Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
13.05.2015r. Witamy w Antalya, Tadeusz Walkowicz

Turcja - 2015r. cz. I.

2015-05-13 - 2017-05-19
2017-04-27 14:12:08
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów
Miejsca odwiedzone podczas wycieczki
Kapadocja

13.05.2015r.
Wylot z Katowic do Antalyi. Jestem wcześnie rano w hotelu w Antalya. Po przylocie do Antalyi, wybrałem się na spacer po Starówce i nad Morze Śródziemne. Temperatura daje o sobie znać. Pełno turystów, ale widoki są przepiękne.

Ulice Antalyi
Ulice Antalyi


14.05.2015r.


Wyjeżdżamy do Kapadocji. Kapadocja słynie z księżycowego krajobrazu, zdumiewających podziemnych miast i zapierających dech w piersiach skalnych kościołów z pięknymi bizantyńskimi freskami. Przejazd przez Konyę - stolicę Królestwa Seldżuków, znaną jako ojczyznę derwiszy. Wizyta w Mauzoleum Mevlany - kompleksie budynków należących do zakonu, zlokalizowane koło meczetu zbudowanego przez wielkiego Sinana za panowania Sułtana Selima II w XVI w. Budynek ten zamieszkiwał niegdyś Mevlana - Rumi, założyciel Zakonu Tańczących Derwiszy. Zatrzymujemy się w Sultanhani - karawanseraju z XIII w. , gdzie zatrzymywały się kupieckie karawany. Zwiedzamy zakład obróbki onyksu. Nocleg w Avanos.

Widok na Morze Śródziemne
Przystań jachtowa
Pomnik Atatiurka


15.05.2015r.Zaczynamy od Doliny Wielbłąda – różnych formacji skalnych. Spacer po malowniczej wiosce Mustafa Pasza - dawnym greckim Sinasos, gdzie widać i zabytki oraz nowe budynki. Klasztor Keslik składa się z kościoła, jadalni dla mnichów, szkoły, oraz ogrodów na zewnątrz. W Sobessos zobaczyliśmy:

Ulice Antalyi
Ulice Antalyi

- Salę spotkań o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. W pierwszym pomieszczeniu znajduje się grobowiec, w drugim - mozaiki, a trzecia sala - główna - jest wspierana przez kolumny, a podłoga pokryta jest mozaiką. Szacuje się, że ten budynek pochodzi z IV-V wieku n.e.,

- Pokój z mozaikami - widoczne wzory to meander, swastyki i krzyże,

Wieża zegarowa z 1244r.
Wieża zegarowa z 1244r.

- Kaplicę z VI wieku n.e.

Zwiedzanie skansenu w dolinie Soganli słynącego z ozdobionych freskami skalnych kościołów. Odwiedzamy kościoły Karabas i Yilanli. Zwiedzanie największego z podziemnych miast - Derinkuyu. Dawna nazwa Derinkuyu to Melengübü. Podziemne miasto w Derinkuyu miało wszystkie zwykłe miejsca istniejące w typowych miastach, takie jak stajnie, piwnice, magazyny, kuchnie, bary, pokoje przechowywania, refektarze i kaplice. Życie umożliwiał również stały dostęp do wody z podziemnej rzeki oraz specjalne kanały wentylacyjne. Miasto było zbudowane podobnie do schronu. Każde piętro posiada osobne drzwi wejściowe o wadze około 500 kg., które możliwe są do otwarcia jedynie od wewnątrz. Niektóre przejścia były trudne. Teraz trochę dla rozrywki zaglądamy do zakładu wyrobów ze skóry – jest pokaz i zwiedzanie sklepu. Podziwiamy także formacje skalne w Derinkuya. Powrót do hotelu w Avanos .

Atrakcje Antalyi
Żłobkowany Minaret z XIIIw.
Fontanny

16.05.2015r.

Rano podziwiam loty balonów nad Kapadocją. Przejazd do Hattusas - stolicy Hetytów, znanej z zachowanych tablic z pismem klinowym. Zwiedziamy skalną świątynię Yazilikaya, w której znajdują się malowidła 63 spośród 12 tys. bóstw czczonych przez ludność hetycką. Zobaczymy przede wszystkim tzw. Grobo­wiec Midasa (ok. VI w.) - 17-metrowy relief wykuty w miękkim tufie, przedstawiający fasadę świątyni, Obok jej podstawy znajduje się nisza, gdzie w czasie świąt wystawiono posąg Kybele, bogini płodności, Nieco na zachód wnosi się skała z wyrytą zagadkową, dotychczas nierozszyfrowaną inskrypcją w alfabecie frygijskim. Na północnym stoku można zobaczyć rzymskie grobowce i płaskorzeźby hetyckich. Na szczy­cie góry wykuło w tron, na którym podob­no zasiadał król Midas. Przejazd do Amasyi - miasta znanego geografa Strabo, malowniczo położonej nad brzegiem rzeki Yesilirmak, gdzie widoczne są pozostałości wielu cywilizacji, które przez ponad 3000 lat zamieszkiwały te rejony. Amasya, 130 km w głąb kraju, była pierwszą stolicą króle­stwa Pontu, zanim jego władcy w 120 r. p.n.e. przenieśli się do Synop. Stare osmańskie domostwa stoją u stóp starożytnych budowli nad rzeką Yesihrmak. W nocy warto zobaczyć oświetlone helleńskie grobowce wykute w ścianie klifu nad pałacem pierwszych pontyjskich władców w pobliżu cytadeli. To tutaj uro­dził się wielki geograf i historyk Strabon. Niewiele z niej pozostało, ale za to przepiękny widok na miasto i działająca na szczycie herbaciarnia. Nocleg w Amasyi, z widokiem na twierdze. Spokój zakłóciło nam wesele.

Wejście do meczetu
Wejście do meczetu

17.05.2015r.

Ruszamy w kierunku Samson. Zobaczymy Morze Czarne. Zwiedzanie Trabzonu, założonego w VII w. p.n.e. przez kolonistów z Miletu. Później na terenie miasta powstało Królestwo Trapezuntu, które funkcjonowało do 1461 r., kiedy to ludy osmańskie przejęły władzę na tych terenach. W Trabzonie urodził się m.in. sułtan Sulejman Wspaniały. Pierwszy raz dopadł nas deszcz. Odwiedzamy także kościół bizantyjsi Aya Sophia z XIII w. Zbudowanym przez cesarza Ma­nuela VII Paleologa. Świątynia stoi na szczycie nadmorskiego klifu, a jej wnętrze kryje piękne mozaiki i freski. Wieczorem poszedłem spotkać się z Morzem Czarnym. Nocleg w Trabzon.

Meczet w 1485r
Meczet w 1485r

18.05.2015r.

Rano wybrałem się na spacer po Trabzonie, cisza wszystko pozamykane. Po wczesnym śniadaniu przejazd przez Erzurum i Horasan. Kontynuujemy trasę do miasteczka Ani - jednej ze stolic ormiańskich. Obecnie z dawnej świetności Ani pozostały jedynie ruiny, a miasto nazywane jest miastem - widmem. Rozrzucone na wyżynnych łąkach ruiny średniowiecznej metropolii Ani to jed­na z największych atrakcji Bliskiego Wschodu. Jeszcze do niedawna podczas walk z kurdyjskimi partyzantami miejsce to było niedostępne dla zwiedzających. Już z daleka widać długie na 2 km podwójne miejskie mury wraz z okrągłymi wieża­mi. W czasach swej świetności miasto liczyło 100 tyś. mieszkańców. Wznosiło się w nim tysiąc kościołów, z których zachowały się pozostałości zaledwie dziesię­ciu. Przetrwał też jeden meczet oraz królewska cytadela. Po domach nie ma już nawet śladu, ale brukowana ulica wskazuje dawne centrum metropolii. Nocleg w Sarikamis.

Życie miasta
W porcie
Antalya wieczorem

19.05.2015r.

Nocowaliśmy w ośrodku narciarskim. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym na Górę Ararat (5135 m n.p.m.). Przejazd do Dogubeyazit, gdzie zwiedzimy Pałac Ishaka Paszy z XVII w., którego budowa trwała aż 99 lat. W śród tłumów zatrzymujemy się w przepięknych wodospadach Muradiye. Wodospady znajdują się na trasie Dogubayazit – Van przy mieście o tej samej nazwie. Zasilają jezioro Van. Nie są zbyt imponujące jednak na terenie powulkanicznym z rzadko rosnącą roślinnością i w raczej księżycowym krajobrazie stanowią atrakcję. Według ormiańskich legend tu właśnie znajdował się biblijny raj. Nocleg w Van.

Wieczorna herbatka
Wieczorna herbatka
Budują nowa atrakcje W porcie 14.05.2015r. Meczet w Antalya Nasz autokar Stada owiec Miasto Konya Mauzoleum Mevlany Dziedziniec mauzoleum Wewnątrz mauzoleum - sarkofagi Przy posiłku Sarkofag Malowidła mauzoleum Muzułmanki na modlitwie Cele derwiszów Cmentarz Mauzoleum Mevlany i Ja Schody do obserwacji na zewnątrz Zdobienia w kamieniu Karawanseraju w Sultanhani Miasto Derinkuya Taras widokowy skalnego misasta Derinkuya Taras widokowy skalnego misasta Taras widokowy skalnego misasta Ośnieżone góry Taras widokowy skalnego misasta Taras widokowy skalnego misasta 15.05.2015r. Dolina Wielbłąda Dolina Wielbłąda Wielbłąd Dolina Wielbłąda Wioska Mustafa Paszy - dawne Sinasos Stare i nowe Wykute w skale Zdobienia Klasztor Keslik - wnętrza kościoła Wnętrza Malowidła Jadalnia i szkoła Malowidła drugiego kościoła Grobowce Podają nam herbatę Wykopaliska greckiego Sobessos Ruiny wioski Ruiny wioski Kościół IV w Mozaika kościoła Mozaika kościoła W dole Sobessos Ośnieżone szczyty W drodze do Doliny Soganli Kościół Karabas - wejście Pomieszczenia obok kościoła Kościół Karabas Wygląda jak zamek Kościół Yilanli Inne pomieszczenia obok Inne pomieszczenia obok Ostatnie danie na lanchu - już jestem Podziemne miasto - Derinkuyu Młoda para Wracamy do hotelu Derinkuya Derinkuya 16.05.2015r. Balony nad Kapadocją Loty balonów Loty balonów Hotel w Avanos W drodze do światyni Yazilikaya Świątynia hetycka Yazilikaya Płaskorzeżby w świątyni Płaskorzeżby w świątyni Mury obronne 17.05.2015r. Nad Morzem Czarnym Ale barany idą ..... Klasztor Samuela Padało Zabudowania klasztoru Zabudowania klasztoru Zabudowania klasztoru Malowidła przed wejściem Schody Malowidła wew. Ja i klasztor Samuela Wracamy Krajobraz Miasto Trabzon Kościół bizantyński - Aya Sophia - XIIIw. Reliefy kościoła Reliefy kościoła Malowidła przed wejściem Teraz meczet Modlący się Młoda para Trabzon Kościół bizantyński - Aya Sophia - XIIIw. Para młoda 18.05.2015r. Trabzon rano W drodze do Ani Miasto Erzurum Miasto Erzurum Przerwa na lunnch - śnieg w górach Na przełęczy  Miasto Horasan  Miasto Horasan W drodze W drodze W drodze Starożytne miasto - Ani Mury obronne Ja Ruiny Ani Ruiny Ani - baszta Ruiny Ani Ruiny Ani Ruiny Ani Kościół św. Grzegorza Łaźnia z XIII w. Skalne zabudowania Kośćiół Wąwóz - granica z Armenią Baszta od strony Armenii Ruiny Ani Katedra z X w. Wejście Wew. katedry Wew. katedry Wew. katedry Katedra z X w. Meczet Meczet Cytadela Tereny kupieckie jedwabnego szlaku Kamienny most Świątynia armeńska Wejście Wew. świątyni Inny zabytek Inny zabytek Inny zabytek 19.05.2015r. Poranek w Sarikamis Idziemy sobie W drodze do Dogubeyazit Bociany Cmentarz Góra Ararat Wioska pasterzy owiec Osiedla nowych domów na wsi Miasto Dogubeyazit Pałac Ishaka Paszy z XVIIw. Dziedziniec pierwszy Zdobienia Dziedziniec drugi Grobowiec Meczet Sala reprezentacyjna Harem WC Kuchnia Muzułmanki Twierdza Dawne Dogubeyazit Stary cmentarz Zwierzątko Wsie w drodze do wodospadów Muradiye Wodospady Muradiye Piknik Miasto Van
Avatar użytkownika
Tadeusz Walkowicz Krajtroter 68331 kilometrów

Ostatnie wycieczki użytkownika

Pokaż więcej

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020