjami Jajce są: twierdza górująca nad miastem, katakumby i meczet żeński. W drodze powrotnej niesamowitym kanionem rzeki Vrbas kierujemy się na Banja Lukę. Przejazd do Polski przez Słowenię, Austrię i Czechy. Następne dnia w godzinach porannych docieramy do końca wycieczki.

 Sala posiedzeń Rady Miasta - prezydium
Widok z wieży Ratusza -Teatr
Widok z wieży - Katedra

Przejechaliśmy około 3600 km.

 Widok z wieży - Fontanna
Widok z wieży - Fontanna
Widok z wieży- Synagoga Pomnik hydraulika Pomnik na rynku Budnek telewizji - ruiny Karlowice - Cerkiew św. Mikołaja Cerkiew św. Mikołaja Cerkiew św. Mikołaja - rozmowa z popem Malowidła wew. Oczekiwania na ślub - pop proponuje im przyjść jutro Kościół Pokoju - miejsce podpisania pokoju między Rosją, Turcją i Serbi Kościół Pokoju Kościół Pokoju Degustacja win i potraw Budunek gimnazjum z 1790r Karłowice - spacer po centrum Karłowice - spacer po centrum Karłowice - spacer po centrum 8.05.2016r. Belgrad Twierdza Kalemegdan Pojazdy z I w. św. Pojazdy z I w. św. Pojazdy z I w. św. Pojazdy z I w. św. Pojazdy z II w. św. Rzeki Sawa i Dunaj Twierdza Kalemegdan Pomnik wdzięczności francuzów Ulica Kneza Mihajla Ulica Kneza Mihajla Twierdza Smederev Mury zewnętrzne Twierdza Smederev Mury zewnętrzne Poziomy zabudowań Widok na Dunaj Spacer po murach Miasto wewnętrzne Baszta wewnętrza Taran Miasto Smederev Cerkiew z 1822r Twierdza Golubac Baszta nad Dunajem Płyta pamięci Zawiszy Czarnego Twierdza Golubac - w remoncie Wioska Kapetan Misin Breg Widok na Dunaj Potrawy dnia Potrawy dnia 10.05.2016r. Rejs po Dunaju do Żelaznych Wrót Monastryr Skalna rzeźba wodza Decebasla Tablica Trajana Negotin Negotin - cerkiew Negotin - cerkiew wew. Negotin - cerkiew wew. Negotin - pomnik Negotin Piwnice Piwnice No to degustujemy .... Osiem rodzajów win i rakija Miasto Zajeczar 11.05.2016r. W hotelu Budynek Muzeum w Zajecar Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana Mozaika Rzeźby z wykopalisk Felix Romuliana Makieta Felix Romuliana Stroje Wyposażenie Pałac cesarski Felix Romuliana Wykopaliska wew. pałacu Schody świątyni Mozaika światyni Wykopaliska wew. pałacu Przerwa na piwo Lew Monastyr Manasija Wnętrza monastyru Mury obronne monastyru Monastyr Manasija Mury obronne monastyru Jaskinia Resavska Jaskinia Resavska wew. Jaskinia Resavska wew. Jaskinia Resavska wew. Jaskinia Resavska wew. 12.05.2016r. Kompleks Klasztoru Studenica Wewnątrz cerkwi Wewnątrz cerkwi Znajdują się tu trzy cerkwie Teren klasztoru Jedna z cerkwi Wewnątrz cerkwi Jedna z cerkwi Przejazd do Novego Pazaru - stary cmentarz Kanion rzeki Uvac Płyniemy łódką Płyniemy łódką Kanion rzeki Uvac Kanion rzeki Uvac - jaskinia Kanion rzeki Uvac - jaskinia wew. 13.05.2016r. Kanion rzeki Uvac Idziemy do wsi Wieś Drvengrad zbudowana przez rezysera Emira Kusturicę Wieś Drvengrad Wieś Drvengrad Wieś Drvengrad Wieś Drvengrad Wieś Drvengrad - dom garncarza Pokaz lepienia garnków glinianych Wieś Drvengrad Wieś Drvengrad i zabytkowy pojazd 14.05.2016r. Hotel w Mokrej Gorze w starych budynkach koleji Mokra Gora i Ja Zabytki Zabytki Jedziemy na przejażdzkę starym pociągiem Peron w Mokrej Gorze - wsiadać Widoki z pociągu Stacja Golubici zbudowanej dla Emira Kusturicy Stacja Golubici zbudowanej dla Emira Kusturicy Wracamy i potoki Jedziemy do Bośni i Hercegowiny 15.05.2016r. Adrićgrad Andrićgrad Andrićgrad Cerkiew Wew. cerkwi Andrićgrad Most kamienny z XVIw. Jedzimy do Sarajewa Sarajewo Sarajewo - ślub Sarajewo Sarajewo Sarajewo Sarajewo Sarajewo Meczet w Sarajewie Przed meczetem Przed meczetem - strona męska Przed meczetem - a Wy tutaj Sarajewo - uliczki Sarajewo - uliczki Kosciół katolicki Kosciół katolicki w wew Liczne miejsca gdzie ginęli ludzi w czasie oblężenia miasta Sarajewo Sarajewo Sarajewo Ślady po pociskach Spacer po Rezerwacie źródeł rzeki Bosna Spacer Wodospad i Ja Sjesta Spacer po Rezerwacie Spacer po Rezerwacie - para Młynki rzeki Pliva Młynki rzeki Pliva Młynki rzeki Pliva Teraz do kanionu rzeki Vrbas Kanion rzeki Vrbas Kanion rzeki Vrbas Kanion rzeki Vrbas Kanion rzeki Vrbas
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
2017-05-19 21:56:10

Dzięki Marianie, jutro Góry Bałkanów i Siedmiogród - Bułagaria i Rumunia.

 

Pozdrawiam Tadek

Ostatnio edytowany: 2017-05-19 21:56

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 46652 kilometrów
2017-05-19 17:49:05

Super wycieczka.Masz szczęście że tyle ciekawych krajów udało Ci się zwiedzić.Wspomnienia na lata.Tak trzymaj.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020