Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
20.05.2015r. Wyspa Akdamar na Jeziorze Van, Tadeusz Walkowicz

Turcja - 2015r. cz. II.

2015-05-20 - 2015-05-26
2017-05-03 07:36:52
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Alanyia

cd. Turcja20.05.2015r.

Jezioro Van i góry
Jezioro Van i góry

Przejazd w kierunku największego jeziora w Turcji - Van. Jezioro Van to największy śródlądowy akwen w Turcji i jedno z najwyżej położonych jezior na świecie (1646 m n.p.m.). Zasilane licznymi górskimi strumieniami, nie ma żadnego widocznego ujścia, a stały poziom wody utrzymuje się dzięki parowaniu, co powoduje duże stężenie minerałów i wysoką zasadowość. Pranie ubrań w wodzie z jeziora nie wymaga stosowania detergentów. Kąpiel w jeziorze Wan pozostawia na skórze warstewkę soli; jej stężenie jest tu sześciokrotnie wyższe niż w morzu, stąd wody te mają, podobnie jak w Morzu Martwym, właściwości lecznicze. Przeprawa statkiem na wyspę Akdamar, gdzie zobaczymy słynny ormiański kościół z fascynującym kompleksem płaskorzeźb. Przyjazd przez miasto Batman do Hasankeyf - to urocze asyryjskie miasto skalne położone nad brzegiem rzeki Tygrys. Jest to miasto starożytne w ruinie. Zostało założone w czasach rzymskich jako posterunek graniczny z Persją. Będzie zalane przez zaporę na Tygrysie. Teraz jedziemy do Midyat, będącego przykładem miasta, w którym nadal żyją chrześcijanie obrządku syryjskiego. Midyat słynie także z oryginalnych „ażurowych” wyrobów ze srebra. Nocleg w Midyat.

21.05.2015r.

Jezioro Van - woda sodowa
Ormiański kościół z X w.
Wew. kościoła


Przejazd w kierunku Sanliurfa. Po drodze zwiedzimy biblijną wioskę Harranu, słynącą z domów - uli, zamieszkałych do dziś. Kolejno zwiedzanie Urfy - miasta zwanego „miastem Proroków”, gdzie historia łączy się z religią, archeologią i legendą - zwiedzimy Grotę Abrahama i kompleks Golbasi, gdzie znajdują się stawy ze świętymi karpiami. Przejechaliśmy do Tamy Ataturka. Projekt dla południowo-wschodniej Anatolii to największe tureckie przed­sięwzięcie gospodarcze, zakładające wybudowanie sieci 22 zapór, 19 elektrowni wodnych i setek kilometrów kanałów nawadniających w dorzeczu Tygrysu i Eu­fratu. Realizację ambitnych planów przekształcenia zaniedbanego regionu w uro­dzajne tereny rolnicze rozpoczęto w 1974 r. Głównym elemen­tem systemu jest Zapora Ataturka, czwarta co do wielkości ta­ma na świecie (wysokość 80 m; szerokość u podstawy 800 m, a u szczytu 20 m; po­jemność 84 min m3). Oddano ją do użytku w 1992 r. Wychodzące ze zbiornika podwójne Tunele Sanliurfa (długość 26 km, szero­kość l ,8 km) oraz długie kanały dystrybucyjne mają nawodnić ponad l ,7 min hek­tarów równin rozciągających się na południe aż do granicy z Syrią. Obecnie są to pola pszenicy, ale planuje się uprawy tytoniu, buraka cukrowego i bawełny. Nocleg w Kahta.

22.05.2015r.

Płaskorzeżby na zew.
Płaskorzeżby na zew.


Bardzo wcześnie – 3 godz. rano, jedziemy busami na górę Nemrut – 2500 m. Wchodzimy w ciemnościach na górę Nemrut, gdzie znajduje się grobowiec króla Antiocha, znany ze swoich olbrzymich rozmiarów. Niestety pogoda nie dopisała chmury zakryły słońce. Po drodze zatrzymujemy się w Sanktuarium Arsameia, moście z czasów rzymskich oraz Karakus – Sanktuarium kobiet. Wracamy do hotelu i ruszamy do Antakyi. To tutaj uczniowie Chrystusa po raz pierwszy zostali nazwani chrześcijanami, a św. Paweł wyruszał w swe podróże misyjne. Do dzisiaj zachowało się niewiele śladów dawnej świetności Antiochii, jednak dzięki uroczej atmosferze i bogatej ofercie rozrywek Antakya jest jednym z sym­patyczniejszych miast w południowej Turcji. Rzeka Orontes dzieli ją na pół; lewy brzeg zajmują szerokie bulwary oraz budowle kolonialne z lat 1918-1938, na prawym dominują hałaśliwe uliczki arabskiego Starego Miasta. Zwiedzimy także drugie co do wielkości muzeum archeologiczne świata gromadzące antyczne mozaiki i kościół Św. Piotra. Nocleg w Antakyi.

23.05.2015r.

Dawid i Goliad
Dawid i Goliad

Po śniadaniu przejazd miasto Adana i Mersin do Tarsu - miejsca narodzin św. Pawła zwiedzamy Studnię św. Pawła i kościół św. Pawła, oraz starówkę. Dalej jedziemy do Kizkalesi - małej miejscowości turystycznej, która słynie z 2 zamków: Korykos - zbudowany z materiału pochodzącego z osady wspomnianej przez Herodota w V w. p.n.e. Na przybrzeżnej wyspie, po drugiej stronie 200 - metrowej cieśniny, stoi bliźniaczy zamek Kiz Kalesi - Zamek Panny. Przez pewien czas był kryjówką piratów, lecz w 1104 r. zajął go, a następnie umocnił, bizantyjski admirał Eugeniusz, włączając do systemu pogranicznych fortyfika­cji cesarstwa w czasach wypraw krzyżowych. Zamek przechodził kolejno w rę­ce Ormian, Turków seldżuckich i wreszcie w 1482 r. Turków osmańskich. Płyniemy do niego statkiem. Przejazd do Cennet Cehennem - nazywany „niebem i piekłem”. Są to dwie niecki, w których zgodnie z mitologia grecką żył olbrzym Tyfon, zabity przez Zeusa. „Niebo” to niecka o dł. 250 m, szer. 110 m i gł. 70 m. Na brzegu niecki znajduje się wejście do jaskini, w której mieści się kościół z V w. n.e. „Piekło” znajduje się nieopodal „nieba”. Jest to również niecka o szer. 60 m i gł. 120 m. Nocleg w Tarsu.

24.05.2015r.

Rekonstrukcja klasztoru
Na platformie widokowej
Wyspa Akdamar

Po śniadaniu przejazd do Anamuru, gdzie zobaczymy słynny zamek Mamure - uważany za jeden z najlepiej zachowanych kompleksów zamkowych w całej Turcji. Jego budowa została rozpoczęta przez Rzymian w III w. Zamek oglądamy z zewnątrz, trwają prace konserwatorskie., po drugiej stronie drogi ruiny rzymskiej łaźni. Długi spacer po starożytnym mieście Anamur, nad Morzem Śródziemny. Przejazd wzdłuż Morza Śródziemnego, krętymi drogami do Alanyi. Tutaj zwiedzamy twierdzą na szczycie góry nad morzem. Jego szczyt wieńczą mury obronne z trzema wieżami oraz 150 bastionami - najbardziej imponująca i najtrudniejsza do zdobycia twierdza w Turcji. Z trzech stron roztaczają się stamtąd wspaniale widok na morze, a od strony lądu można podziwiać zarysy gór Taurus. Dokładna data założenia Alanyi nie jest j znana, wiadomo jednak, że jej historia sięga czasów hellenistycznych. Miasto nazywało się wówczas Coracesium, a władali nim kolejno Rzymianie, Bizantyjczycy, Ormianie, Turcy seldżuccy i osmańscy. W II w. p.n.e. na szczycie zbudował twierdzę przywódca piratów Diototus Tryphoii. Była to ostatnia zdobycz rzymskiego wodza Pompejusza w trakcie jego wypraw przeciwko piratom w 65 r. p.n.e. Później Marek Antoniusz podarował te tereny Kleopatrze, która przeznaczyła pochodzące stąd drewno do odbudowy swojej flot oraz na eksport. Zwiedzając twierdzę, łatwo rozpoznać elementy rzymskie, bizantyjskie i seldżuckie. Nakryty kopułą bizantyjski kościół pod wezwaniem św. Jerzego po­chodzi z VI w. Po schodach z czerwonej cegły stąpała podobno Kleopatra, by zażyć kąpieli w morzu. O obronnym charakterze tego miejsca świadczą liczne magazyny i zbiorniki na wodę, pozwalające prze­trwać długie oblężenia. Nocleg w Alanyi.

25- 26.05.2015r.

Miasto Batman
Miasto Batman

Dwa dni na plażowanie i kąpiele morskie w hotelu w Alanyi. Dużo turystów, przeważnie z Niemiec. Piękne plaże, mnóstwo hoteli i restauracji. Temperatura bardzo wysoka i do tego wilgotność. Jedzenie w naszym hotelu wspaniałe śniadanie, lunch i kolacja. Do tego dwa baseny. Przechodząc przez drogę jestem na plaży nad Morzem Śródziemnym. Czas kończyć wizytę w Turcji. Polecam ta trasę – Turcja fascynująco różnorodna z Rainbow Tours. W nocy wylot do Katowic z Antalyi.

Miasto Hasankeyf - skalne miasto
Miasto Hasankeyf - skalne miasto

Wycieczka z Rainbow Tours:

Miasto Hasankeyf
Rzeka Tygrys
W drodze do Midyat

2 samoloty,
autobus około 5000 km,
statek,
bus.

Miasto Midyat
Miasto Midyat

Cena : 4834 zł.

Kościół ortodoksyjny - odbudowany
Kościół ortodoksyjny - odbudowany

Pozdrawiam Tadek

Wew. kościoła
Młodzi turcy
Dom z XVIIIw. - obecnie muzeum

Polecam moje podróże po świecie na portalu polskie szlaki:

Wspomnienia:

Balkon
Balkon

2008r - Peru,

2009r - Nepal i Bhutan,

Meczet
Meczet

2010r. - Chiny,

2011r. – Indonezja,

Minarety
Na targu
21.05.2015r. Wioska Harran - domy ule

2012 – 13r. Kambodża, Laos i Wietnam,

2012r. – Ameryka Środkowa,

Wioska Harran - domy ule
Wioska Harran - domy ule

2013r. – Gruzja, Azerbejdżan i Armenia,

2014r. – Czas na Bałkany.

Łóżka do spania
Łóżka do spania

Do wyciskania oleju
Otwory wentylacyjne
Otwory wentylacyjne

następna wycieczka to:

Żarna
Żarna

2016r – Serbia.

Domy ule
Domy ule
Domy ule Domy ule Miejsce do spania .Ule zamieszkałe Spi sobie Urfa - park Twierdza w Urfie Kanał ze świętymi karpiami Kanał ze świętymi karpiami Kanał ze świętymi karpiami W parku W parku W parku Grota Abrahama Grota Abrahama Obok meczetu Obok meczetu W meczecie W meczecie W meczecie W meczecie - imam W meczecie W meczecie W meczecie W parku W parku W parku W parku Na bazarze Na bazarze Fontanna w parku Fontanna w parku Tama Ataturka Tama Ataturka - 4 na świecie Tama Ataturka Pomnik ofiar budowy zapory Tama Ataturka Adiyaman - przyjechał prezydent Turcji Adiyaman - przyjechał prezydent Turcji 22.05.2015r. Góra Nemrut - 2500 m. miał być wschód słońca Liczni zawiedzeni Śnieg na górze Lew Orzeł Herkules Apollo Zeus Fortuna Król Antiochos Orzeł Schodzimy Można na koniku do góry Arsameia - sanktuarium Widok z góry Fragment stelli Tunel Dopływ Eufratu Dwa lwy Dzieci Fragment stelli Hades Hera Inskrypcja Ja i Eufrat Kościół św. Piotra Lew Łaźnia rzymska - podgrzewana podłoga Miedziana misa Most z czasów rzymskich Mozaika IV - V w. Następne kolumny Orzeł na kolumnie Para młoda Tunel do pieczary Zdobienia kolumn Zdobienia Zdobienia kolumny Zeus Zew.kościoła 23.05.2015r. Miasto Adana Studnia św. Pawła Starówka Tarsu Cerkiew z 1690r. Królowa Węży Brama z IIw. Kościół św. Pawła Wewnątrz kościoła Kryty bazar Ludzie Tarsu Łażnia Stawiacz min Turczynki W drodze do Kizkalesi 23.05.2015r. Plaża w Kizkalesi Baszta Młodzi turcy Baszta Ruiny zamku Zamek Korykos Zamek Korykos Baszta Schody Inne riuny Zamek Panny na wyspie Zamek Panny - mury obronne Dziedziniec Baszta zamku Inskrypcja Mozaiki Zamek Korykos z Zamku Panny Podcienia zamku Ja i Zamek Panny Wielbłąd w Cennet Cehennem Jaskinia - niecka - Piekło Jaskinia - niecka - Niebo Schodzimy po schodach Kościół z V. w. Jaskinia Jestem w Niebie 24.05.2015r. Jedziemy do Anamur przez góry Zamek Mamure Baszta Żółwie w fosie wzdłuż zamku Inskrypcja Most na fosie Ruiny rzymskiej łaźni Starożytne miasto Anamur Zabudowania Mury obronne Teatr rzymski Kwiaty miasta Morze Śródziemne Mury obronne Kolumna Rzeźbienia Plaża miasta Akwedukt Opuncja Ja i starożytne miasto Tynk na budynkach Studnia W drodze do Alanyi Plantacje bananowców i truskawek Twierdza Alanya Bazylika Mury obronne Plaża Kleopatra Ja na twierdzy Brama do twierdzy Baszta 25.05.2015r. Główna ulica Alanyi Hotele Lunch Zapraszamy do nas Ważka W porcie Wodospad Liczne sklepy z chińszczyzną Mama i córka 26.05.2015r. Poranek na plaży Ciekawe drzewo Mały port Morze Śródziemne Jaszczurka Biała kula Kolczasty pień tego drzewa Kleopatra - pomnik i plaża Twierdza w Alanyi Zabudowania obok twierdzy Popołudniowy spacer po plaży - 40oC Nasz hotel
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68131 kilometrów
2017-05-04 18:27:26

Aniu i Marianie byłem, widziałem i polecam....jak  będzie spokojnie.
 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1136465 kilometrów
2017-05-04 17:06:50

Przepięknie, Anamur znamy, wyborne miejsce :)

Avatar użytkownika
marian Krajtroter 47172 kilometrów
2017-05-04 15:48:33

Turcja piękna ale trochę sie boję w tych czasach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020